Mija już siódma dekada w historii krośnieńskiego Muzeum, które w ostatnich dziesięcioleciach osiągnęło wiele spektakularnych sukcesów. Do najważniejszych należy powstanie oddziału Muzeum, Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.
Wielkie osiągnięcia dokonały się również poza sferą inwestycyjną, w zakresie gromadzenia zbiorów, w ich opracowaniu oraz działalności wystawienniczej i naukowo–badawczej. Instytucja znana jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie. Szczyci się także największą w Polsce kolekcją szkła użytkowego i artystycznego oraz znakomitymi zbiorami archeologicznymi. Wyjątkowe są również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Część z nich stanowią najnowsze kolekcje, poloniki pozyskane z Francji oraz zbiór sztuki i broni japońskiej.
Przygotowana w ramach obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia Muzeum w Krośnie wystawa prezentuje najcenniejsze eksponaty pozyskane przez placówkę od początku istnienia - dziś to już kilkadziesiąt tysięcy unikatowych eksponatów i archiwaliów.
Mają one dużą wartość historyczną, kulturową i naukową, dają muzealnikom możliwość opracowywania ich w kontekście zjawisk historycznych i kulturowych, które leżą w spektrum zainteresowania merytorycznego Muzeum.
- Tego typu opracowania naukowe i popularnonaukowe, a także samo obcowanie z tymi wyjątkowymi obiektami daje nam możliwość spotkania i poznania lepiej naszego wspólnego dziedzictwa - podkreślają dyrekcja i pracownicy muzeum. - Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy, przyjrzenia się skarbom Pałacu Biskupiego i do wspólnego świętowania naszego wspaniałego jubileuszu!