Zawodzie najatrakcyjniejszą częścią miasta

Mieszkańcy Krosna uważają Śródmieście oraz dzielnicę Zawodzie i osiedle Markiewicza za najbardziej atrakcyjne części miasta. Z danych statystycznych wynika z kolei, że Śródmieście oraz osiedle Tysiąclecia i Południe borykają się z największymi problemami społecznymi. Natomiast najmniej zagrożeń społecznych jest na Zawodziu.
Dzielnice

Dane takie opublikowano w "Programie Rewitalizacji Miasta Krosna na lata 2005-2013". Atrakcyjność dzielnic i osiedli zbadano na 2 sposoby - poprzez analizę danych statystycznych oraz opinie samych mieszkańców Krosna.

Autorzy dokumentu (Karpacki Instytut Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. i Urząd Miasta Krosna) stworzyli mapy największych problemów społecznych w podziale na dzielnice (to tzw. mapy przestrzennego zagrożenia procesami marginalizacyjnymi). Zrobiono to w oparciu o dane udostępnione przez Komendę Miejską Policji w Krośnie (dane za lata 2001-2004), aktualne dane o zamieszkaniu bezrobotnych (uzyskane z Powiatowego Urzędu Pracy według stanu na miesiąc kwiecień 2005 r.) oraz dane na temat znanych zagrożeń społecznych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krośnie (dane za 2005 r.).

Wyniki analiz zaprezentowano w ujęciu względnym, czyli w odniesieniu na 1000 mieszkańców. Poniższe mapki przedstawiają zagrożenie marginalizacją w świetle uzyskanych danych liczbowych:

Według przeprowadzonej analizy, największe zagrożenie wykluczeniem społecznym występuje w dzielnicach centralnych (tj. Śródmieściu, na os. Tysiąclecia i os. Południe), nieco mniejsze w dzielnicy Polanka oraz na os. Markiewicza. Najmniej zagrożona jest dzielnica Zawodzie.

Jak definiowana jest marginalizacja, czyli wykluczenie społeczne? "Jest to sytuacja uniemożliwiająca lub znacznie utrudniająca jednostce lub grupie zgodne z prawem pełnienie ról społecznych, korzystanie z dóbr publicznych i infrastruktury społecznej, gromadzenie zasobów i zdobywanie dochodów w godny sposób." Najbardziej wyrazistym objawem wykluczenia społecznego jest popadanie w biedę pojedynczych osób lub całych grup.

Autorzy "Programu Rewitalizacji Miasta" postanowili pójść dalej i opracować tzw. mapę percepcji, czyli zapytać samych mieszkańców Krosna o opinie dotyczące poszczególnych dzielnic i osiedli.

Badanie to, choć ciekawe, ma dwie podstawowe wady:
1. jest badaniem subiektywnych opinii mieszkańców, które wynikają z osobistych doświadczeń uzupełnionych przez informacje dostarczane przez media lokalne i inne źródła o różnej wiarygodności (np. od znajomych),
2. jest badaniem wykonanym na stosunkowo małej próbie - badanie ankietowe wykonane w maju br. objęło tylko 100 mieszkańców.

Mimo to, badanie to stanowi najpełniejsze odzwierciedlenie stanu świadomości społeczności lokalnej i ma charakter konserwatywny, czyli utrwalony. Taka mapa percepcji ma zastosowanie np. przy wycenie nieruchomości, czy decyzjach lokalizacyjnych.

Wyniki badań przedstawiają koleje mapki:

Dzielnice

Jak się okazuje, za najbardziej atrakcyjną dzielnicę, oferującą najlepszą jakość życia, mieszkańcy Krosna uważają Śródmieście oraz dzielnicę Zawodzie i osiedle Markiewicza.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)