Aby oznakować psa, wystarczy udać się z nim i jego książeczką zdrowia do jednej z wyznaczonych lecznic, gdzie zostanie zaczipowany.
Można to zrobić w następujących placówkach:
Po oznakowaniu dane psa zostaną wprowadzone do ogólnopolskiej i europejskiej bazy. Taki sposób znakowania nic nie kosztuje właściciela. Umożliwia za to Straży Miejskiej, ośrodkom opieki nad zwierzętami lub lecznicy odszukanie zwierzaka, gdy ten zaginie, również poza granicami kraju.
Warto pamiętać też o tym, że każdy posiadacz psa powinien zgłosić swojego zwierzaka do urzędu i uiścić opłatę. W Krośnie wynosi ona 100 zł i każdego roku trzeba ją uiścić do 31 marca. – Jeżeli jednak nasz pies jest oznakowany czipem i został zarejestrowany w bazie, to wtedy zapłacimy połowę, czyli 50 zł – informuje magistrat. - W przypadku śmierci, sprzedaży czy oddania zwierzęcia, właściciel powinien poinformować nas o tym fakcie. Czworonóg zostanie wtedy wykreślony z ewidencji, co będzie podstawą do zaprzestania naliczania opłaty.
Z opłaty zwalnia się właścicieli, którzy swoje psy wzięli z przytuliska, lecznic, czy domów tymczasowych działających na terenie miasta i posiadają dokument potwierdzający adopcję.
Podnieśc kary za nie sprzątanie g.....n. Cwaniaki jak tylko widzą, że nikt ich nie widzi to mają tą czynność daleko gdzieś.
Dobry pomysł z czipowaniem. Jeszcze, żeby jakoś wyegzekować zbieranie kup po swoich ukochanych pupilach, to byłoby już świetnie. Po zimie ciężko spacerować po zmroku, bo co kawałek na chodniku psia kupa. Wstydźcie się psiarze.
Czipowanie za darmo ale każdy nie sprzątający po psie do ukarania 500 a za wyprawadzanie bez smyczy i kagańca kolejne 500.
Tylko że SM czy milicja tego nie wyegzekwują, bo nawet źle parkujących samochodów (codziennie te same i w tych samych miejscach) nie potrafią przekonać do zmiany nawyków.