Przy okazji budowy drugiego pasa na ul. Podkarpackiej wybudowano nowe przystanki MKS. Stanęły przy skrzyżowaniu "obwodnicy" z ulicami Tysiąclecia oraz "łącznikiem" z ulicą księdza Popiełuszki, przebiegającym nieopodal Pałacu Polanka. Nazywają się Podkarpacka Centrum Handlowe, Podkarpacka Pałac oraz Tysiąclecia Krosglass.
Portal zapytał magistrat, dlaczego autobusowe stanowiska mają inne nazwy, chociaż stoją przy jednym skrzyżowaniu i są blisko siebie. Takich przypadków w Krośnie ostatnio przybyło, przykładowo naprzeciw siebie mamy Lwowska Hotel i Lwowska Urząd Miasta. Dopytaliśmy również, czy człon "centrum handlowe" jasno wskazuje, o który obiekt chodzi - przy Podkarpackiej jest ich kilka.
Nadanie takich nazw przystankom może być mylące zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. W innych miastach funkcjonują tzw. zespoły przystankowe, czyli kilka przystanków o tej samej nazwie, stojących np. przy wylotach ze skrzyżowania. Sprawiają one, że łatwiej wyszukać cel podróży w internetowej wyszukiwarce lub aplikacji.
- Nowe nazwy przystanków wskazują lokalizację w terenie. Ten o nazwie Podkarpacka Centrum Handlowe położony jest przy budynku handlowym z trzema dużymi sklepami - odpowiedzieli urzędnicy.
Czwarty z nowych przystanków, który jako jedyny nie ma wiaty, usytuowano tuż za wjazdem na "łącznik". MKS planuje, że zacznie ich obsługę, gdy miejscy radni przyjmą stosowną uchwałę, a ich decyzja się uprawomocni.
- Rozważamy wykorzystać "łącznik" i w dni robocze poprowadzić nim linię "E", co skróciłoby czas przejazdu do Polanki. Wówczas te kursy pomijałyby przystanek Podkarpacka Kleberg - przekazał Grzegorz Sas, przedstawiciel miejskiego przewoźnika.
Wspomniana nowa droga nie ma jeszcze nazwy, ale są plany, by jej patronem stał się Tytus Trzecieski. Chcą tego m.in. radni dzielnicy. Rada Miasta rozpatrzy ich wniosek na najbliższej sesji (26.02).
Trzecieski, żyjący w latach 1811-1878, był szlachcicem, dziedzicem Polanki oraz Miejsca Piastowego, a także przedsiębiorcą. Wraz z Ignacym Łukasiewiczem i Karolem Klobassą założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna.
Pałac, w którym dziś działa hotel, należał do Trzecieskiego. Podczas rzezi galicyjskiej w 1846 roku, czyli powstania chłopów, schronił w nim poetę Wincentego Pola. Zapłacił za to pobiciem i porwaniem.