"Mechanik" najlepszą samochodówką w Polsce

Jak prawidłowo wymienić klocki hamulcowe i łańcuszek rozrządu doskonale wiedzą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Ta wiedza pozwala im mienić się Najlepszą Szkołą Samochodową Roku. Ten tytuł zdobyli już 3. raz.
Drużyna w składzie: Grzegorz Turowski, Łukasz Wójcik, Ernest Błaż z opiekunem Piotrem Bosiem obroniła ubiegłoroczny sukces Najlepszej Szkoły Samochodowej Roku

Tegoroczny finał Ogólnopolskiego Konkursu Motoryzacyjnego Castrol Professional Academy odbył się 24 kwietnia w Warszawie. Spośród blisko 140 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski do finału zakwalifikowało się sześć najlepszych. Znalazły się w nim aż dwie drużyny z krośnieńskiego "Mechanika" - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

W części praktycznej uczniowie mieli do wykonania trzy zadania na najnowszych samochodach i silnikach Forda. - Należało prawidłowo wymienić klocki hamulcowe w samochodzie osobowym marki Ford Focus, dokonać wymiany łańcuszka rozrządu wraz z ustawieniem całego układu rozrządu oraz dokonać przeglądu auta przed wyjazdem w daleką drogę - mówi Bogdan Adamski, dyrektor "Mechanika". - Sędziowie zwracali uwagę na dokładność i prawidłowość wykonania, ale ważny był również limitowany czas naprawy.

O wygranej zadecydowały także punkty z wiedzy teoretycznej, zdobyte we wcześniejszych etapach konkursu.

I miejsce w konkursie zajęła drużyna z Krosna w składzie: Grzegorz Turowski, Łukasz Wójcik, Ernest Błaż z opiekunem Piotrem Bosiem. Tuż za nią uplasował się zespół z Koszalina, a trzecie miejsce przypadło w udziale drugiej drużynie z "Mechanika". Tworzyli ją: Tomasz Gierlach, Piotr Ozimina, Dawid Basista z opiekunem Mariuszem Rodzinką.

W eliminacjach do konkursu wzięło udział 6 tys. uczniów. To ci najlepsi w Polsce - obydwie drużyny ZSP 3 w Krośnie

- Nie jest to odosobniony sukces - podkreśla Bogdan Adamski. - Od 2006 roku jest to już nasz trzeci tytuł Najlepszej Szkoły Samochodowej Roku. Mechanik zdobył go w 2006, 2009 i 2010 r. Tegoroczny sukces jest jednak największy, bo podwójny.

- To jest dla nas wielki prestiż, że na ponad 100 szkół, wśród których zdarzają się naprawdę potężne ośrodki, udało nam się obronić 1. pozycję. Jest dla nas istotne, że zdobywamy te tytuły w oparciu o sprzęt i bazę dydaktyczną, na które co roku pozyskujemy środki - dodaje dyrektor szkoły.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody finansowe, rzeczowe oraz indeksy Politechniki Poznańskiej. Atrakcją, ale też i promocją dla szkoły, jest dodatkowo udział w rajdzie "Communist Challenge" - przedsięwzięciu miesięcznika Top Gear. Szkoły uczestniczące w akcji przygotowują kultowe samochody epoki komunistycznej: Polonezy, Maluchy, Dacie, Skody i Wartburgi, a potem biorą udział w ogólnopolskim rajdzie.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)