Osiedle Generalskie - taką nazwę wybrano dla nowego osiedla, którego budowa rozpoczęła się w połowie czerwca 2010 roku między ul. Sikorskiego a torami. Finalnie stanął tam kompleks składający się z trzech budynków wielorodzinnych.
Później powstała też droga łącząca skrzyżowanie ul. Wieniawskiego i Sikorskiego z przejazdem kolejowym. To obecnie ul. Hallera.
- Mają po 30 lat, palą po 15 litrów na sto kilometrów, ale mają duszę – tak w maju 2010 roku mówili o Fiatach 125p ich miłośnicy: Kamil, Piotrek, Bartek i Ernest. Młodzi fascynaci "Dużych Fiatów" w Krośnie sami organizowali zloty i spotkania poświęcone klasykowi motoryzacji.
W pobliżu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i tamtejszego parkingu trwała budowa placu zabaw. Prace w tym czasie były już mocno zaawansowane.
17 maja poziom wody w rzece Wisłok przekroczył stan 6 m, czyli o 1,2 m ponad stan alarmowy. Takiego poziomu wody nie notowano w Krośnie od kilkudziesięciu lat. Wiele domów, budynków gospodarczych i firm zostało zalanych. Woda wdarła się do ponad 80 domów w Krośnie. Trwały ewakuacje.
Służby miejskie wydały ok. 6 tysięcy worków dla 160 domostw. Wiele dróg w mieście było nieprzejezdnych. Przez całą noc słychać było syreny alarmowe służb ratowniczych.
W sumie podtopionych zostało ok. 85 domów, w rwące strumienie zamieniło się kilkanaście ulic. Wyjątkowo groźna stała się też przepływająca przez Krosno Lubatówka. Konieczna była ewakuacja kilku rodzin z ulic Tkackiej i Podwale.
Woda zalała ogródki działkowe przy ul. Jeleniówka i Szopena, pod wodą znalazło się część bazaru i obiektów sportowych znajdujących się w pobliżu rzeki.
Pierwszego dnia intensywnych ulew na drogę runął mur na ulicy Zjazdowej. - Przechodziłem ulicą Podwale, kiedy usłyszałem straszny huk. Myślałem, że grzmi, ale zaraz zobaczyłem, że to mur się osunął – relacjonował nam wtedy jeden z mieszkańców.
Mur runął na odcinku kilku metrów. Na ulicy znalazł się gruz, ziemia ze skarpy, którą „trzymała” ściana oraz rośliny znajdujące się w ogrodzie powyżej. Ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się pozostałej części muru, ruch samochodowy i pieszy został zamknięty.
W maju 2010 roku Watykan wyraził zgodę, aby Matka Boża Murkowa stała się patronką Krosna. Przygotowano złotą koronę, która ozdobiła jej głowę. Ukoronowany obraz obecnie znajduje się w ołtarzu głównym kościoła Franciszkanów. Namalowany został około 1600 roku. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko.
To w maju 2010 roku rozważano rozpoczęcie realizacji dużego projektu drogowego, obejmującego ul. Niepodległości i Korczyńską. W planach był remont chodników, położenie nowej nawierzchni, przebudowa mostu. Przewidziano też nowe rozwiązania drogowe i sygnalizację świetlną.
W tym czasie pisaliśmy też o nowości w postaci sygnalizacji świetlnej, która miała pojawić się na skrzyżowaniu ulic Niepodległości z Powstańców Warszawskich oraz Niepodległości, Żółkiewskiego i Korczyńskiej.
W maju 2010 roku zaplanowano wydzielenie prawoskrętu na ulicy Lwowskiej. Ulica została później poszerzona i powstały trzy pasy, przebudowano także wysepki.
Pojawiły się pierwsze informacje o powstaniu w mieście kilku nowoczesnych obiektów sportowych. Dotyczyły one zarówno przyszkolnych boisk, jak i dużych, miejskich inwestycji. Jedną z nich był nowy stadion lekkoatletyczny.
Niebawem miała ruszyć jeszcze jedna duża inwestycja - budowa Euroboiska o polu gry 50x100m ze sztuczną trawą.
Nowe obiekty sportowe miały powstać także na osiedlu Traugutta. Obmyślano budowę boiska typu Orlik - takiego, jakie znajduje się na ulicy Legionów.
Uroczysta msza święta, szpaler ekip balonowych, poczty sztandarowe, obecność parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych, członków Fundacji Otwartych Serc, duchownych i żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – w takich okolicznościach odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie Smoleńskiej. - Oddałabym wszystko, żeby nie musieć jej odsłaniać – mówiła obecna na uroczystości córka śp. prezydenta – Jadwiga.
Tablica została zamontowana na budynku Urzędu Miasta przy ul. Staszica. Ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie hołd oddały uczestniczące w Górskich Zawodach Balonowych załogi.
Maj to przede wszystkim święto balonowe. W 2010 roku ponad 20 balonów pojawiło się nad Krosnem i okolicami. To był znak rozpoczęcia niezwykle widowiskowej imprezy - Górskich Zawodów Balonowych.
Bardzo dobry artykuł oraz pomysł aby choć trochę cofnąć się i przypomnieć sobie co było... Niby nie dawno ale ile się pozmieniało. Zróbcie kiedyś porównanie dawnych terenów osiedla WSK a obecnie g to dopiero zmiana!