sztuka

"Niedopowiedzenia. Miękkie Medium." - wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Wystawa tkaniny prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler.
  • 18 sierpnia 2022 (czwartek) - 18 września 2022 (niedziela)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 7 zł

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na indywidualną wystawę tkaniny „Niedopowiedzenia. Miękkie Medium” prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta 18 sierpnia (czwartek) w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) o godz. 18.00.

Prof. zw. Ewa Maria Poradowska-Werszler ukończyła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu – dyplom w 1967 roku. Przewody naukowe przeprowadzono w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Honorowy Obywatel Miasta Kowary. Prezes Fundacji NRRWTA. Kurator Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary. Założycielka i manager Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Pasjonuje się twórczością w dziedzinie tkaniny unikatowej.

Błądząc nitką
 Ewa Maria Poradowska-Werszler

Zajmuje się pracą naukowo-dydaktyczną. Uczestniczyła w 86 wystawach indywidualnych oraz 470 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej obchodziła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (2018). Za całokształt twórczości otrzymała m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Złotą Odznakę ZPAP, Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.

„Twórczość Ewy Marii Poradowskiej Werszler jest związana z przenikającym do tkaniny artystycznej wrocławskim strukturalizmem. Cechuje go poszukiwanie ładu, równowagi i środowiskowej spójności. Obecne są w nim echa koloryzmu, zmagań z socrealizmem, powidoki małopolskich wzgórz, mazowieckich równin, zabużańskich pól i lasów – i, oczywiście, niezniszczalnego Wrocławia. Tak jak wszyscy strukturaliści, autorka dzieł sztuki włókna unika dosłowności, ale wyobraźnia odbiorcy dopowiada rodowody znaczeniowe kolejnych tkanin. Burzowe chmury zaciemniają widnokrąg, laguny zanurzają się w błękicie mórz południowych, zżęte zboże oczekuje na powiązanie w snopy, a może to bryzgi pian ślizgają się po morskich falach lub wędrowne ptaki unoszą się nad pasmami zasiewów? Czy nie popełniamy błędu nadinterpretacji? Sądzę, że nie. Przecież dzieła artystów oczekują na dialog z odbiorcą. Po to są.” - czytamy w katalogu monograficznym prof. Michała Jędrzejewskiego (2017).

Wystawa potrwa do 18 września. Jest imprezą towarzyszącą 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Laureatów biennale poznamy 20 sierpnia 2022 podczas wernisażu połączonego z ceremonią rozdania nagród. Szczegóły tutaj.

Muzeum rzemiosła
WIĘCEJ INFORMACJI