Zespół Elen: przez Filipiny do kariery?

Krośnieński zespół Elen został laureatem międzynarodowego konkursu The Akademia Music Awards, który pomaga wybić się mało znanym artystom. Droga do tego sukcesu wiodła przez... Filipiny.
Czy nagroda w konkursie okaże się początkiem kariery Anity Gajdy i Radka Łapki - duetu tworzącego pod nazwą Elen?

Pierwsze kiepskiej jakości utwory nagrali w domu, w lutym 2011 roku. W trakcie sesji w głowach Radka Łapki i Anity Gajdy zaczęły kiełkować nowe pomysły, a każdy kolejny rozbudzał ich aspiracje i marzenia, które być może właśnie zaczynają się spełniać.

Na krążące w internecie utwory krośnieńskiego duetu Elen przypadkiem trafił Thea Calacay, dyrektor programowy radia KMPR z Manili na Filipinach, należącego do sieci Power FM, której rozgłośnie wyszukują i prezentują zasługującą na uwagę muzykę, tworzoną przez szerzej nieznanych artystów.

Thea Calacay skontaktował się z Radkiem i Anitą poprzez Facebooka. - Napisał nam, że nasze utwory bardzo mu się podobają i że widzi w nich potencjał. Zaproponował, abyśmy zgłosili je do konkursu The Akademia Music Awards - wspomina Radek.

Spośród setek zgłoszeń płynących z całego świata, w kalifornijskim biurze konkursu The Akademia Music Awards co miesiąc wybierane są najlepsze albumy, utwory i teledyski. Ich autorzy otrzymują następnie wsparcie promocyjne: reklamę oraz kontakt z wytwórniami muzycznymi i rozgłośniami radiowymi.

W lutym 2016 roku za najlepszy minialbum (EP, tzw. epka) w kategorii folk jury konkursu uznało nagrany przez Elen "Crowded Arms".

Na epce znajduje się pięć akustycznych kompozycji, napisanych przez Radka i zaśpiewanych przez Anitę. - Nasze utwory poruszają różne tematy - mówi Radek. - Były pisane pod wpływem naszych przeżyć. Opowiadają o goryczy rozstań, niesmaku pozostawianym po sobie w życiu innych ludzi, tęsknocie czy bezdomności, rozumianej nieco inaczej niż zazwyczaj ją rozumiemy. Jest w nich autokrytyka, ale także nadzieja i optymizm.

Po powstaniu "Crowded Arms" członkowie Elen nie zajmowali się jego promocją. Album udostępnili w sieci, koncertując od czasu do czasu, bo tylko na tyle pozwalał czas (Anita studiuje i wychowuje syna, a Radek dzieli swoje życie między Krosno i Paryż, w którym pracuje).

Nad promocją twórczości Elen od lutego pracuje już jednak The Akademia. - Opracowano dla nas roczną strategię współpracy. Nasza muzyka będzie popularyzowana w setkach stacji radiowych, w telewizji oraz w internecie - nie kryje radości Radek.

I zapewnia, że razem z Anitą myślą już nad kolejnymi utworami.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward