Tkactwo

Anna Kobak-Pisowacka pro memoria - wystawa w Wieży Farnej

  • Muzeum Rzemiosła w Krośnie z okazji dziesięciolecia Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” przygotowało dwie wystawy towarzyszące. Jedną z nich jest wystawa prac Anny Kobak-Pisowackiej pro memoria.
  • 17 sierpnia 2018 (piątek) - 30 września 2018 (niedziela)
  • Wieża Farna (Krosno, ul. Piłsudskiego 5)
  • Normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł

Anna Kobak-Pisowacka urodziła się w 1950 roku w Krośnie. Absolwentka PLSP w Nałęczowie i PSSP w Kielcach. W zakresie tkactwa artystycznego kształciła się indywidualnie, ale właśnie to przyniosło jej największe uznanie. Przyjęta do ZPAP na podstawie twórczości. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Ośmiokrotnie brała udział w Międzynarodowym Sympozjum „Warsztat Twórczy – Kowary”. Jej prace znajdują się m.in. w Krośnie – PKO BP, Muzeum Rzemiosła, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w Sanoku – Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu, w Gdyni – Centralne Muzeum Morskie Fregata, w Bardejowie (Słowacja) i w Łodzi - Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Anna Kobak-Pisowacka
Mat. organizatorów

Otrzymała nagrody i wyróżnienia m.in.: Nagroda Wojewody Krośnieńskiego II stopnia, I Nagroda na I Międzynarodowym Triennale Tkackim, Rzeszów (1994), II Nagroda na wystawie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”, BWA w Rzeszowie (1996), wyróżnienie w I Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2000) i inne.

Uprawiała twórczość w zakresietkactwa artystycznego. Zajmowała się też rzeźbą i rysunkiem pastelowym. Zginęła tragicznie w 2003 roku. Spoczywa na cmentarzu w Zręcinie koło Krosna.

- Wystawa prac Anny Kobak-Pisowackiej, którą przygotowaliśmy przy okazji jubileuszu 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” nie jest niestety pełną prezentacją pozostawionych przez Nią dzieł – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Ekspozycja oparta jest głównie o tkaniny, które udostępnił brat artystki – Henryk Kobak i Jerzy Pisowacki.

Ponadto wystawa uzupełniona jest o prace ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz z prywatnych kolekcji.

Jedna z prac artystki
mat. organizatorów

"Zginęła tragicznie pod kołami samochodu, 12 kwietnia koło jej domu w Zręcinie. Dla tej wielkiej Artystki cisza nastała. Ale nam nie wolno milczeć o stworzonym przez Nią Pięknie. O Jej dobroci" - tak żegnał Annę Kobak-Pisowacką poeta Jan Tulik („Nasz Głos”, 17.04.2003). Wystawa jest hołdem złożonym Artystce – pro memoria .

Wystawa czynna będzie od 17 sierpnia do 30 września 2018r (z wyjątkiem poniedziałków) w Wieży Farnej (Piłsudskiego 5). Wernisaż odbędzie się 16 sierpnia o godz. 17.00 - wstęp wolny.

Drugą wystawą towarzyszącą dziesięcioleciu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej jest: 9 x „Z krosna do Krosna”. Wystawa prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej - Piwnica PodCieniami, Krosno (Rynek 5). Wernisaż odbędzie się 16 sierpnia 2018 o godz. 18.00. Szczegóły tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI
  • 13 43 277 07