RANKING

Krosno wśród miast, które najlepiej się rozwijają. Skąd taki wniosek?

Krosno zajęło 5. miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju wśród miast na prawach powiatu, wyprzedzając m.in. Wrocław, Kraków i Sopot. Wysokie miejsce w zestawieniu zawdzięczamy głównie wysokim wydatkom inwestycyjnym na mieszkańca.
Redakcja Portalu
Krosno się rozwija, ale za pożyczone pieniądze i wciąż ma ujemne saldo migracji
Damian Krzanowski

Ranking Zrównoważonego Rozwoju prowadzony jest od 2003 roku  i uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy. Jego opracowaniem zajmuje się zespół prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej.

Eksperci, wykorzystując dane z Głównego Urzędu Statystycznego, wyznaczyli 15 wskaźników, według których poddali ocenie jednostki samorządowe. Mają one odzwierciedlać rozwój gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska.

Wskaźniki punktowane przez twórców zestawienia
anagmis.pl

Końcem kwietnia w sejmie zaprezentowano wyniki rankingu bazującego na danych z 2020 roku. Krosno zajęło 5. miejsce wśród miast na prawach powiatu. Tym samym awansowało o 10 oczek w porównaniu do 2019 roku.

W najlepszej dziesiątce znalazły się:

1.       Świnoujście
2.       Warszawa
3.       Katowice
4.       Opole
5.       Krosno
6.       Poznań
7.       Bielsko-Biała
8.       Wrocław
9.       Kraków
10.   Sopot

Inwestycje na plus, migracje na minus

- Subregionalne centra (Sopot, Bielsko-Biała, Krosno i Świnoujście) wysoką pozycję w rankingu zawdzięczają przede wszystkim wysokiej liczbie osób pracujących na 1000 mieszkańców oraz wysokim wydatkom inwestycyjnym per capita i wysokiemu wskaźnikowi przedsiębiorczości. Słabym punktem w rozwoju tych miast są takie zmienne, jak relatywnie niski wskaźnik samodzielności finansowej, szczególnie w Krośnie - około 45% oraz ujemne saldo migracji – komentują twórcy rankingu w portalu prawo.pl. Więcej o sytuacji finansowej miasta pisaliśmy przy okazji budżetu na rok 2022 tutaj.

Według autorów rankingu, miarą rozwoju miast jest realizacja celów długoterminowych. Do nich można zaliczyć poprawianie konkurencyjności inwestycyjnej, tworzenie miejsc pracy, rozwój przedsiębiorczości, zwiększanie samodzielności finansowej czy poprawianie warunków życia mieszkańców.

Przez 18 edycji rankingu Krosno tylko dwa razy znalazło się poza najlepszą dziesiątką (2016 – 12, 2019 – 15). Ponadto w latach 2004, 2005 i 2014 zajmowało 3. miejsce.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: