Tkactwo

10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2018 - wystawa w BWA

  • Jubileuszowa edycja wydarzenia.
  • 18 sierpnia 2018 (sobota) - 14 września 2018 (piątek)
  • BWA Krosno (ul. Kolejowa 1)
  • Wstęp wolny

18 sierpnia 2018, o godz. 11.30, w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej 10. edycji biennale „Z krosna do Krosna” połączone z ceremonią uhonorowania laureatów.

Pomysł zorganizowania wydarzenia zrodził się w 2000 roku a sama impreza jest nawiązaniem do bogatych tradycji tkackich Podkarpacia.

Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Główne cele krośnieńskiego Biennale to nawiązanie do tradycji tkactwa lniarskiego w Krośnie i w regionie Karpat oraz eksponowanie w Krośnie dzieł powstałych na bazie lnu. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony artystów i krytyków sztuki. Krośnieńska impreza została nie tylko zauważona przez środowiska twórcze zajmujące się tkaniną, lecz przede wszystkim potraktowana jako konkurs o poważnej randze.

- Czujemy się dumni i wyróżnieni, że wybitni Artyści zajmujący się sztuką włókna chcą – czasami powielekroć – prezentować swoje dzieła na krośnieńskim biennale lnu – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Do dziesiątej – jubileuszowej edycji biennale wydarzenia zgłosiło się 92 artystów – w tym: 88 twórców do konkursu głównego a 4 adeptów tkaniny, reprezentujących najmłodsze pokolenie, przystąpiło do Konkursu DEBIUTY 2018.  Zgłoszono ogółem 118 prac – w tym 5 w Konkursie DEBIUTY.

Jedna z prac poprzedniej edycji konkursu
Ewa Maria Poradowska-Werszler 

W jubileuszowej edycji wydarzenia, oprócz Polski, biorą udział twórcy z 11 krajów: Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina i Węgry. Wszystkie prace otrzymały wstępną, pozytywną kwalifikację do konkursu, co oznacza że zostały zachowane główne wymogi regulaminu – praca musi zawierać minimum 75% lnu w różnej postaci występowania ora zmieścić się w wymiarach: 25 – 60 cm.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie po raz drugi powierzyło zaprojektowanie oficjalnego motywu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” polskiemu artyście fotografikowi, ilustratorowi książek, autorowi projektów graficznych – Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno.

Plakat wydarzenia
Muzeum Rzemiosła (Projekt: Andrzej Pilichowski-Ragno)

Wydarzeniu towarzyszą dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentowana będzie w Wieży Farnej (ul. Piłsudskiego 5). Została ona poświęcona postaci współpomysłodawczyni wydarzenia, tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale - Annie Kobak-Pisowackiej. Szczegóły tutaj.

Druga ekspozycja jest prezentacją prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” znajdujących się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zobaczyć ją będzie możnaw Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Szczegóły tutaj.

Patronat honorowy na 10. MBATL „Z krosna do Krosna” 2018 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl i Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów S.A. oraz Portal Krosno24.pl.