KORONAWIRUS

Przed telewizorem zamiast w kościele. Święta a epidemia

Obostrzenia spowodowane epidemią koronawirusa zaowocowały w ostatnim czasie sporymi zmianami w funkcjonowaniu Kościoła katolickiego. Msze św. z garstką wiernych oraz transmisje z nabożeństw w telewizji i Internecie, to tylko niektóre z nich. Przedstawiamy, jakie zasady panują w Kościele w okresie wielkanocnym.
Redakcja Portalu
Wierni w tym roku wyjątkowo z powodu epidemii będą mogli oglądać msze św. w telewizji, Internecie lub słuchać w radiu
Archiwum

Do 19 kwietnia we mszach św. w niedziele i w tygodniu może uczestniczyć tylko pięć osób, wyłączając z tego księdza i osoby służące przy nabożeństwie. W takim przypadku pierwszeństwo uczestnictwa w Eucharystii mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. 

Zasady dotyczące ilości wiernych w kościele odnoszą się także do ślubów i nabożeństw (tj. droga krzyżowa, gorzkie żale, adoracja Najświętszego Sakramentu).

W pogrzebie może uczestniczyć tylko najbliższa rodzina. Obrzęd odbywa się przy grobie zmarłego na cmentarzu. Msza żałobna może zostać odprawiona przez kapłana bez udziału wiernych i ciała zmarłego lub odbyć się w późniejszym terminie. 

Zgodnie z ogólnie przyjętymi ustaleniami w trakcie odprawiania mszy i spowiedzi kapłani powinni zachować zasady higieny oraz w miarę możliwości zrezygnować z posługi ministrantów, organistów i kościelnych.

Wszystkie zasady odnośnie mszy obowiązują również w trakcie Triduum Paschalnego, dlatego nabożeństwa Wielkiego Tygodnia będą odbywały się bez udziału wiernych. 

Spowiedź

Zgodnie z zarządzeniem arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego, osoby, które chcą się wyspowiadać, powinny umówić się z kapłanem telefonicznie lub mailowo. Spowiedź jest możliwa tylko w kościołach, kaplicach i innych stosownych miejscach z zachowaniem środków ostrożności. Powinna odbywać się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, z dyskrecją.

Kościół nie dopuszcza możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej tj. telefon czy Internet, bo nie ma zgody na spowiedź „na odległość” i „w przestrzeni wirtualnej”.

Przed świętami niektóre krośnieńskie parafie ustaliły godziny spowiedzi, np. przed mszą św. lub w jej trakcie, a także w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Można też było wyspowiadać się poza wyznaczonym czasem. Spowiedzi zgodnie z zaleceniami arcybiskupa były organizowane w kościołach, kaplicach i salach z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Jeśli ktoś w obawie przed zakażeniem nie skorzystał z sakramentu pojednania, będzie mógł się wyspowiadać w okresie wielkanocnym po ustaniu epidemii. Na przykład parafia Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Decowskiego w Polance planuje zorganizować spowiedź dla swoich wiernych w trakcie rekolekcji majowych.

Także w Wielkanoc w kościele we mszy św. będzie mogło uczestniczyć tylko pięciu wiernych
damiank krzanowski

Transmisje zamiast obecności w kościele

Dla katolików Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku. Wielu nie wyobraża sobie nie uczestniczyć w wielkanocnej mszy św. Jednak w czasie epidemii dla wierzących najlepszym rozwiązaniem będzie pozostanie w domach i uczestniczenie w święcie Zmartwychwstania Pańskiego poprzez transmisje internetowe, telewizyjne i radiowe.

O pozostanie w domach zaapelował również abp Wojciech Polak, prymas Polski w rozmowie z Radiem Plus: - Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego – podkreślił.

Program i godziny transmisji są podane na stronach internetowych poszczególnych parafii w Krośnie. Wykaz transmisji:

Parafia pw. Św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli (ul. kard. Wyszyńskiego 30)

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Krośnie (Fara, ul. Piłsudskiego 5)

Parafia Matki Bożej Królowej Polski (ul. ks. Decowskiego 2)

Parafia Miłosierdzia Bożego (ul. Moniuszki 72)

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oo. Kapucynów (Plan Konstytucji 3 Maja 3)

Parafia Ducha Św. oo. Michalitów (ul. Wieniawskiego 22)

Nie tylko msza i spowiedź

Pozostałe istotne zmiany w Kościele katolickim:

Szczegóły są dostępne na stronach poszczególnych parafii w zakładce ogłoszenia.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: