Wyjątkowo zła jakość powietrza w niedzielny wieczór videocam

W niedzielę (17.12) po południu czujniki Airly, które monitorują jakość powietrza nad Krosnem, zaalarmowały: "Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu". Nad miastem zawisł niebezpieczny smog.
Wskaźniki Airly już o godz. 17.30 informowały o bardzo wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza
Airly

O godz. 17.30 indeks CAQI wynosił w Krośnie 115 i wzrastał. CAQI to europejski wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Jego skala składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza bardzo drobnymi cząsteczkami zostały przekroczone nawet o 700%! Cząstki te pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy, i ze względu na ich niewielkie rozmiary mogą penetrować najgłębsze partie płuc. Dlatego system Airly alarmował: "Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu".

Przez cały niedzielny wieczór nadawaliśmy na żywo obraz Krosna wraz z aktualną informacją o stanie powietrza:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega - gdy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Głównym powodem złego stanu powietrza jest między innymi ogrzewanie domów, poprzez spalanie niedozwolonych odpadów.

Sytuację na bieżąco można obserwować tutaj.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person mega6
18.12.2017 22:18

Czy ktoś mógłby sprawdzić czym się pali w sądzie? Często widać czarny, gęsty dym z komina, który zasnuwa całą okolicę.  Z kolei biały, bardzo intensywny dym wydobywa się z Cukierni Deptucha. Zanieczyszcza całe osiedle Staszica. Nieraz nie można w ogóle otworzyć okna a po krótkim przymusowym spacerze do sklepu wszystko śmierdzi dymem jakby sie nocowało w spalenisku. Centrum miasta... Katastrofa :(

person
mega6
na forum od listopada 2017
person halo1
18.12.2017 21:03

W Polsce (w tym u nas) jest najgorsza sytuacja w Europie. Oby władze miasta podjęły jakieś konkretne kroki, a nie "przyzwyczaiły się" do smogu.

https://tvnmeteo.tvn24.pl/smog/warszawa,3441/nigdzie-w-europie-nie-bylo-tak-zle-jak-w-polsce,248908,1.html

person
halo1
na forum od listopada 2017
star
person kolor
18.12.2017 11:55

Dopóki trucie się opłaca,nic nie poradzimy. Tylko dopłaty do gazu i źródeł alternatywnych.

Mandaty i owszem,ale to target wyborczy....Durnie też niestety głosują....

person
kolor
na forum od listopada 2017
star
person keerf
18.12.2017 09:56

Ludzie nie dajcie się ogłupiać!

Monitorowałem przez jakiś czas sytuację w Krośnie.Jest to jedno z najbardziej monitorowanych zanieczyszczonych miast w Polsce.Gorzej jest niż na Śląsku czy w Krakowie.Wyniki w Krośnie są porównywalne lub w wiekszości przypadków większe a cały czas jest gadanie o Śląsku i Krakowie.

Jak to jest możliwe aby w mieście w którym nie ma żadnego przemysłu,brak ruchu samochodów wieczorami,brak elektrowni mógł być taki syf?Na śląsku gdzie popatrzy to jakiś duży komin dymi.

Portale niestety nie chcą napisać jak jest naprawdę a piszą tylko propagandę.To jest propaganda aby jak najwięcej ludzi kupowało-wymieniało piece,brało udział w programie miejskim,

I tu się nasuwa pytanie jak tyle osób zmieni sposób palenia ile wskaźniki się zmienią?

Zapewniam was ,że nic się nie zmieni.Jedna mądra pani z urzędu pisała ,że po godz 22 auta zatruwają powietrze-większych bredni nie da się powiedzieć!

To dlaczego w Warszawie jak stoją w korku na 4 pasach auta to nie zatruwają powietrza tylko tam jest zawsze na zielono i żółto?

Od kilku lat jest smród i syf w Krosnie i w okolicy.

Komin na ciepłowni został obniżony i cały syf leci teraz na miasto co widać doskonale w mroźne dni.Wystarczy stanąć w takim miejscu gdzie widać częśc miasta z kominem ciepłowni.

Kiedy wieje wiatr wschodni lub poludniowo wschodni obszar monitorowany najbardziej wysuniety na wschód -południowy wschód jest najczystrzy-wnioski nasuwają się same dla średnio rozgarnetej osoby.

person
keerf
na forum od listopada 2017
person Edzia
18.12.2017 08:34

W okolicy kościółka Św.Wojciecha wystarczy wyjśc na podwórko by poczuć w powietrzu czym akurat palą sąsiedzi. Dlaczego straż miejska nie kontroluje obszarów, które wskazuje Airly jako najbardziej zanieczyszczone? A druga sparwa to sumienie sąsiadów, dlaczego trujecie?

person
Edzia
na forum od listopada 2017
person pp7878
18.12.2017 08:09

Duży wpływ na jakość powietrza w Krośnie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Kopcą na potęgę z kominów. Dym snuje się między blokami. Nie da się oddychać.

person
pp7878
na forum od listopada 2017
person donjuan
18.12.2017 00:17

Jak zła jakość powietrza, to dlaczego służby nie interweniują i nie sypią się mandaty?   Kiedy w końcu da się wyjść na pole w chłodne dni?

person
donjuan
na forum od listopada 2017
person charlotta
17.12.2017 22:16

W Polance najgorzej. Można by rzec - w końcu tu tyle domów, to i spalania śmieci więcej. Ale na Zawodziu same domy  i co - czujnik za parkiem wskazuje najmniej paskudztw w całym Krośnie. No ale w końcu Zawodzie ma swój park. Może mały, może wątły, może liści już nie ma, ale jednak drzewa swoje robią.A w Polance właśnie wycięli szpaler drzew wzdłuż torów. Naturalną ochronę przed tym, co stoi za torami.

person
charlotta
na forum od listopada 2017
person czrob
17.12.2017 20:26

A  dlaczego straż miejska nie wyłapuje zatruwaczy, przeciez mają przenośne mierniki i moga "zapolować"

person
czrob
na forum od listopada 2017
person halo1
17.12.2017 20:24

Skoro normy zostały przekroczone od  400 do 600%, to powinien być zwołany sztab kryzysowy i podjęte jakieś działania! Co się w tej sprawie robi? Czy zakłady pracy mają dodatkowe filtry? Ile nowych drzew posadzono? A ile wycięto? Czy kupiono oczyszczacze powietrza do przedszkoli i szkół? Jakie są plany?https://www.tuoddycham.pl/zywoplot-na-pierwszej-li(...)

person
halo1
na forum od listopada 2017
star
person niepokom1
17.12.2017 19:34

Duży wpływ na jakość powietrza mamy my, mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy opalamy starymi piecami na węgiel/drzewo. Warto skorzystać z dotacji na wymianę starego kotła na nowy, wnioski można składać w Urzędzie Miasta Krosna:

http://www.krosno.pl/pl/czysta-energia/aktualnosci(...)

Przed wymianą pieca można przerzucić się na rozpalanie "od góry". Dzięki temu jest mniej dymu i smrodu a oprócz tego oszczędzamy na paliwie. Poniżej link z instrukcją jak rozpalać "od góry". To naprawdę działa! http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-…/ro(...)

Nie palmy byle czym!!!

person
niepokom1
na forum od listopada 2017
person Twoj_Cien
17.12.2017 19:10

Gdzie jest poseł Babinetz z PiS, który popiera antyhumanitarną gospodarkę węglową w Polsce? Gdzie on jest?

person
Twoj_Cien
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (24) forward