Książka

"Krosno na granicy" - spotkanie autorskie w PANS

  • Promocja książki autorstwa Grzegorza Bożka.
  • 26 marca 2024 (wtorek), godz. 17:30
  • Aula PANS (Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego 4)
  • Wstęp wolny

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, PTTK oddział Krosno, Koło
Przewodników PTTK w Krośnie, Wydawnictwo Ruthenus oraz Machoney.pl - Przewodnictwo Górskie zapraszają na promocję książki autorstwa Grzegorza Bożka "Krosno na granicy". Spotkanie autorskie odbędzie się 26 marca (wtorek) o godz. 17:30 w auli PANS przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Publikacja składa się z 33 rozdziałów oraz trasy krajoznawczej poprowadzonej granicą miasta. Wydawcą publikacji jest krośnieński Ruthenus.

Treść książki zestawia różne tematy, czasem odległe od siebie. Część z nich w dotychczasowej literaturze jest opisana obszernie, część śladowo, są też tematy całkowicie nowe. „Krosno na granicy” to próba pokazania miasta, śladów historii i współczesności w sposób odmienny od dotychczasowego.

Ruthenus

- Napisałem tę książkę aby dokonać próby zapisu zmieniającego się krajobrazu miasta i jego najbliższych okolic, a zarazem pokazać Krosno w inny sposób niż znany z popularnych stron internetowych czy książek. Mam nadzieję, że może spełnić oczekiwania zarówno starszego pokolenia, jak i ludzi młodych i stać się ciekawym uzupełnieniem dostępnej literatury na temat historii i współczesności Krosna – podkreśla autor książki, Grzegorz Bożek.

Książka prezentuje tematykę:

  • krajoznawczą – zachęcającą do wyjścia z domu, odbycia spacerów po Krośnie i okolicy,
  • sportową – rozdziały o: żużlu, piłce nożnej, biegach narciarskich, skoczniach narciarskich, kolarstwie, sportach lotniczych, a także postaciach: Zdzisławie Denece i Izabeli Zatorskiej,
  • historyczną – rozdziały o: krośnieńskim wrześniu 1939 roku, szkole lotniczej dla małoletnich, okupacji i ataku Sowietów,
  • literacką – rozdziały o: Aleksandrze Fredrze, Wincentym Polu, Marii Konopnickiej, Mironie Białoszewskim,
  • muzyczną – rozdziały o: punkowym koncercie „Rock Galicja” z 1982 roku; idei „zrób to sam”, czyli muzycznych latach 90.; krośnieńskiej scenie muzycznej,
  • żydowską – rozdziały o: getcie w Krośnie; losach Alexandra Whitea – ocalałego z Listy Schindlera, cmentarzu żydowskim,
  • przyrodniczą – rozdziały o: Wisłoku, wilkach, ptakach, lasach, łąkach, a także końcu zimy,
  • ponadto książka zawiera rozdziały o: Ignacym Łukasiewiczu; Władysławie Gomułce; niemieckim klubie LSV Beskiden; powodziach, pożarach i zarazie.
Grzegorz Bożek
damian Krzanowski

Specjalnym dodatkiem, który otwiera książkę, jest ponad 47-kilometrowa trasa krajoznawcza, poprowadzona wokół miasta jego granicą lub w bezpośredniej bliskości granicy. Prezentuje różne miejsca obrzeży Krosna, opisując wydarzenia historyczne, mijane wzgórza, kapliczki, cieki, roślinność, ciekawostki literackie, historyczne, sportowe, przyrodnicze. Zawiera ponad 80 wątków, które nie zostały szerzej opisane w poszczególnych rozdziałach.

Publikacja ma 416 stron, zawiera ponad 190 współczesnych i historycznych zdjęć, grafik, reprodukcji pocztówek, mapę trasy krajoznawczej. 

W trakcie spotkania będzie można dokonać zakupu książki w promocyjnej cenie. Spotkanie poprowadzi Przemek Polański.

Grzegorz Bożek jest redaktorem naczelnym Miesięcznika Dzikie Życie i witryny pracownia.org.pl, działa w stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Z wykształcenia nauczyciel, historyk. Opiekun cmentarza żydowskiego w Krośnie, organizator koncertów sceny niezależnej, promuje ochronę przyrody poprzez bieganie. Więcej o Grzegorzu Bożku tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI