Jubileusz

"Kolekcja. Sztuka gromadzenia" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Jubileuszowa ekspozycja, przygotowana w związku z obchodami 30-lecia Muzeum Rzemiosła.
  • 06 kwietnia 2020 (poniedziałek) - 31 sierpnia 2020 (poniedziałek)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • bilet normalny - 8 zł, bilet ulgowy - 5 zł

Na wystawie z okazji 30-lecia prezentowane są trzy wybrane kolekcje. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zbiór wyrobów zegarmistrzowskich. Kolekcja ta zapoczątkowana została przez założycieli i pomysłodawców Muzeum Rzemiosła. Kilka zegarów przekazanych przez jednego z nich - Tadeusza Bochenka - rozpoczęło proces tworzenia kolekcji, która uzupełniana jest od 30 lat, koncentrując się przede wszystkim na związkach z Michałem Mięsowiczem. W końcu "dom z zegarem" - Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych - znakomitego krośnieńskiego zegarmistrza sam w sobie jest najcenniejszym obiektem tego zespołu.

Druga z prezentowanych na jubileuszowej wystawie kolekcji jest zbiorem szczególnym. Trudno spotkać wśród muzealnych kolekcji sztuki podobną reprezentację artystycznej tkaniny lnianej. Zapoczątkowana w 2000 roku Kolekcja Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" wyróżnia się tworzywem, którym jest włókno lniane i wymiarami zawierającymi się pomiędzy 25 a 60 cm. Na uwagę zasługuje również to, że prace te w założeniu powstawały już jako obiekty muzealne, przygotowywane na Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Dziś to kilkaset dzieł sztuki artystów z wielu krajów świata.

Muzea często otrzymują lub zakupują całe kolekcje, przyjmując - w dobrej wierze - nie tylko ich zawartość ale także wiedzę, ideę czy autorską koncepcję tworzenia zbioru przez kolekcjonera. Ta niematerialna część jest wartością dodaną, jakże cenną, kiedy właściciel zbioru jest nie tylko zbieraczem, ale także specjalistą.

Trzecia kolekcja jubileuszowej wystawy to biżuteria niejubilerska, którą zgromadziła prof. Irena Huml. W 2019 r. Muzeum Rzemiosła stało się właścicielem tego niezwykłego zbioru polskiej biżuterii, wykonanej z materiałów nieszlachetnych. Irena Huml (1928-2015), historyczka sztuki związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie była wybitną badaczką polskiego powojennego rzemiosła artystycznego oraz wielką propagatorką XX-wiecznej biżuterii artystycznej. Zbiór ten nigdy dotąd nie był prezentowany w całości szerszej publiczności.

Wystawę można także zwiedzać w ramch akcji #odkryjKrosno organizowanej przez magistrat wspólnie z krośnieńskimi instytucjami kultury, sportu i turystyki. Wówczas bilet wstępu wynosi 3 zł. Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców do spaceru po mieście, poznania Krosna od niecodziennej, nieodkrytej i nieznanej strony. Więcej o akcji tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI