Zmiana warty w Automobilklubie. Czy powstanie Krosno Racing Team?

Robert Szelc, nowy prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno, ogłosił ambitne plany na rok 2019. Oprócz organizacji imprez motoryzacyjnych chce, żeby powstał zespół rajdowców, który pod nazwą miasta zdobędzie mistrzostwo Polski.
KJS (czyli Konkursowa Jazda Samochodem) "Rymanowskie Wiatraki" w Widaczu
paweł fiejdasz

Automobilklub Małopolski Krosno (AM Krosno) to największa organizacja motoryzacyjna działająca w mieście. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje 50-lecie.

Obecnie ma w swoich szeregach:

 • prawie 300 członków,
 • 24 zawodników,
 • 37 sędziów sportowych,
 • 25 ratowników drogowych,
 • 2 instruktorów ratownictwa,
 • 2 instruktorów sportu.

Tylko w ubiegłym roku AM Krosno zorganizował cztery duże imprezy samochodowe: 44. Bieszczadzki Wyścig Górski w Załużu koło Sanoka, 15. Wyścig Górski Prządki w Korczynie koła Krosna, Rajd „Rymanowskie Wiatraki” w gminie Rymanów oraz 30. Rajd Podkarpacki Krosno - Wojaszówka.

Nowy i były prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie - Robert Szelc  i Wiesław Dymiński
jakub jezierski

Właśnie zmieniły się władze klubu. Od 2003 roku, przez 5 kadencji, jego prezesem był Wiesław Dymiński. Od teraz jego rolę przejął Robert Szelc, były zawodnik i działacz AM Krosno. Wiesław Dymiński pozostanie jednak we władzach klubu.

Przez 15 lat pracował w klubie społecznie. Dla wielu prezesów klubów sportowych w Krośnie jest to nie do pomyślenia. To przykład wolontariatu bez granic

– zachwala ustępującego ze stanowiska prezesa Robert Szelc.

Wiesław Dymiński wylicza największe dokonania AM Krosno ostatnich lat: - Już od 15 lat organizujemy wyścig górski w Korczynie. Dzięki tej imprezie ulepszono tam nawierzchnię i zainstalowano barierki energochłonne . Doprowadziliśmy też do tego, że wyścigi górskie w Załużu są rozgrywane w randze Mistrzostw Europy. Mamy wielu sędziów i ratowników drogowych,  prowadzimy też kursy w tym zakresie.

Automobilklub ma też już od kilku lat własną siedzibę przy ul. Kościuszki w Krośnie.

Ale największym dokonaniem klubu jest rzesza zawodników, którzy osiągają tytuły Mistrzów Polski w wyścigach górskich:

 • BorgWarner Racing Team POL (Szymon Piękoś, Karol Krupa ) - Mistrz Polski Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP) 2018 Zespołów Sponsorskich
 •  Karol Krupa - Mistrz Polski GSMP 2018 w grupie N samochodów zamkniętych Kategorii I i II
 •  Szymon Piękoś - Mistrz Polski GSMP 2018 w grupie A samochodów zamkniętych Kategorii I i II
 •  Marcin Wilusz - Wicemistrz Polski GSMP 2018 w klasie N-2000 samochodów zamkniętych Kategorii I i II
 •  Wojciech Socha - II Wicemistrz Polski GSMP 2018 w grupie A/PL samochodów zamkniętych Kategorii I i II oraz Mistrz Polski GSMP 2018 w klasie A/PL-2000 samochodów zamkniętych Kategorii I i II
 •  Arkadiusz Borczyk - Wicemistrz Polski GSMP 2018 w klasie A/PL-1600 samochodów zamkniętych Kategorii I i II
 •  Grzegorz Duda (Race National Team Poland) - Mistrz Europy Strefy Centralnej (FIA-CEZ) w Division 3
Marcin Wilusz podczas wyścigu górskiego "Prządki" w Korczynie
kacper krzanowski

Nowy prezes AM Krosno chce rozwijać ten potencjał. Na bazie świetnych zawodników planuje stworzyć zespół „Krosno Racing Team”. - Wszystkie krośnieńskie kluby sportowe razem nie mają tylu Mistrzów Polski co jeden Automobilklub Małopolski w Krośnie. Mogę w ciemno powiedzieć, że z tymi zawodnikami osiągniemy tytuł Mistrza Polski zespołów sponsorskich w wyścigach górskich – zapewnia Robert Szelc.

Podczas Gali Sportu Samochodowego (1.02), która odbyła się w Hotelu Nafta, zapowiedział też ambitne plany na rok 2019. Oprócz cyklicznych rajdów AM Krosno planuje też organizację:

 • szkolenia sędziów i ratowników drogowych;
 • międzynarodowe konferencje bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
 • ogólnopolski turniej motoryzacyjny bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
 • szkolenia "Bezpieczne wakacje na drodze";
 • Podkarpacki zlot samochodów zabytkowych;
 • szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy;
 • eventy sportowo-integracyjne dla firm.

Robert Szelc chciałby także, żeby Automobilklub Małopolski był lepiej rozpoznawalny wśród samych mieszkańców.

Gala Sportu Samochodowego, która 1 lutego odbyła się w Hotelu Nafta
adrian krzanowski

- Byłoby fantastycznie, gdyby powstał w Krośnie odpowiedni tor wyścigowy – marzy prezes AM Krosno. -  Dzisiaj zawodnik trenuje sobie na drodze z Korczyny do Węglówki, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie, żeby się szkolić na drodze publicznej. Rzesza zawodników mogłaby być znacznie większa.

Przy okazji Gali wyjaśnił, dlaczego automobilklub w Krośnie nazywa się „Małopolski”. – Kiedyś faktycznie nazywaliśmy się „Krośnieński”. Ale gdy chcieliśmy organizować rajdy w różnych miastach regionu, komentowano: „Co nas interesuje klub z Krosna?”. Chcieliśmy, aby nasz klub był postrzegany szerzej. Postanowiliśmy zapożyczyć nazwę z historycznego Automobilklubu Małopolskiego we Lwowie. I tak powstała nazwa „Automobilklub Małopolski Krosno”.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person tomasz81
12.02.2019 08:28

Takiego toru jak w Kielcach to raczej się nie doczekamy ale coś mniejszego napewno sciągnęło by więcej ludzi do Krosna niż CDŚ czy etnocentrum a koszty utrzymania takiego toru były by napewno niższe niż w/w CDŚ 

person
tomasz81
na forum od listopada 2017
star
person AWRUK
11.02.2019 18:05

Popieram, tele jest nieuzytków w okolicach Krosna, kilku sponsorów, miasto niech sie dorzuci (moze pozyskac kase z UE) i bedzie super, zaloze sie ze tor bylby oblegany. Sam nie jestem wielkim fanem tego sportu ale widze ilu "rajdowcow" jest w krosnie i okolicach, i moze wtedy zamiast pisac artykul o tym ze jakis 20 latek jechal na obwodnicy 140km/h pisalibyscie ze 20 latek zdobyl jakies trofeum. Trzymam kciuki i NIECH ZYJE PANKROSNIANIZM!!!!! 

person
AWRUK
na forum od listopada 2017
star
person Wojtek
11.02.2019 13:08

Taki tor, nawet na lotnisku to gigantyczne przychody dla miasta. Zakładając że ktoś bedzie miał pojęcie co i jak zorganizować.

person
Wojtek
na forum od listopada 2017
person kornikgt
11.02.2019 12:53

Gratuluje :) a tor przydałby się jak nie wiadomo co w tym Krosnie. Napewno miałby spore zainteresowanie i wpłyna  by na promocje miasta i jego wizerunek. Tor + lotnisko = sie turystyka

person
kornikgt
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward