Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja charytatywna, która łączy rodziny w potrzebie z anonimowymi darczyńcami. Lista rodzin tworzona jest na podstawie zgłoszeń różnych instytucji i organizacji. Następnie wolontariusze Paczki odwiedzają rodziny, aby zweryfikować zgłoszenia i spisać ich faktyczne potrzeby.
Darczyńca wybiera rodzinę przez stronę Szlachetnej Paczki. Tam można zapoznać się z jej historią i sytuacją. Wśród rodzin znajdują się osoby chore i niepełnosprawne, utrzymujące się wyłącznie z zasiłków i mieszkające w trudnych warunkach. Zdarza się, że nie mają nawet dostępu do bieżącej wody.
Każda rodzina ma trzy kluczowe potrzeby, które darczyńca zobowiązuje się spełnić. – Najczęściej są to środki czystości, żywność, garnki, ale każda z nich ma także większą potrzebę: lodówkę, pralkę, piecyk typu koza czy opał na zimę – mówi Gabriela Kuźnar, lider reonu. – Wiadomo, że jednej osobie może być ciężko kupić wszystkie rzeczy, dlatego najczęściej w zbiórkę angażuje się kilka osób. Można pomóc np. całą rodziną lub grupą znajomych z pracy czy szkoły.
Jeśli jesteśmy w stanie, możemy spełnić również dodatkowe potrzeby, które także są opisane na stronie. Darczyńca ma kontakt jedynie z wolontariuszem, który jest opiekunem danej rodziny.
Po przygotowaniu paczek, należy je dostarczyć do magazynu, który w tym roku znajduje się w Domu Ludowym w Głowience. Trzeba to zrobić podczas finału akcji, zaplanowanego na weekend 11-13 grudnia. Paczki wręczają wolontariusze z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej z okolicznych miejscowości.
Po wszystkim darczyńcy otrzymują informację o reakcjach rodzin, a one zwykle chwytają za serce. – Pamiętam rodzinę, której los po otrzymaniu Szlachetnej Paczki zupełnie się odmienił. Jedna z pań z pomocą darczyńcy znalazła pracę, a później sama została wolontariuszką – wspomina Gabriela.
W zeszłym roku jedną z obdarowanych osób był pan Marek, samotnie mieszkający artysta. - Serdecznie dziękuję - powtarzał wielokrotnie podczas rozpakowywania paczek. - Otrzymałem przede wszystkim radość. Radość, że ktoś pamięta. Człowiek od razu lepiej się czuje, gdy go ktoś odwiedzi – mówił. O jego zaskoczeniu, wdzięczności i pasji, którą Szlachetna Paczka pomogła mu rozwijać, przeczytacie tutaj.
Jeśli nie możesz przygotować paczki, a chciałbyś pomóc, możesz skontaktować się z krośnieńską Szlachetną Paczką przez Facebooka lub dzwoniąc pod nr telefonu: 516 978 450.