W najbliższą sobotę (31 sierpnia) o godz. 16.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej „Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich” (SPAM). Wystawa prezentuje prace powstałe podczas trzech plenerów, które odbyły się w różnych lokalizacjach Krosna, dając możliwość tworzenia wszystkim chętnym, bez względu na wiek czy doświadczenie artystyczne.
W ramach tej inicjatywy lokalne artystki, Aneta Kozak i Anna Burdzy-Hejnowicz, zaprosiły mieszkańców miasta do wspólnego malowania, co pozwoliło każdemu „miejskiemu artyście” na wyrażenie siebie poprzez sztukę. „Sąsiedzki Plener Artystów Miejskich” to jedna z pięciu inicjatyw realizowanych w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!”.
Ta wystawa to podsumowanie trzech wyjątkowych plenerów, w miejskiej przestrzeni, nasyconych chęcią tworzenia z potrzeby serca. Spotkań pełnych rozmów, twórczego czasu, kreacji i rekreacji. Plener jest opuszczeniem ścian, pracowni, budynków, jest wyjściem „z”. Te trzy plenery miejskie były niezwykle wyjątkowe. Ważniejsze było przyjście „do”. Do przestrzeni nasyconej chęcią tworzenia. Do miejsca, gdzie nikt nie wstydzi się malować, nikt nikogo nie ocenia. Wszyscy przyszli z potrzeby tworzenia, obcowania ze sztuką i naturą.
S jak Sąsiedzki - wspólny, bliski, na dzień dobry i na do widzenia, otwarty na rozmowy, skryty, zamknięty na klucz i zamek, z podglądem przez wizjer i bacznym spojrzeniem zza firanki.
P jak Plener - wyjście z domu, z bloku, z mieszkania, z czterech ścian, ze strefy komfortu. Pszczółka, motylek, gwar miejski, ruch uliczny.
A jak Artysta - twórca, kreator, myśliciel, ekspresjonista, impresjonista, realista, młodszy i starszy, empatyczny, introwertyk, ekstrawertyk, pełen zapału, poszukujący, pewny siebie, niepewny i krytyczny.
M jak Miasto - przestrzeń, otoczenie, trwanie, wegetacja, przyzwyczajenie, bycie i życie.
SPAM to dowód na to, że sztuka łączy nas i jednoczy, bez nacisku i presji z zewnątrz i od wewnątrz. Wspólne pędzle, farby, sztalugi, krzesła i różne punkty widzenia jednego świata - zapraszają Anna Burdzy-Hejnowicz i Aneta Kozak.
Wystawa będzie czynna do 30 września 2024.