FESTIWAL

Gdzie są granice sztuki? Sprawdź na Nocnych Teatraliach Strachy

W czwartek (8.09) w Krośnie rozpocznie się święto sztuki alternatywnej. Do miasta po raz 15. zawitają Nocne Teatralia Strachy. Będą spektakle teatralne, wernisaże fotografii oraz warsztaty. Nie zabraknie Teatru ognia i Silent Disco. Festiwal potrwa do soboty (10.09).
Redakcja Portalu
Nocne Teatralia Strachy to gratka dla miłośników sztuki alternatywnej
ARCHIWUM

Przez 14. edycji formuła Festiwalu Nocna Teatralia Strachy ewoluowała, ale nie zmieniło się jego główne założenie: żywy, poruszający i przełamujący tzw. czwartą ścianę kontakt ze sztuką. - To widać w organizowanych animacjach, które dzieją się wśród widzów, angażują ich i zachęcają do uczestnictwa oraz podczas spektakli, gdzie widownia znajduje się na scenie. Artyści i publiczność dzielą tę samą przestrzeń – mówi Jakub Sawicki, jeden z organizatorów.

Przez lata powstawała więc przestrzeń, która dzieli się między teatr offowy, malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię i muzykę. Wydarzenia mają miejsce nie tylko w RCKP-ie, ale również na krośnieńskim Rynku i w sąsiadujących z nim lokalach i instytucjach kultury. Festiwal nie tylko promuje młodych twórców, ale również angażuje lokalną społeczność w życie kulturalne miasta.

Podstawą festiwalu wciąż są spektakle teatralne. Na zdjęciu „Lalki” w wykonaniu Kompani Primavera, które zaprezentują wielowymiarową interpretację postaci Polki we współczesnej Polsce
ARCHIwum

Czas na teatr

Festiwal wyrósł z zamiłowania do teatru alternatywnego, więc głównym punktem imprezy są spektakle teatralne. Pojawiają się na nim nie tylko artyści, którzy już wcześniej gościli na festiwalu, ale też tacy, którzy zjawią się na nim po raz pierwszy. – Jesteśmy już na tyle rozpoznawalni, że zgłaszają się do nas teatry zarówno z Polski, jak i zagranicy. Wybór artystów, którzy zaprezentują się na festiwalu, jest więc niezwykle trudny – mówi Jakub Sawicki.

Teatrem, który już wcześniej gościł na festiwalu, jest Teatr Nikoli z Krakowa. – Krośnieńska publiczność bardzo żywiołowo reaguje na ich spektakle. To są nasi strachowi przyjaciele, którzy podczas tegorocznej edycji pojawią się ze swoim nowym dziełem pod tytułem „Księżycowa droga”.

"Księżycowa droga" Teatru Nikoli
ARCHIWUM

Przedstawia ono za pomocą poetycznej pantomimy, ruchu i ekspresji wędrówkę dwóch oryginalnych postaci po świecie i w głąb siebie oraz ich gonitwę za marzeniami.

Natomiast Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje monodram „Historia Księcia H.”. Jest to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora w jego garderobie i intymnym procesie twórczym podczas przygotowań do roli Horacego w Hamlecie.

Z kolei „Echa” Teatru Migro to spektakl bez słów, odwołujący się do wspomnień i pamięci przyszłych pokoleń. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą ich do świata wielu kultur, narodowości i wyznań.

„Odbicia” Fundacji Orbis Tertius oraz Trzeciego Teatru Lecha Raczaka z Poznania to połączenie teatru dramatycznego, alternatywnego i lalkowego. Aktor jest tu traktowany jako animator i pośrednik dyskursu między lalką a widzem.

„Odbicia” Fundacji Orbis Tertius oraz Trzeciego Teatru Lecha Raczaka z Poznania
ARCHIWUM

Ostatni spektakl, który zostanie zaprezentowany, to „Lalki” Kompani Primavera. Jest to spektakl dla widzów od 16. roku życia z pogranicza teatru muzycznego, koncertu, teatru tańca i performensu. Przedstawia wielowymiarową interpretację postaci Polki we współczesnej Polsce.

Pora na wernisaże

Festiwal Nocne Teatralia Strachy to nie tylko spektakle, ale również inne artystyczne wydarzenia, w tym także wernisaże trzy fotograficzne i jeden prac plastycznych. W tegorocznej edycji zobaczymy takie wystawy jak:

Z lewej fotografia z cyklu „Dziewięć światów” Przemysława Gawłowskiego z Wrocławia, z prawej praca z wystawy „Sen ostateczny” Miłosza Tomkowicza
Archiwum

Interesująco zapowiada się również wernisaż wystawy „Rękodzieło Artystyczne”, która wieńczy cykl warsztatów skierowanych do mieszkańców Krosna. Wystawa prezentuje zbiór unikalnych wyrobów, które zyskały artystyczne walory za pomocą technik decoupage’u, mydlarstwa artystycznego, tworzenia makram i lasów w słoiku.

- Mieszkańcy Krosna stają się artystami i udowadniają, że czas wolny można spędzić ciekawie i twórczo, nawiązują nowe relacje i przemieniają przedmioty codziennego użytku w prawdziwe dzieła sztuki – mówi Jakub.

Warsztaty i koncert

Oprócz tego w trakcie festiwalu odbędą się warsztaty wegańskie prowadzone przez ekoedukatorkę Darię Rogowską, które łączą w sobie pokaz gotowania i degustację. Pokazują, że dieta roślinna potrafi być smaczna, zdrowa i urozmaicona. Każdy uczestnik będzie mógł współuczestniczyć w przygotowywaniu potraw.

Dla uczestników zagra też zespół Róża, który w tym roku wydał debiutancki album Bu!. W ich twórczości można usłyszeć inspiracje m.in. brytyjskim postpunkiem, r’n’b, amerykańskim indie rockiem czy synth popem.

Myśl przewodnia

Nie zabraknie też Teatru ognia, który tworzą członkowie Teatru s.tr.a.c.h. i uczestnicy wakacyjnych warsztatów ogniowych pod kierownictwem Dagmary Bogacz. - Dzięki tym warsztatom dajemy młodym ludziom możliwość poznania tego rzemiosła i widowisk fire show z elementami kuglarstwa oraz stwarzamy okazję do artystycznego zaprezentowania się przed szerszą publicznością.

Spektakl ogniowy nawiąże do hasła przewodniego festiwalu, które w tym roku brzmi „Sztuka myśli”. - Myśl przewodnia to coś, co ma sygnować daną edycję festiwalu i nadać jej konkretny charakter. Tegoroczne hasło może stać się powodem do dyskusji na temat kondycji sztuki, tego czym dziś faktycznie ona jest i jakie są jej granice.

Na ten właśnie temat wykład wygłosi Jakub Sawicki. Przywoła znane nurty malarskie, nawiąże do różnych przykładów, zjawisk i anegdot oraz zachęci do własnych odkryć i żywej refleksji nad możliwościami, znaczeniami i granicami dzieła sztuki.

Spektakl Teatru ognia nawiąże do hasła przewodniego festiwalu "Sztuka myśli"
ARCHIWUM

Stałe punkty programu

W programie festiwalu nie zabraknie też stałych punktów, które towarzyszą mu od dawna: kawiarenki festiwalowej, skrzyneczek dla artystów oraz Silent Disco.

Kawiarenka to miejsce wypełnione muzyką, nawiązujące aranżacją do motywów przewodnich danej edycji, zachęcające do napicia się kawy i spróbowania domowych wypieków w oczekiwaniu na kolejne punkty programu. To tu widzowie mogą spotkać się i podyskutować z artystami.

Skrzyneczki dla artystów to jeden ze znaków rozpoznawalnych festiwalu. – Są to drewniane pudełka ze szklanymi pokrywkami, które wykonało dla nas Habrat Glass Studio. Trafiają one później jako pamiątka do artystów wraz z karteczkami, na których widzowie wyrażają swoje opinie na temat występu.

Festiwal tradycyjnie zwieńczy Silent Disco w ogródku restauracji Sphinx. To „bezgłośne” wydarzenie muzyczne. Uczestnicy bawią się i tańczą przy użyciu bezprzewodowych słuchawek, w których wybrzmiewają grane przez DJ’a trzy różne ścieżki muzyczne znakowane kolorami diod. Za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym, uczestnicy mogą zmieniać kanał oraz regulować głośność.

Wejściówki

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia biletowane jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Darmowe wejściówki są dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl.

Więcej informacji o 15. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie www.nocneteatralia.pl oraz na Facebooku: @nocneteatraliastrachy, a także w kalendarium na portalu Krosno24.pl.

GENEZA FESTIWALU:
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: