Zabawa

Karpackie Klimaty 2018

  • Festiwal Kultur Pogranicza.
  • 17 sierpnia 2018 (piątek) - 19 sierpnia 2018 (niedziela)
  • Krosno, Rynek
  • Wstęp wolny

Festiwal Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty od lat kusi zapachem świeżo pieczonego chleba, smakiem węgierskiego wina i uwielbianych w regionie proziaków, towarzystwem mieszkańców i przyjezdnych, zaproszonych gości z Polski i z zagranicy. To wyjątkowy weekend, kiedy rynek ożywa, oferując smaki, przygody i niezapomniane wrażenia. Na klimatycznej scenie wystąpią zespoły ludowe, folkowe - prezentujące sztukę karpackich krajów - tę znaną i tę, którą dopiero warto poznać.

To też miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, a ulica Ordynacka zamienia się w niemal unikatową karpacką galerię sztuki.

Rckp

17 sierpnia 2018 (piątek)

17.30 - Inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” i Festiwalu Win Węgierskich im. Roberta Portiusa

  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Greenhorns Marl (Niemcy)
  • Zespół wokalny Olšavan z Vyšnej Olšavy (Słowacja)
  • Oficjalne wystąpienie prezydenta Krosna i zaproszonych gości (ok. 19.00)
  • Zespół taneczny Zalai Csüntök Zalaegerszeg (Węgry)
  • Zespół taneczny Bodrog Sárospatak (Węgry)

21.30 - Koncert Kobiecym głosem

  • Karolina Skrzyńska

Karolina Skrzyńska jest wokalistką, autorką muzyki i tekstów, wielokrotnie nagradzaną na najważniejszych festiwalach w Polsce w tym: Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i innych. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów: trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji. Jest również aktorką i instruktorką w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Pierwszy album Karoliny „W oddali” ukazał się w czerwcu 2013 roku, nakładem wytwórni Mystic Production. Zagościł w największych rozgłośniach radiowych w Polsce (m.in. Trójka - Polskie Radio, RMF Classic, Radio Pin, Tok FM), w tym na listach przebojów (m.in. 1 miejsce na liście przebojów Polskiego Radia RDC). Drugi album „Palcem po wodzie” ukazał się końcem września 2017 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Powstał we współpracy z wybitnymi muzykami polskiej sceny.

Skład zespołu: Karolina Skrzyńska (śpiew), Bart Pałyga (wiolonczela, tarhu, suka biłgorajska, śpiew gardłowy), Mateusz Szemraj (oud, cymbały, gitara), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk, perkusjonalia), Jakub Mielcarek/Wojciech Pulcyn (kontrabas), Hubert Giziewski (akordeon), chór: Magdalena Pamuła, Aleksandra Zawłocka, Dorota Kołodziej. 

  • Chłopcy kontra Basia

Starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, więc nie sposób określić ich jako zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie”. Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów, spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich - radości.

Zespół na koncercie w Krośnie wystąpi w składzie: Basia Waldowska, Marcin Nenko, Tomasz Waldowskii Łukasz Korybalski.

18 sierpnia 2018 (sobota)

11.30 - Wernisaż wystawy premierowej 10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna 2018" - Galeria BWA, Krosno, ul. Kolejowa 1 - szczegóły tutaj

17.00 - Karpacki tygiel

  • Zespół taneczny Zalai Csüntök Zalaegerszeg (Węgry)
  • Zespół taneczny Bodrog Sárospatak (Węgry)
  • Rabi Gabi Uherské Hradiště (Czechy)

 21.00 - Koncert Pieśni spod strzechy

Ratatam & Folk Dream Team (Polska)

Połączenie współczesnej żywiołowości i energii muzycznej z tradycyjnym brzmieniem muzyki ludowej tak w tekstach, jak i kompozycjach oraz pokazanie różnorodności instrumentalnej muzyków ludowych ma być formą zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe i przybliżenia jego piękna i wartości. Formę i aranżację poszczególnych piosenek starali się stworzyć tak, by nie zakłócając ich warstwy muzycznej, dołożyć typowe dla zespołu formy brzmieniowe oraz rytmiczne z wykorzystaniem dodatkowo instrumentarium charakterystycznego dla ludowości oraz typowych wokali śpiewaczych muzyków ludowych. Dla słuchacza koncert ma być przygodą z przeszłością w nieco innej i odmiennej formie z zachowaniem radości i energicznego charakteru piosenek ludowych Rzeszowszczyzny.

19 sierpnia 2018 (niedziela)

10.00 - XIV Bieg uliczny „O Skarb Portiusa” - szczegóły tutaj

16.30 - Uroczyste zakończenie konkursu na ulubiony chleb krośnian

17.00 - Koncert Muzyka z Szerokiej

  • Rabi Gabi - Uherské Hradiště (Czechy)

Zespół powstał w 2010 roku. Większość muzyków wywodzi się ze znanych zespołów folklorystycznych partnerskiego miasta Uherské Hradiště. Poszukiwanie nowych inspiracji muzycznych doprowadziło do realizacji pomysłu na rozpoczęcie gry w klimatach klezmerskich. Klezmerzy byli ludowymi muzykami, którzy wykorzystali możliwość natychmiastowej realizacji muzycznych pomysłów i improwizacji w swojej pracy. Stąd też podobieństwo muzykowania klezmerskiego i morawskiego. Ich pierwszy koncert odbył się w 2011 roku i muzycy byli mile zaskoczeni reakcją publiczności. To zainspirowało ich do poszukiwań stron internetowych poświęconych muzyce Klezmer, gdzie zdobyli dodatkową podstawę do swojej pracy.

  • Legend of Kazimierz (Polska)

Zespół profesjonalnych instrumentalistów - entuzjastów, połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Sama grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar, który prezentują podczas licznych występów w kraju i za granicą.

  • Magda Brudzińska Klezmer Trio (Polska)

Jeden z najbardziej znanych w Europie zespołów wykonujących muzykę klezmerską. Odważne i piękne połączenie tradycji z nowoczesnością. Folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory galicyjskiej, muzyka romska i bałkańska.

 W skład zespołu wchodzą: Magda Brudzińska (śpiew i altówka), Marcin Wiercioch (akordeon), Piotr Południak (kontrabas). Wszyscy są klasycznie wykształconymi, zawodowymi muzykami gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz, Romskim, Serbskim i Macedońskim.  


Wydarzenia towarzyszące:

  • Festiwal Win Węgierskich - Rynek - szczegóły tutaj
  • Zakątek Rozmaitości Galicyjskich - ul. Franciszkańska - szczegóły tutaj
  • Zakątek dla dzieci - Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie, ul. Sienkiewicza - szczegóły tutaj
  • Bieg "O skarb Portiusa" - szczegóły tutaj
  • Anna Kobak-Pisowacka Pro memoria - wystawa w Wieży Farnej - szczegóły tutaj
  • 9 x "Z krosna do Krosna" wystawa w Piwnicy PodCieniami - szczegóły tutaj
  • 10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna 2018" - wystawa premierowa w BWA - szczegóły tutaj
  • Klimaty PWSZ – Twórczo i naukowo - szczegóły tutaj
  • Radio Biwak na Karpackich Klimatach - wakacyjny program Radia Rzeszów na krośnieńskiej starówce (sobota, godz. 9.00-12.00). Program poprowadzą: Renata Machnik, Adam Głaczyński.
  • Gotowanie w Dzień Dobry Wakacje - Kuchnia Dzień Dobry TVN (sobota, godz. 8.30-11.00)

Trzy dania kuchni polskiej oparte na sezonowych składnikach z Podkarpacia gotować będzie Paweł Dobrzański, właściciel i szef kuchni sieci restauracji Posmakuj WARSZAWA i Posmakuj KROSNO. Zdobywca I miejsca na Festiwalu Kuchni Dworskiej w 2003 roku, wraz z Pascalem Brodnickim przygotowywał obiad dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Nicolasa Sarkozy’ego w Pałacu Prezydenckim.

  • Konkurs „Ulubiony chleb krośnian”

Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba krośnian”. Głosowanie: 18 sierpnia (sobota), godz. 9.00-16.00, 19 sierpnia (niedziela), godz. 9.00-15.00. Ogłoszenie wyników: niedziela, około godz. 16.30 na scenie głównej w Rynku.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 12.08.2018 21:05
przeczytano 3364 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA