Zmiany w MKS: autobusy nie rzadziej niż co 20 minut

Tańsze bilety, lepszy rozkład jazdy oraz nowoczesny tabor i przystanki – MKS oficjalnie ogłosiło program zmian, które mają przyciągnąć pasażerów.
Tańszy, szybszy i bardziej komfortowy - taki ma być MKS

O zmianach poinformowali na piątkowej konferencji (25.11) prezydent Krosna Piotr Przytocki oraz prezes MKS Kazimierz Szpak.

Zaczęli od wchodzącej w życie w czwartek (1.12) promocji cen biletów normalnych oraz miesięcznych dla linii na terenie Krosna. Trwająca do 31 maja 2017 roku obniżka jest spora: za kosztujący dotychczas 2,40 zł bilet normalny pasażerowie zapłacą tylko 1,50 zł. - Taka cena spowoduje, że podjechanie tylko jednego czy dwóch przystanków nie będzie tak odczuwalne dla pasażera – argumentowano. Obniżono i ujednolicono także ceny biletów miesięcznych, które od 1 grudnia kosztować będą 49 zł (wcześniej 68 zł w przypadku biletów na konkretne linie lub 82 zł w przypadku biletów na wszystkie linie), umożliwiając podróż wszystkimi trasami.

Z tytułu uchwalonej decyzją radnych promocji Miasto zapłaci MKS 120 tys. zł rekompensaty. Kazimierz Szpak liczy jednak, że atrakcyjna oferta przyczyni się do wzrostu liczby pasażerów nawet o 30 proc.

Drugą istotną, zapowiadaną już przez nas zmianą, będzie nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. - Zmiany w rozkładzie pozwolą na to, aby pasażerowie nie czekali na autobus dłużej niż 20 minut – wprowadził w temat Piotr Przytocki. Autobusy będą jeździć częściej i po trasach lepiej dostosowanych do potrzeb mieszkańców – to główne założenia nowego rozkładu. - To ma być stymulator wzrostu popytu na usługi MKS – przekonywał Piotr Przytocki.

Po wprowadzeniu nowego rozkładu oczekiwanie na autobus nie powinno być dłuższe niż 20 minut

Z nowego rozkładu znikną trzy linie – C, D i 3. W ich miejsce pojawią się nowe, zastępujące dotychczasowe trasy, ale jednocześnie obejmujące te fragmenty miasta, które nie były obsługiwane przez MKS. - Trzon zmian stanowić będą dwie okrężne linie - 0 i 10, zaczynające kursy przy szpitalu i jeżdżące w przeciwnych kierunkach, obejmując wszystkie istotne części miasta – m.in. Osiedle Markiewicza, okolice starostwa powiatowego, Osiedle Traugutta, WSK, dworzec czy Zawodzie – opisywał Grzegorz Sas z MKS.

Trzecią nową linią będzie linia K, która wzmocni komunikację w centrum miasta. Kursować będzie co 20 minut, jadąc z dworca przez ul. Magurów, tzw. rondo (nazwa przystanku zostanie zmieniona na "plac Monte Cassino"), obok urzędu miasta na ul. Lwowskiej, przez Os. Generalskie, i wracając ul. Legionów i Magurów do dworca.

Być może już za rok na ulice Krosna wyjadą nowe autobusy

Potwierdzono także, że Miasto przymierza się do zakupu 21 nowych autobusów, w tym 11 o napędzie hybrydowym elektryczno-spalinowym. W ramach tego wartego ponad 38 mln zł projektu zakupionych także będzie 56 nowych wiat autobusowych, z czego 11 wyposażonych będzie w elektroniczne tablice, a 12 w kamery. Wniosek o dofinansowanie magistrat złożył już w urzędzie marszałkowskim. Jeśli przejdzie, nowoczesny tabor i przystanki pojawią się jednak najwcześniej pod koniec 2017 roku. - Jeśli nie otrzymamy dofinansowania, zadanie będzie realizowane wolniej, etapami – zapowiadał prezydent Przytocki.

- Wszystkie działania, które prowadzimy, zmierzają do poprawienia komfortu podróżujących miejską komunikacją, do obniżenia kosztów biletów, a także do zwiększenia dostępności miejskiego transportu. Chcemy pozyskać nowych klientów, którzy do tej pory nie byli przekonani do MKS-ów – deklarowali wspólnie Piotr Przytocki i Kazimierz Szpak.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward