MIEJSCE

Koniec kina "Sokół". Właścicielka chce sprzedać budynek

Legendarne kino "Sokół" w Krośnie zakończyło swoją działalność po kilkudziesięciu latach. Dotychczasowa właścicielka chce sprzedać całą nieruchomość. I chociaż obiekt jest w dobrym stanie technicznym, to nowy inwestor będzie musiał go nieco zmodernizować. A może ktoś zechce kontynuować działalność kinową?
Anna Kania
Dotychczasowa właścicielka chce sprzedać budynek kina "Sokół" za prawie 900 tys. zł
Damian Krzanowski

Zabytkowy obiekt przy ulicy Grodzkiej w Krośnie został wybudowany w latach 1898-1899. Na początku swoją siedzibę miało tutaj Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Kino urządzono w nim w 1945 roku. Najpierw nosiło ono nazwę "Wolność", którą później zmieniono na "Pionier", a następnie na "Sokół".

W czasach PRL-u dla młodych ludzi kino było jedną z najważniejszych rozrywek. Sala kinowa niemal zawsze była pełna. Przed kasą gromadziły się tłumy, a młodzież zdobywała pieniądze na bilety, na przykład sprzedając szklane butelki. Na seansach puszczano przeróżne filmy o miłości, przygodowe, westerny.

Budynek znajduje się przy ul. Grodzkiej
Damian Krzanowski

Jeszcze w czasach PRL-u kinem zaczęła zarządzać rodzina Kusiaków, która prowadziła je także po prywatyzacji w II połowie lat 90. XX wieku. Ten czas okazał się dla kina ciężki. Brakowało widzów i pieniędzy na remonty. Z racji tego, że obiekt nie należał do miasta, nie była możliwa pomoc finansowa ze strony urzędu. O bogatej historii "Sokoła" pisaliśmy tutaj.

Budynek na sprzedaż

Po śmierci męża Maria Kusiak zdecydowała się odkupić budynek od instytucji filmowej Apollo Film w Krakowie, mimo że cena za niego była ogromna. Prowadziła i dbała o kino przez ok. 20 lat. Nie było to łatwe ze względu na rosnące koszty, konieczność remontów oraz konkurencję: miejskie artKino i Helios. Pani Maria często sama troszczyła się o wiele rzeczy: sprzątała, zamawiała filmy, obsługiwała kasę, kosiła trawę w lecie i odśnieżała w zimie.

Największą popularność "Sokół", jeszcze pod nazwą "Pionier", przeżywał w czasach PRL-u
Damian Krzanowski

Przez te lata wokół kina narosło też wiele opowieści, nie zawsze pochlebnych dotyczących głównie odwoływanych i przerywanych seansów. Wciąż jednak sporo klientów czuło sentyment do "Sokoła". Teraz 75-letnia krośnianka zdecydowała się na zamknięcie kina i sprzedaż budynku.

Obiekt jest murowany, dwukondygnacyjny, o elewacji z bogatym zdobieniem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1095 m2. Na parterze znajduje się mała sala kinowa dla 47 osób, hall, pomieszczenia sanitarne, biurowo-administracyjne i techniczne. Na pierwszym piętrze urządzono salę kinową dla 339 osób, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, mieszkanie. Na drugim piętrze jest pomieszczenie techniczne kina, operatorownia, zaplecze socjalne pracowników oraz pomieszczenia biurowe.

Dla wielu osób "Sokół" miał swój niepowtarzalny klimat
Damian Krzanowski

Budynek jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, m.in. centralne ogrzewanie, kanalizację, elektrykę czy oświetlenie. Według biura nieruchomości, które zajmuje się sprzedażą obiektu, jest on w bardzo dobrym stanie technicznym. – Generalnego remontu wymaga część wschodnia budynku od strony parkingu, czyli mieszkanie oraz pomieszczenia biurowe. Przyszły inwestor musiałby również wzmocnić dach – mówi Monika Majewska z Biura Nieruchomości "Kwadraciak".

Dawne kino można wykorzystać do celów usługowych np. kultury, gastronomii i administracji. Zabytkowy budynek jest objęty nadzorem konserwatora - trzeba mu zgłaszać i konsultować jakiekolwiek prowadzone w nim prace.

Główna sala w kinie "Sokół"
Damian Krzanowski

Cena kupna za budynek wynosi 899 tys. zł. Do tego dochodzi koszt parkingu, który znajduje się za obiektem. Przejdzie on na nowego nabywcę na zasadzie użytkowania wieczystego obowiązującego do 2089 roku.

Oferta sprzedaży jest ogólnie dostępna. Monika Majewska przyznaje, że kupno budynku najstarszego kina w Krośnie wzbudza zainteresowanie. – Pierwsze prezentacje są już za nami, z kolejnymi zainteresowanymi jesteśmy umówieni. Zgłaszają się osoby prywatne, które widzą potencjał tego budynku i mają plan na jego wykorzystanie.

W 2018 roku w "Sokole" powstała nowa sala kinowa dla ok. 40 osób. Duża sala zyskała wtedy nowe fotele
Damian Krzanowski

W Krośnie nadal funkcjonują dwa inne kina. Miejskie artKino w sali przy Starostwie Powiatowym oraz Helios, który należy do sieci dużej firmy, a jego cztery sale znajdują się w galerii Vivo.

Repertuary ich filmów publikujemy regularnie na stronie głównej naszego portalu.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: