Krośnieńskie szkoły znów jednymi z najlepszych na Podkarpaciu

"Elektryk" został drugim najlepszym technikum na Podkarpaciu, a "Kopernik" zajął to samo miejsce, lecz na liście liceów. Ponadto pokaźnym awansem wśród wszystkich szkół w Polsce może pochwalić się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna. Znamy wyniki tegorocznego rankingu miesięcznika "Perspektywy".
"Kopernik" mierzy wysoko. Kolejny raz zajął miejsce na podium w wyścigu podkarpackich liceów
Damian Krzanowski

Zestawienie "Perspektyw" to ważna wskazówka dla uczniów rozpoczynających kolejny etap edukacji. Informuje ich, w których szkołach mogą spodziewać się wysokiego poziomu nauki, odpowiedniego przygotowania do egzaminów, a także zyskania lepszych szans na wymarzone studia.

Wyniki przedstawiane są w kilku kategoriach, m.in. jako listy ogólnopolskie dla liceów i techników. Publikowane są również osobne listy wojewódzkie.

Przy ustalaniu dokładnego miejsca najbardziej liczą się wyniki matur i sukcesy na olimpiadach. W przypadku techników ważne są także rezultaty egzaminów zawodowych.

Licea

Najlepszym liceum w Krośnie, według rankingu "Perspektyw" na 2021 rok, zostało I LO im. Mikołaja Kopernika. Zajęło drugie miejsce w województwie, ustępując miejsca rzeszowskiej szkole sióstr prezentek - tak samo, jak w ubiegłym roku. Z kolei na aktualnej liście ogólnopolskiej "Kopernik" zajął 47. lokatę - to wyżej niż w 2020 roku, gdy był 52.

I LO pod względem pozycji w rankingu "Perspektyw" od lat przoduje wśród krośnieńskich szkół
Damian krzanowski

Na 19. miejscu na Podkarpaciu uplasowało się II LO im. Konstytucji 3 Maja ("Guzikówka"). Oznacza to, że w regionalnym zestawieniu spadło o cztery oczka, lecz na liście krajowej podniosło się z 375. na 347. miejsce.

Nieoczekiwanie 37. pozycję zajęła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. (ZSM), która w poprzednim rankingu wojewódzkim w ogóle nie była ujęta. Wśród wszystkich liceów w Polsce zajęła 669. miejsce, a przez ostatnie dwa lata była poniżej 1000. oczka.

Uczniowie Szkoły Muzycznej wypadli w tym roku śpiewająco

O dwie lokaty niżej od ZSM znalazło się III Liceum Ogólnokształcące (695. lokata w kraju), a pod pozycją 46. odnajdujemy Katolickie LO im. ks. Bronisława Markiewicza (821. w Polsce).

56. miejsce należy natomiast do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego. W skali ogólnopolskiej prześcignęło je ponad tysiąc innych szkół.

Technika

Podobnie jak na licealnej liście, krośnieńska szkoła jest drugą najlepszą na Podkarpaciu także w zestawieniu techników. Zaszczyt ten spotkał "Elektryka", czyli Technikum nr 5. W zestawieniu krajowym również jest wysoko, bo na 29. lokacie (w 2020 r. było to 15. miejsce).

W naszym regionie lepsze od "Elektryka" okazało się jedynie Technikum nr 6 z Jarosławia. Jednak w ubiegłym roku to nasze Technikum nr 5 było liderem.

"Elektryk" tym razem dał się przegonić, lecz objął nadal wysokie, drugie miejsce wśród techników

Wszystkie pozostałe krośnieńskie technika w rankingu głównym są poniżej 500. miejsca. Natomiast w zestawieniu wojewódzkim pod numerem 33 uplasowało się Technikum nr 3 im. St. Staszica - to spadek o pięć oczek.

Następnie, niemal obok siebie, są Technikum nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego (44. lokata), Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika (47. miejsce) oraz Technikum nr 4 im. I. Łukasiewicza (49. pozycja).

Cały ranking liceów można zobaczyć tutaj, a techników - tutaj.