Fotografia

"Życie obok nas" - wystawa fotografii w Fermencie

  • Zdjęcia autorstwa Przemysława Niepokoja-Hepnara.
  • 22 grudnia 2017 (piątek) - 31 grudnia 2017 (niedziela)
  • Klubokawiarnia Ferment (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 22 grudnia 2017, o godz. 18:00 w Klubokawiarni Ferment.

Przemysław Niepokój-Hepnar – członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, członek Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem Artysty Fotografa Rzeczypospolitej Polskiej, administrator największej polskiej grupy fotograficznej Street Dogs of Poland. Ambasador marki Fujifilm Polska. Student grafiki komputerowej w mediach w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W czerwcu otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych – m.in. International Photography Awards, Monochrome Awards, ND Awards, International Photographer Of The Year, National Geographic Polska, Krajowy Salon Fotografii Artystycznej w Żarach czy Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie. W fotografii interesuje go człowiek w ujęciu dokumentalnym i reporterskim.

Przemysław Niepokój-Hepnar

Materiał do wystawy "Życie obok nas" wykonano w miejscowości Lenartov, położonej niedaleko miasta Bardejów na Słowacji. W wiosce zamieszkiwanej przez ludność narodowości romskiej. Niedaleko miast, które czerpią ogromne środki na rozwój z pieniędzy Unii Europejskiej mamy do czynienia z miejscem, w którym „czas się zatrzymał”.

Przemek czerpał informację o romskiej wiosce od sąsiadów, wszędzie słyszał, że utarty stereotyp Roma – agresywnego złodzieja, daleko mija się z prawdą w tym przypadku. Sam miał okazję doświadczyć ich gościnności, jako przybysz z zewnątrz został ciepło i serdecznie przyjęty. Zgodzili się na zdjęcia, bo chcą by pokazywano światu, że w Europie, są jeszcze miejsca, które tak dalece odbiegają od standardów życia XXI WIEKU.

Część z nich pracuje, choć większość korzysta z zasiłków. Mamy tu błędne koło, bo nawet jeśli chcą podjąć pracę, nie ma jej w tamtym rejonie. Jedynym dodatkowym zarobkiem dla nich jest przydrożna sprzedaż grzybów z pobliskiego lasu, jagód leśnych czy też pracy na rzecz komunalnych zakładów oczyszczania miast słowackich.

Większość prac prezentowanych na wystawie została wielokrotnie nagradzana na jednych z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, m.in. 1. i 3. miejsce Family of Man pod patronatem IPA w Los Angeles, 6 Honorowych Wyróżnień w International Photography Awards 2016, Neutral Density Awards w Londynie czy też 3. miejsce na Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach oraz Honorowe Wyróżnienia na Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie. 

"Romów fotografował już chyba każdy początkujący fotoreporter. Można zatem zapytać po co pokazywać taki materiał w galerii? Przed Państwem historia fotograficznie niedoskonała. Pełna błędów, fascynacji stroną wizualną, powstająca zdecydowanie za krótko – jednak prawdziwie szczera. To niespotykane w dzisiejszych czasach zainteresowanie drugim człowiekiem przekute na historię goszczącą w Galerii B&B stanowi fundament fotografii humanistycznej. Pochłonięci beztroskimi zabawami dzieci i trudami codzienności dorosłych wchodzimy w niezwykle barwne i jaskrawe środowisko. Autor wykorzystał medium do eksploracji nieznanego, pozostając wrażliwym na swoich bohaterów. Przemkowi udało się nie tylko wejść do hermetycznej grupy, ale także pozostać przezroczystym. Możemy dzięki temu poznać słowackich Romów, pozbawionych maski zakładanej przez każdego człowieka przy obcych. To jedna z niewielu historii pokazująca cyganów w szczery, empatyczny i życzliwy sposób. Dostarcza wiedzy o wielu przywarach i troskach towarzyszących życiu w pełni szczęścia. Właśnie dlatego, wspólnie z autorem, zapraszam Państwa na podróż za naszą południową granicę" - zachęca Jakub Ochnio ZPAF, AFTERIMAGE. Prezentowany materiał powstał w ramach warsztatów Masterclass Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE.


WIĘCEJ INFORMACJI