Sztuka

"Wycinanka żydowska - duchowość skryta w materii papieru" - wystawa w Etnocentrum

  • Wystawa prac autorstwa Ingi M. Marczyńskiej.
  • 05 lipca 2024 (piątek) - 01 września 2024 (niedziela)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę czasową Ingi M. Marczyńskiej "Wycinanka żydowska - duchowość skryta w materii papieru". Wernisaż odbędzie się 5 lipca (piątek) o godz. 17:00. 

Wycinanka żydowska związana była ściśle z religią, co wyróżniało ją od wycinanek występujących w kulturze ludowej mających charakter typowo zdobniczy. Legenda mówi, że pierwsza wycinanka żydowska powstała, gdy rabinowi chcącemu zimą przepisać Torę zamarzł atrament, zaczął on więc wycinać litery świętych tekstów.

Wycinanką zajmowali się wyłącznie mężczyźni, gdyż w kulturze żydowskiej kobiety nie mogły zajmować się sztuką. Do jej wykonania wykorzystywano ostry nóż i pergamin, a później biały papier. Gotowe wycinanki często malowano lub podkładano pod nie tło, by stworzyć wrażenie koloru.

Etnocentrum

Inga Marczyńska

Pochodzi z rodziny, w której od pokoleń kultywowano sztukę. Jest absolwentką amerykańskiego uniwersytetu National Louis University w USA oraz Politechniki Rzeszowskiej na kierunku Ekonomia i Zarządzanie. Uczyła się w Instytucie Yad Vashem.

Tytuł Artysty Plastyka został nadany Indze Marczyńskiej przez Związek Artystów Plastyków Rzeczpospolitej Polskiej. W 2015 roku starosta jasielski nadał jej tytuł Zasłużona dla Kultury Powiatu Jasielskiego.

Współpracuje z Fundacją Centropa w Austrii (Europejskie Centrum Poszukiwań i Dokumentacji) oraz z Fundacją Taube-The Taube Center for Jewish Life and Learning. W 2021 roku za swoją działalność ochrony pamięci została uhonorowana nagrodą - wyróżnieniem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin 2021 oraz Orderem Preserving Memory XXIV 2021 nadanym przez Word Jewish Congress, Ambasadę Izraela w Polsce oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce i Muzeum Galicja w Krakowie.

Również w 2021 r otrzymała II nagrodę w Polsce za multimedialną prezentację o cmentarzu żydowskim w Jaśle pt: Jewish Cemetery in Jasło – memory amputated”. Od 2022 jest liderem Forum Dialogu,  polskiej organizacji na rzecz dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Od 2024 współpracuje z Mashmaut Center z Kiryat Motzkin w Izraelu, z którym realizują programy edukacyjne i co uznaje za jedno z najważniejszych działań edukacyjnych z młodzieżą w Polsce.

W swoim dorobku artystycznym ma udział w ponad 40 wystawach i plenerach. Własne prace w dziedzinie wycinanki żydowskiej prezentuje od trzech lat.

WIĘCEJ INFORMACJI