ARCHIWUM 1999-2017

Platforma dla Krosna: Kiss&Ride, ratusz, S19

Krośnieńskie struktury Platformy Obywatelskiej ogłosiły (6.11) program wyborczy dla Krosna. Wśród ciekawych propozycji znalazły się m.in. miejsca postojowe Kiss&Ride, odbudowa historycznego ratusza miejskiego na Rynku, połączenie ścieżek rowerowych. PO jako jedyny komitet zwrócił uwagę na schronisko dla zwierząt.
Redakcja Portalu
Kandydaci Platformy Obywatelskiej przedstawiają swój program wyborczy

Platforma Obywatelska to kolejny komitet, który na konferencji prasowej omówił główne założenia programu wyborczego. - Realizacja tych działań ma się przyczynić do poprawy jakości życia mieszkańców Krosna - zapewniał Tomasz Soliński, kandydat do rady miasta, dotychczas zastępca prezydenta Krosna, który odpowiedzialny był m.in. za stworzenie nowej strategii rozwoju miasta na lata 2014-20.

Program PO to 16 najważniejszych - według niej - działań:

1. Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - szczególnie wśród absolwentów szkół (pozyskanie inwestorów na przygotowane tereny inwestycyjne, promocja gospodarcza, współpraca instytucjonalna, rozwój systemu zachęt, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, wzmocnienie inkubatorów, wsparcia finansowego i lokalowego)

2. Rozwój zintegrowanego systemu ścieżek rowerowych sprzyjających dojazdom do pracy i rekreacji - zapewnienie ciągłości obecnych ścieżek z kolejnymi, oznakowanie poziome i pionowe na drogach, budowa nowej infrastruktury parkingowej dla rowerów (zadaszone i monitorowane parkingi dla rowerów), interaktywna mapa rowerowa dla Krosna i okolic.

3. Wdrożenie e-urzędu pozwalającego załatwiać wiele spraw urzędowych nie wychodząc z domu/firmy - wprowadzenie elektronicznego systemu obsługi mieszkańców i nowych e-usług, elektronicznego powiadamiania mieszkańca np. o terminie odbioru dokumentu, utworzenie punktu potwierdzania profilu zaufanego dla mieszkańców.

4. Rozwój niskoemisyjnego, nowoczesnego i zintegrowanego transportu publicznego - wymiana taboru na ekologiczny, wprowadzenie elektronicznego systemu informacji pasażerskiej tj. dynamiczne tablice informacyjne, automaty do sprzedaży biletów na przystankach i w autobusach, zintegrowanie transportu, etc.

5. Wspieranie rodzin wielodzietnych i osób starszych w zakresie dostępu do edukacji, kultury, rehabilitacji - Rozwój Karty 3+.

6. Urządzenie stref aktywnego wypoczynku dla mieszkańców w przestrzeni miasta - Stworzenie jednego dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Bursaki dla mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego oraz zagospodarowanie terenów zielonych w dzielnicach i osiedlach: "siłownie pod chmurką", miejsca do wypoczynku rodzinnego.

7. Wprowadzenie do krośnieńskich szkół "podręcznika tożsamości regionalnej" - edukacja dzieci i młodzieży w zakresie historii Krosna i regionu.

8. Wspieranie działań na rzecz poprawy czystości powietrza - wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji.

9. Wspieranie rozwoju układu komunikacyjnego poprzez rozbudowę obecnych i budowę nowych połączeń drogowych - budowa IV etapu DK28, budowa dróg obwodowych i łączników drogowych.

10. Rozwój turystyki poprzez rozwijanie obecnych i tworzenie nowych produktów turystycznych bazujących na atrakcyjności turystycznej Krosna i sąsiednich powiatów - celem jest wydłużenie pobytu turystów w Krośnie.

11. Wspieranie działalności organizacji pozarządowych, klubów sportowych.

12. Wspieranie aktywności osób starszych i niepełnosprawnych - utworzenie dziennych centrów aktywności seniora i Klubów Seniora, realizacja programów profilaktyki zdrowotnej, wspieranie inicjatyw organizacji pozarządowych na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego, promowanie innowacji społecznych.

13. Dostosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi - likwidacja barier: m.in. wysokich krawężników, właściwe oznakowanie przejść dla pieszych, urządzenie i oznakowanie miejsc parkingowych dla rodzin z dziećmi i kobiet w ciąży, urządzenie i oznakowanie miejsc chwilowego postoju w celu zabrania lub wysadzenia pasażera - Kiss&Ride.

14. Wspieranie budownictwa mieszkaniowego - realizacja programu mieszkań dla Młodych Małżeństw oraz mieszkań pod wynajem w systemie TBS.

15. Wspieranie działań na rzecz budowy łącznika kolejowego pozwalającego skrócić czas przejazdu do 60 minut z Krosna do Rzeszowa.

16. Wspieranie działań na rzecz budowy drogi ekspresowej - S19 na odcinku Rzeszów-Krosno (węzeł Miejsce Piastowe) - Barwinek oraz szybkiego połączenia miasta Krosna z węzłem S19.

Liderzy list PO. Od lewej: Zbigniew Ungeheuer, Daria Balon, Tomasz Soliński

Zaciekawił nas pomysł stworzenia miejsc postojowych Kiss&Ride (z ang. pocałuj i odjedź). Tomasz Soliński wyjaśniał: - W wielu miejscach, głównie przy szkołach, jest problem z bezpiecznym zatrzymaniem się i posłaniem dzieci do szkoły. Na przykład, w Polance podczas takiego manewru cały pas ruchu jest wstrzymany. Chcemy wyznaczyć miejsca chwilowego postoju przy obiektach użyteczności publicznej w celu zabrania lub wysadzenia pasażera. Szczególnie przy szkołach i przedszkolach, instytucjach publicznych, dworcach, zatokach przystankowych itd.

O konieczności połączenia ścieżek rowerowych mówił z kolei Hubert Bochnak, kandydat do rady miasta ze Śródmieścia, pasjonat wycieczek rowerowych: - Chcemy połączyć ścieżki w jedną zintegrowaną sieć, by nie było między nimi przerw, a miasto można było przejechać wszerz i wzdłuż. Nie jest to łatwe zadanie, bo są problemy z własnością terenów, ale będziemy dążyć do tego. Taka sieć będzie również wzbogacona o miejsca postojowe dla rowerów, odpowiednio zadaszone stojaki i parkingi.

Hubert Bochnak - działacz w dzielnicy Śródmieście, kandydat do rady miasta, rowerzysta

Platforma Obywatelska przygotowała również propozycje rozwiązań i udogodnień w poszczególnych dzielnicach. Na przykład dla Śródmieścia pojawił się pomysł... odbudowy historycznego ratusza miejskiego (zarys jego fundamentów jest oznaczony czerwoną cegłą na płycie rynku).

- To śmiały plan - mówił Zbigniew Ungeheuer, kandydat do rady miasta, prezes stowarzyszenia Portius. - Będziemy nad tym pracować, aby odnaleźć dokumenty w archiwach wiedeńskich i lwowskich jak ten ratusz wyglądał. Gdyby udało się go odbudować, zastałaby przeniesiona do niego siedziba włodarzy miasta oraz urzędu stanu cywilnego. Ratusz ożywiłby Rynek. Interesanci gościliby w kawiarniach i restauracjach, młode małżeństwa podjeżdżały pięknymi samochodami pod urząd- roztaczał wizje kandydat.

Stanisław Słyś, kandydat PO do sejmiku wojewódzkiego twierdził, że w obecnym budżecie Unii Europejskiej jest dział związany z odbudową dziedzictwa narodowego. - Istnieją szanse, że będą możliwości sfinansowania tego typu pomysłów.

Zbigniew Ungeheuer mówił również o lodowisku, które można by organizować co zimę na krośnieńskim Rynku. - Takie lodowisko mogło by być takim hitem, jak wielka piaskownica w lecie.

Platforma Obywatelska jako jedyna zwróciła uwagę na potrzeby rozbudowania schroniska dla zwierząt w dzielnicy Turaszówka. - To miejsce powinno być zadaszone, aby zwierzęta miały schronienie przed mrozem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi również o wyposażenie tego przytuliska w dodatkowe kojce i to, co jest najbardziej potrzebne - pokarm - mówiła Daria Balon, kandydatka na radną.

Tomasz Soliński zapewnił, że przyszli radni PO będą współpracować z prezydentem Piotrem Przytockim, jeśli ponownie zostanie wybrany na to stanowisko oraz z klubem Samorządne Krosno, czyli radnymi popierającym prezydenta. - Nie chcemy, żeby w radzie miasta była uprawiana polityka. Nasz komitet w zdecydowanej większości tworzą osoby bezpartyjne. Przede wszystkim jesteśmy nastawieni na współpracę i rozwój miasta.

16 listopada 2014 r. odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy nowych gospodarzy Krosna: prezydenta i 21 radnych. Portal przygląda się kampanii wyborczej i relacjonuje najważniejsze wydarzenia. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
Adrian Krzanowski, fot. Damian Krzanowski