Koniec sezonu artystycznego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza to wielkie święto dzieci, młodzieży i dorosłych, osób normatywnych i ze szczególnymi potrzebami, uczestników zajęć czy grup twórczych i ich instruktorów.
Blisko 1000 osób regularnie uczestniczy w codziennych zajęciach edukacyjnych, stając się nie tylko uczestnikami i członkami grup, ale przede wszystkim domownikami i najbliższą rodziną.
W czerwcu to właśnie te osoby i efekty ich pracy zobaczyć będzie można w przestrzeniach RCKP – na scenie, w holach czy galeriach. RCKP zaprasza do udziału w zakończeniach roku artystycznego w kategoriach: taniec razy dwa, muzyka, plastyka, grafika tradycyjna oraz animacja i teatr. Na publiczność czekać będą koncerty muzyczne i taneczne, pokazy teatralne, wystawy, a nawet… spotkanie ze smokiem.
20 czerwca (wtorek), godzina 17.00
W grupach i zespołach tanecznych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na co dzień tańczy blisko 500 osób – dzieci, młodzież i dorośli, osoby normatywne i ze szczególnymi potrzebami. 20 czerwca 2023 dla publiczności wystąpią wszystkie grupy Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks, Zespołu Tańca Współczesnego Strecz, Klaszcz Głośniej i One Są Wszędzie. Blisko 300 osób na scenie zaprezentuje solówki, duety i choreografie zespołowe, premierowe wykonania i te, na których widok publiczność reaguje nieskończonymi brawami.
Działający przy RCKP zespół w tym roku obchodzić będzie swoje 31 urodziny. Specjalizuje się w technice „show dance”, ale tancerze w trakcie zajęć poznają także inne techniki taneczne. Zajęcia odbywają się z podziałem na 6 grup wiekowych. Praca w zespole wymaga od wszystkich ogromnej dyscypliny, wysiłku i odpowiedzialności, ale z drugiej strony daje poczucie dorosłości i uczy szacunku do sztuki. Udział i zaangażowanie całej grupy przyczyniają się do wielu sukcesów zespołu.
Oprócz regularnych zajęć swoje umiejętności taneczne członkowie zespołu doskonalą podczas warsztatów z różnych dziedzin tańca, a dla najbardziej zaangażowanych organizowane są wakacyjne obozy taneczne, które są doskonałą okazją do integracji wszystkich grup. Tancerze biorą udział w najbardziej prestiżowych wydarzeniach tanecznych oraz mają możliwość ich tworzenia: organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncerty okazjonalne czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca.
Instruktorki Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Kleks: Dagmara Krzanowska-Szelc, Paulina Rozenbajgier
Zespół powstał we wrześniu 2000 roku i pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze - oprócz choreografii typowo współczesnych - są również pokazy estradowe, których przygotowywanie oraz tańczenie sprawia członkom Strecza sporo radości.
Zespół Tańca Współczesnego organizuje własne koncerty tańca oraz bierze udział w gościnnych występach, przeglądach i konkursach. Członkowie zespołu organizują własne wydarzenia dla szerokiej publiki, np. zakończenia taneczne, koncert „Taniec, taniec, taniec” czy koncerty tańca w ramach Krośnieńskich Dni Tańca. Absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę tańca na uczelniach wyższych, niejednokrotnie też za granicą.
Instruktorka Zespołu Tańca Współczesnego Strecz: Sabina Wójcik-Grygolec
Grupa działa przy RCKP od listopada 2019 roku. Jest to pierwsza w Krośnie grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Są to wspaniali tancerze - pełni pasji i zaangażowania w to, co robią - pracujący w dwóch grupach wiekowych.
Tancerze Klaszcz Głośniej brali udział w warsztatach „To działa!”, których zwieńczeniem był spektakl „Znikające królestwo” w reżyserii Joanny Sarneckiej. Od marca zespół bierze udział w multizajęciach, które prowadzą nauczyciele wielu specjalności. W czerwcu tego roku Klaszcz Głośniej we współpracy z Centrum Challenge wzięła udział w 22. Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie, prezentując smoka Innusia I Wielkiego.
Instruktorka Grupy Klaszcz Głośniej: Sabina Wójcik-Grygolec
Najmłodsza z grup tanecznych RCKP w Krośnie. Zajęcia odbywają się od października 2021 i dedykowane są paniom w wieku 30+ lat. Taniec współczesny, jazz oraz latino, to jedne z wielu rodzajów tańca, jakich można się nauczyć podczas wieczornych spotkań.
Instruktorki Grupy One są wszędzie: Sabina Wójcik-Grygolec, Paulina Rozenbajgier