W Kościele Franciszkanów można zobaczyć wystawę historycznych zdjęć krośnieńskiej Ochronki, czyli dzisiejszego Domu Dziecka im. Ks. Z. Gorazdowskiego. Wystawa została zorganizowana z okazji 125. rocznicy pobytu i posługi Sióstr Józefitek w Krośnie.
Fotografie pochodzą z archiwum Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Krakowie oraz archiwum Zbigniewa Więcka. Wystawę i film opracował Krzysztof Antosz z pracowni fotograficznej Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie. Druk wystawy wykonała nieodpłatnie firma GALLART.
Od 29 lipca wystawę będzie można oglądać w kościele farnym, a potem w Galerii Portius.
Historia domu sióstr Józefitek sięga XIX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku, na ziemiach polskich pod zaborem austriackim, rozwinął się przemysł tkacki i naftowy. W dobie autonomii poprawiła się również sytuacja w oświacie i w szkolnictwie. Wszystko to spowodowało, że w Krośnie nastąpił wzrost zaludnienia i zatrudnienia, gdyż przybywali tutaj ludzie z różnych regionów ubogiej Galicji. Pojawiła się zatem potrzeba zorganizowania opieki nad dziećmi rodziców pracujących zawodowo.
Pomysłodawcą rozwiązania tego problemu był ówczesny proboszcz krośnieńskiej Fary, ksiądz prałat Marcin Uzarski. Wynikiem jego starań był przyjazd w 1898 roku trzech pań z Krakowa, które zorganizowały opiekę nad małymi dziećmi, w wynajętym drewnianym domu przy obecnym Placu Konstytucji 3 Maja.
Ojcowie Kapucyni, a szczególnie ojciec Konstanty Jaroń przejęli opiekę duchową nad powstającą Ochronką. Panie wychowawczynie zapragnęły pogłębić swoją formację duchową, dlatego zamierzały założyć zgromadzenie zakonne. Planom tym sprzeciwił się ówczesny biskup przemyski, radząc im wstąpienie do już istniejącego zgromadzenia. Wybrały Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, do którego zostały przyjęte. Więcej z dziejów Ochronki w filmie poniżej.
Dziś, w prowadzonym przez siostry przedszkolu, kształci się i wychowuje blisko 100 dzieci w czterech grupach wiekowych: 3, 4 i 5 – latki oraz klasa zerowa. Natomiast w Domu Dziecka przebywa aktualnie 14 dzieci w wieku od 10 lat do usamodzielnienia lub do ukończenia 25 roku życia - pod warunkiem kontynuowania nauki.
Dla dalszego prowadzenia placówki okazała się niezbędna adaptacja domu dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozbudowę i remont budynku rozpoczęto w maju 2022 roku, a ukończono we wrześniu 2023 roku. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym placówka nadal może funkcjonować i realizować misję, którą wytyczył inicjator i budowniczy Domu, św. ks. Zygmunt Gorazdowski. Więcej o rozbudowie można przeczytać tutaj.