Szkło

Szkło, biżuteria i fotografia na wystawach w CDS

  • "Afterthoughts" - szkło unikatowe i biżuteria autorstwa Celiny Szelejewskiej-Pigulla oraz fotografia artystyczna i film Hektora Weriosa. Do obejrzenia też "Oblicza polskiego szkła współczesnego".
  • 16 października 2017 (poniedziałek) - 15 lutego 2018 (czwartek)
  • CDS (Krosno, ul. Blich 2)
  • 5 zł

"Afterthoughts" to wystawa szkła unikatowego i biżuterii autorstwa Celiny Szelejewskiej-Pigulla oraz fotografii artystycznej Hektora Weriosa. Można będzie też zobaczyć film tego artysty.

CDS

Tematem przewodnim są niewielkie, szlifowane i polerowane szkła o geometrycznych kształtach, w których autorka Celina Szelejewska-Pigulla "zamknęła i zminimalizowała" kosmos. Oglądane przez szkło powiększające otwierają przed widzem głębię i bogactwo światów, pełnych zadziwiających szczegółów, pobudzających wyobraźnię. Morskie głębiny tropikalnych mórz, nieznane galaktyki, erupcje wulkanów, zorze i zmierzchy widziane z kosmosu - to pierwsze skojarzenia.

To właśnie one, wespół ze światłem stały się bazą dla artystycznych dociekań, dając w efekcie biżuteryjne precjoza (w tym srebrne kolie wykonane metodą klockową), instalacje, fotografie i film.

Hektor Werios z kolei przedstawi nie tylko makro ujęcia szkła widziane okiem artysty, ale także oryginalne Foto-Grafiki, w których łączy fotografię z rysunkiem oraz surrealistyczne animacje.

Wystawa "Afterthoughts" do obejrzenia w Piwnicach Przedprożnych. Będzie czynna do 15 lutego 2018 roku. Połączona jest ze sprzedażą.

CDS

"Oblicza polskiego szkła współczesnego" to ekspozycja skomponowana ze zbiorów Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Prezentuje jedynie fragment bogatej kolekcji polskiego współczesnego szkła użytkowego i artystycznego, obejmującej design szkła XX i XXI wieku, jakie posiada sosnowiecka placówka.

Trzon ekspozycji, liczącej przeszło 200 obiektów, to wyroby rodzimych hut szkła od 1975 do 1990 roku zwłaszcza dużych państwowych wytwórni. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć wzory z nieistniejących już zakładów HSG "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim, HSG "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, HSG "Tarnów" w Tarnowie, huty przy krakowskim oddziale Instytutu Szkła i Ceramiki i Lubelskich Hut Szkła. Kolejne ośrodki, np. HSA "Barbara" w Polanicy-Zdroju, HSG "Irena" w Inowrocławiu i HSK "Julia" w Szklarskiej Porębie (obecnie) Piechowice, nadal istnieją, ale forma organizacyjna i profil wytwórczości uległy diametralnej zmianie - siłą rzeczy więc prezentowane na wystawie szkła mają charakter historyczny.

Kolejne - HSK „Violetta” w Stroniu Śląskim oraz HSG „Zawiercie” w Zawierciu funkcjonują nadal, stąd na wystawie zobaczyć można wzornictwo tych zakładów na przestrzeni prawie 40. lat. Nie mogło, co oczywiste, zabraknąć wyrobów z Krośnieńskich Hut Szkła (obecnie KrosnoGlass) istniejących nieprzerwanie od 1923 r. i będących jednym z najważniejszych producentów polskiego szkła. Inne zaprezentowane wytwórnie podkarpackie to Huta Szkła Ozdobnego "Makora" i HSA "Sabina".

Twórcami eksponowanych muzealiów są artyści, którzy trwale zapisali się w dziejach polskiego designu, m. in.: Barbara Urbańska-Miszczyk, Janusz Kazanecki, Zbigniew Horbowy, Czesław Zuber, Jan Sylwester Drost i Eryka Trzewik-Drost, Ludwik Fiedorowicz, Bogdan Kupczyk, Janusz Robaszewski, Agnieszka Leśniak, Józef Podlasek, Maria Słaboń-Kapa, Grażyna Unold, Jerzy Maraj, Jerzy Słuczan-Orkusz.

Wystawa do obejrzenia w sali wystawowej w budynku głównym przy ul. Blich 2. Będzie czynna do 7 stycznia 2018 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI