- Chcemy czuć się bezpiecznie, spać i wypoczywać, a nie potykać się na ulicy o osoby, które nadużywają alkoholu – mówi Michalina Filipczak, przewodnicząca Rady Osiedla.
W tej części miasta od wielu lat występuje problem z tym związany, a rada osiedla od dłuższego czasu stara się o ograniczenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych zarówno w lokalach gastronomicznych jak i w sklepach na swoim terenie. Taki zakaz obowiązywał przez trzy tygodnie w październiku ubiegłego roku. - Różnica była widoczna przez ten czas. W nocy było o wiele spokojniej – dodaje przewodnicząca. - Tęsknimy do tego spokoju.
Jak podaje Michalina Filipczak, na terenie osiedla obecnie znajdują się 22 punkty sprzedaży wyrobów alkoholowych. - Ta liczba przy małej powierzchni osiedla, a dość dużej gęstości zaludnienia powoduje, że problem alkoholowy ma dużo osób.
Dodaje, że na Tysiąclecia żyje 20 osób, w tym 4 bezdomnych, którzy codziennie od 6 rano chodzą od sklepu do sklepu lub lokalu gastronomicznego i kupują alkohol.
Problem zbyt dużej liczby punktów sprzedaży napojów wysokoprocentowych jest widoczny głównie w weekendy. To wtedy cisza nocna nie obowiązuje, a mieszkańcy, głównie seniorzy muszą wysłuchiwać nocnych hałasów.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala na to, żeby wprowadzić ograniczenia w wybranych osiedlach i dzielnicach, niekoniecznie na terenie całego miasta. Dlatego rada osiedla Tysiąclecia jest za zmniejszeniem liczby punktów sprzedaży i punktów gastronomicznych, a także ograniczeniem sprzedaży w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano.
Jej stanowisko zostało przekazane do Urzędu Miasta Krosna.
Drugie konsultacje społeczne, ale pierwsze w tym roku, przeprowadzono od 5 lipca do 2 sierpnia. O jednych i drugich pisaliśmy tutaj.
Magistrat tłumaczy, że dzięki tegorocznym badaniom chciał poznać propozycje i opinię krośnian na temat zwiększenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych oraz wprowadzenia ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach na terenie całego miasta lub w poszczególnych osiedlach i dzielnicach.
Wypełnione ankiety można było składać do trzech urn rozmieszczonych w dwóch budynkach Urzędu Miasta przy ul. Staszica i Lwowskiej oraz w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, poprzez narzędzie elektroniczne lub mailowo i tradycyjnie, pocztą.
Liczba ważnych ankiet – 703
Osoby przeciwne ograniczeniu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych na terenie miasta - 480
Osoby będące za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych na terenie miasta – 221
Osoby przeciwne ograniczeniu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych na terenie dzielnic i osiedli – 475
Osoby będące za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych na terenie miasta – 228
Wyniki w poszczególnych osiedlach i dzielnicach:
osiedle Tysiąclecia – 134
osiedla Markiewicza – 22
dzielnica Polanka – 14
dzielnica Śródmieście – 13
osiedle Południe- 7
osiedle Traugutta – 5
dzielnica Białobrzegi – 4
dzielnica Zawodzie – 4
dzielnica Krościenko Niżne – 1
osiedle Turaszówka – 1
Większość osób opowiedziała się za wprowadzeniem ograniczeń w godzinach 22.00 do 6.00.
Pełny raport jest dostępny tutaj.
Konsultacje są pierwszym z etapów działań związanych z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiążą się one również z polityką miasta mającą zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców.
Drugim etapem jest ponowne zasięgnięcie opinii organów pomocniczych rad osiedli i dzielnic, które już spłynęły do magistratu.
Trzeci etap to przygotowanie zbiorowej informacji i analizy stanu bezpieczeństwa w Krośnie z uwzględnieniem analizy mapy zagrożeń. Te wszystkie informacje w formie zbiorczego raportu zostaną przedstawione radnym najpierw na komisji, a później na sesji rady.
W ubiegłym roku Rada Miasta pod presją niektórych radnych, właścicieli sklepów i mieszkańców wycofała się z ograniczenia sprzedaży alkoholu i z określonych godzin funkcjonowania punktów sprzedających alkohol, zanim uchwała zdążyła wejść w życie. Teraz radni ponownie podejmą decyzję w tej sprawie. - Jeśli się uda, to raport zbiorczy przedstawimy radnym na wrześniowej sesji, jeśli nie to najpóźniej na sesji październikowej – mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.
Równocześnie Miasto rozpoczęło prace nad programem „Odpowiedzialny sprzedawca”. - W jego ramach przedsiębiorcy rezygnują ze sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. W zamian otrzymują naklejkę Odpowiedzialny sprzedawca. Taki program działa w Krakowie. Obecnie pracujemy nad propozycjami – dodaje.