KONSULTACJE

Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia za nocną prohibicją. Chcą spokoju

Zakończyły się tegoroczne konsultacje społeczne dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Krosna. W badaniu wziął udział niewielki procent krośnian, zaledwie 725 osób. Jednak istotnym wnioskiem, jaki nasuwa się po zapoznaniu z wynikami ankiety, jest to, że ponad stu mieszkańców osiedla Tysiąclecia chce ograniczenia sprzedaży alkoholu na swoim terenie.
Anna Kania
Winą za nocne hałasy mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia obarczają osoby, które nadużywają alkoholu. Chcą ograniczenia sprzedaży tego wyrobu
Damian Krzanowski

- Chcemy czuć się bezpiecznie, spać i wypoczywać, a nie potykać się na ulicy o osoby, które nadużywają alkoholu – mówi Michalina Filipczak, przewodnicząca Rady Osiedla.

W tej części miasta od wielu lat występuje problem z tym związany, a rada osiedla od dłuższego czasu stara się o ograniczenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych zarówno w lokalach gastronomicznych jak i w sklepach na swoim terenie. Taki zakaz obowiązywał przez trzy tygodnie w październiku ubiegłego roku. - Różnica była widoczna przez ten czas. W nocy było o wiele spokojniej – dodaje przewodnicząca. - Tęsknimy do tego spokoju.

Jak podaje Michalina Filipczak, na terenie osiedla obecnie znajdują się 22 punkty sprzedaży wyrobów alkoholowych. - Ta liczba przy małej powierzchni osiedla, a dość dużej gęstości zaludnienia powoduje, że problem alkoholowy ma dużo osób.

Dodaje, że na Tysiąclecia żyje 20 osób, w tym 4 bezdomnych, którzy codziennie od 6 rano chodzą od sklepu do sklepu lub lokalu gastronomicznego i kupują alkohol.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala na to, żeby wprowadzić ograniczenia sprzedaży alkoholu w wybranych osiedlach i dzielnicach
DAMIAN KRZANOWSKI

Problem zbyt dużej liczby punktów sprzedaży napojów wysokoprocentowych jest widoczny głównie w weekendy. To wtedy cisza nocna nie obowiązuje, a mieszkańcy, głównie seniorzy muszą wysłuchiwać nocnych hałasów.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala na to, żeby wprowadzić ograniczenia w wybranych osiedlach i dzielnicach, niekoniecznie na terenie całego miasta. Dlatego rada osiedla Tysiąclecia jest za zmniejszeniem liczby punktów sprzedaży i punktów gastronomicznych, a także ograniczeniem sprzedaży w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano.

Jej stanowisko zostało przekazane do Urzędu Miasta Krosna.

Decyzja ponownie należy do radnych

Drugie konsultacje społeczne, ale pierwsze w tym roku, przeprowadzono od 5 lipca do 2 sierpnia. O jednych i drugich pisaliśmy tutaj.

Magistrat tłumaczy, że dzięki tegorocznym badaniom chciał poznać propozycje i opinię krośnian na temat zwiększenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych oraz wprowadzenia ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach na terenie całego miasta lub w poszczególnych osiedlach i dzielnicach.

Wypełnione ankiety można było składać do trzech urn rozmieszczonych w dwóch budynkach Urzędu Miasta przy ul. Staszica i Lwowskiej oraz w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, poprzez narzędzie elektroniczne lub mailowo i tradycyjnie, pocztą.

PODSUMOWANIE KONSULTACJI:

Konsultacje są pierwszym z etapów działań związanych z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiążą się one również z polityką miasta mającą zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców.

Drugim etapem jest ponowne zasięgnięcie opinii organów pomocniczych rad osiedli i dzielnic, które już spłynęły do magistratu.

Trzeci etap to przygotowanie zbiorowej informacji i analizy stanu bezpieczeństwa w Krośnie z uwzględnieniem analizy mapy zagrożeń. Te wszystkie informacje w formie zbiorczego raportu zostaną przedstawione radnym najpierw na komisji, a później na sesji rady.

W ubiegłym roku Rada Miasta pod presją niektórych radnych, właścicieli sklepów i mieszkańców wycofała się z ograniczenia sprzedaży alkoholu i z określonych godzin funkcjonowania punktów sprzedających alkohol, zanim uchwała zdążyła wejść w życie. Teraz radni ponownie podejmą decyzję w tej sprawie. - Jeśli się uda, to raport zbiorczy przedstawimy radnym na wrześniowej sesji, jeśli nie to najpóźniej na sesji październikowej – mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Równocześnie Miasto rozpoczęło prace nad programem „Odpowiedzialny sprzedawca”. - W jego ramach przedsiębiorcy rezygnują ze sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. W zamian otrzymują naklejkę Odpowiedzialny sprzedawca. Taki program działa w Krakowie. Obecnie pracujemy nad propozycjami – dodaje.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU