Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na wykład Borysa Płonki „Węgrzy - stosunki demograficzno-etniczne na przestrzeni dziejów”, który odbędzie się 21 czerwca (środa) o godz. 17:00 w Czytelni Głównej KBP (ul. Wojska Polskiego 41).
Borys Płonka - ur. w 1968 roku, ukończył UMCS w Lublinie, kierunek prawo. Zawodowo zajmuje się windykacją należności, pracuje od 1993 roku w Elektromontażu Rzeszów S.A.
Od najmłodszych lat jego pasją jest jednak geografia, zwłaszcza demografia i historia. Dużo podróżuje po świecie, wzbogacając swoją wiedzę w tych dziedzinach. Prowadzi badania geograficzne zarówno zespołowo - Zespół Naukowy Politechniki Rzeszowskiej - badania Jeziora Solińskiego - lato 1980, jak i samodzielnie - Libia - lato 1981. Pisze dużo lecz „do szuflady”. Pierwszy artykuł ukazuje się dopiero w 2013 roku w Pracach Geograficznych „Studia nad geopolityką XX wieku” pod redakcją prof. Piotra Eberhardta.
W latach 2009-2015 pisze swoją książkę „Węgrzy”, wersja autorska ma blisko 1200 stron. Profesor Eberhardt radzi ją znacznie skrócić, autor tak czyni i w latach 2015-2018 powstaje obecna wersja książki - blisko 500-stronicowa, której nadaje tytuł „Węgrzy - stosunki demograficzno- etniczne na przestrzeni dziejów”.
W maju 2022 roku wydana zostaje kolejna publikacja (broszura) pt. „Kark von Czoernig i jego wielka mapa narodowości Cesarstwa Austriackiego”. Autor korzystając z literatury niemieckojęzycznej opisuje mało znanego w Polsce statystyka, geografa austriackiego i jego mapę przedstawiającą stosunki etniczne w Cesarstwie Austriackim w połowie XIX stulecia.
Wykład odbędzie pod honorowym patronatem Zbigniewa Ungeheuera - Konsula
Honorowego Węgier na Podkarpaciu.