Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na Rozmowy o tradycji – cykl spotkań w formie wykładów i prezentacji, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać dziedzictwo Ziemi Krośnieńskiej. Na cykl składają się cztery spotkania, które zostaną przeprowadzone od maja do lipca, natomiast we wrześniu odbędzie się podsumowanie projektu. Prezentacje będą dotyczyć m.in. lokalnego rękodzieła i przetwórstwa czy kultury ludowej.
Spotkania są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek. Udział w nich jest bezpłatny, a czas trwania każdego spotkania to ok. 1,5 h.
20 maja (wtorek), godz. 13:30
Czy Słowianie naprawdę bali się piorunów? Co jedli, czym jedli, gdzie jedli, w co się ubierali, jak wyglądał ich dzień powszedni? Jak postrzegali życie, rodzinę, świat i swoje miejsce w nim? Etnocentrum zaprasza na spotkanie pełne opowieści o życiu naszych przodków i ich niezwykłych bogach. Wiedza, zabawa i odrobina mitologicznego napięcia gwarantowane!
Prowadząca: Marta Krajewska
28 maja (środa), godz. 10:30
Podczas prelekcji organizatorzy chcą przybliżyć bogatą tradycję lniarską Krosna i okolic, która przez wieki stanowiła ważny element lokalnej tożsamości. Szczególne miejsce zajmuje tu zakład Krosnolen, którego historia, rozwój i procesy technologiczne związane z przeróbką lnu odegrały istotną rolę w przemyśle regionu. Prowadzący opwiedzą również o wspomnieniach byłych pracowników, które oddają ducha zakładu i codzienne życie jego załogi. Wspólnie zastanowią się też nad teraźniejszością, w tym nad projektem "Len – ludzie – historie", który ratuje od zapomnienia to cenne dziedzictwo.
Prowadzący: Grażyna Boczar-Wolańska, Artur Michelis
11 czerwca (środa), godz. 10:30
Tytuł prelekcji nawiązuje do publikacji „Zapisane w terenie. Reportaże historyczno-etnograficzne (z lat siedemdziesiątych XX w.)” wydanej 25 lat po śmierci Franciszka Kotuli, która jest zbiorem 71 artykułów drukowanych w rubryce „felietony” we Wrocławskim Tygodniku Katolików.
W XIX w. na ziemiach polskich zaistniało zjawisko wzmożonego zainteresowania grupą społeczną, marginalizowaną do tej pory w literaturze, jaką był lud, który zaczęto traktować jako „ostoję polskości”. Poszukiwano i badano poezję i prozę ludową w kontekście najczystszych i nieskażonych przejawów twórczości i kultury. Starano się poznać „ducha ludu” ukrytego w pieśniach, bajkach, wierzeniach czy obrzędach ludowych.
Początkowo spontaniczne i nieustrukturyzowane „zbieractwo” pozwalające na uzyskanie obfitej dokumentacji dotyczącej kultury ludowej w II poł. XIX w. doprowadziło do narodzin nowych dyscyplin naukowych: etnografii i folklorystyki.
Podczas wykładu omówione zostaną postacie wybitnych badaczy zajmujących się kulturą ludową naszego regionu. Począwszy od prekursora etnografii Oskara Kolberga, poprzez regionalistów silnie związanych z terenami Pogórza, takich jak Franciszek Kotula i ks. Władysław Sarna.
Prowadząca: Monika Zydroń (Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie)
16 lipca (środa), godz. 16:30
Ozdoby choinkowe produkowane przez Firmę znajdują nabywców w m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Włoszech, Szwecji, Austrii, Słowacji, Francji, Anglii i innych krajach europejskich. Zakład wykonuje również ozdoby na indywidualne specjalne zamówienia jak np: dla Biblioteki Prezydenta Reagana w Texasie. W Etnocentrum zostanie przedstawiona rodzinna firma "od kuchni" oraz zostaną zaprezentowane wybrane ozdoby choinkowe i nie tylko.
Prowadzący: Rodzina Waszkowskich
20 września (sobota), godz. 16:00