Zabawa na koniec lata. Wybierz coś dla siebie

Węgierskie wino w krośnieńskim szkle - to hasło łączące dwie wielkie imprezy, które zwiastują w Krośnie koniec letniego lenistwa: Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich (31.08-2.09). Zobacz jakie atrakcje przygotowano na tegoroczną edycję imprez, pamiętaj też o utrudnieniach w jeździe samochodem.
Dotąd, jeśli dopisywała pogoda, mieszkańcy chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Tym razem prognozy są obiecujące - padać nie będzie

- Kiedy 10 lat temu wpadliśmy na pomysł, aby urządzić w mieście festiwal wina, wywołało to uśmiech na twarzach wielu osób - wspomina Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Potrius, organizator Festiwalu Win Węgierskich.

A jednak, choć początki nie były łatwe, udało się tę imprezę zorganizować. - Pierwsze edycje festiwalu napotykały na szczególne trudności związane z bojaźnią co do degustowania wina. Początkowo ze względów bezpieczeństwa nie można było pić z kieliszków, tylko z plastikowych kubków. Na każdym rogu stali policjanci i ochroniarze z kajdankami - podkreśla. - Dziś to się zmieniło. Zmieniła się mentalność ludzi. Wszyscy sobie zdali sprawę, że jest to bezpieczna impreza, a wino nie wznieca negatywnych emocji, wręcz przeciwnie.

W ostatni weekend wakacji krośnieński Rynek znów zamieni się w małe, winiarskie miasteczko, w rytm dźwięków pochodzących ze sceny żył będzie niemal każdy zakamarek Starówki - tak w dużym skrócie będzie wyglądać trzydniowa impreza Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu można będzie degustować wina z czterech regionów winiarskich: najbliższego nam i najbardziej popularnego Tokaju, ponadto Egeru oraz mało znane krośnianom wina znad Balatonu oraz z regionu Villany znajdującego się na południu Węgier. - Jest to region dla Polaków bardzo egzotyczny, ale powstają tam równie wspaniałe wina, niektórzy twierdzą, że najlepsze czerwone w tej części Europy - podkreśla Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. - Degustacje wina to wyższa forma spożywania alkoholu, a festiwal to nauka społeczności lokalnej, jak można pięknie spożywać alkohol - dodaje Zbigniew Ungeheuer.

Wino będzie można degustować, kupując je w kieliszkach w pawilonach winiarskich (za gotówkę - zrezygnowano z kuponów, które były w ubiegłym roku) lub uczestnicząc w płatnych degustacjach. - Podczas sobotnich degustacji dodatkową atrakcją będą przekąski specjalnie przygotowane przez 4-gwiazdkowy hotel z Węgier - zdradza Paweł Ungeheuer. - Degustację będzie więc można potraktować jako kolację.

Tegorocznej imprezie szczególnie przyświeca hasło "Węgierskie wino w krośnieńskim szkle". - Chcemy promować węgierskie wino, które kiedyś było składowane w piwnicach krośnieńskich, ale przede wszystkim chcemy promować krośnieńskie szkło, które jest ciągle cenione na całym świecie - podkreśla prezydent Krosna Piotr Przytocki. - W tym roku po raz pierwszy aktywnie włącza się do imprezy Centrum Dziedzictwa Szkła.

Do imprezy aktywnie włącza się otwarte kilka miesięcy temu Centrum Dziedzictwa Szkła

To tam będą miały miejsce płatne degustacje, wystawa winiarska, z kolei na dziedzińcu CDS każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć jak powstają szklane przedmioty. Dla chętnych przewidziano też "zabawę" ze szkłem - grawerowanie i malowanie.

W sobotę (01.09) o godz. 15.30 w sali degustacyjnej Centrum Dziedzictwa Szkła odbędzie się ponadto spotkanie z węgierskim historykiem, pisarzem i radcą ds. kultury Ambasady Węgierskiej w Warszawie dr. Imre Molnárem. Tytuł spotkania to "Wino węgierskie w literaturze polskiej i węgierskiej".

Podczas imprezy w Krośnie będą gościć delegacje z zaprzyjaźnionych miast z Węgier, Czech, Norwegii, Niemiec i Włoch. Po raz pierwszy przyjadą przedstawiciele włoskiego miasta Gualdo Tadino i jak zdradza prezydent miasta, delegacja ta będzie zauważalna i słyszalna, ponieważ oprócz oficjeli przyjadą m.in. bębniarze, fanfarzyści. Wezmą oni udział w korowodzie, który przejdzie ulicami Krosna z RCKP na Rynek podczas otwarcia trzydniowej zabawy.

Aktywnie w Karpackie Klimaty włącza się też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, zachęca do udziału w przygotowanych przez nią atrakcjach, a dotyczących np. mechaniki, projektowania domu, architektury czy geoinżynierii. Będzie też czytanie bajek, zajęcia plastyczne i manualne dla dzieci, a także wystawy i konkursy z nagrodami. Pozostając w zgodzie z ideą imprezy - o prozdrowotnych właściwościach wina powie dr Henryk Różański.

Z myślą o przyjezdnych na Rynku postawiono kierunkowskazy informujące o atrakcjach i ważniejszych punktach na Starówce

Karpackie Klimaty to okazja do świetnej zabawy, ale też możliwość pomocy innym. Podczas imprezy zbierane będą plastikowe nakrętki na sprzęt rehabilitacyjny dla kilkumiesięcznej Marysi Zawiszy z Krosna. Dziewczynka urodziła się z wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, zespołem Arnolda Chiariego i innymi schorzeniami.

Od kilku tygodniu trwa akcja zbiórki zakrętek i choć potrzeba ich całe mnóstwo, bo aż 5 ton, rodzice wierzą, że z pomocą ludzi, uda się zakończyć ją z sukcesem. - Codziennie jest ktoś, kto zostawia choćby małą reklamówkę nakrętek - podkreśla mama Marysi Agnieszka Zawisza. - Gorąco dziękujemy za okazaną pomoc.

- Dzięki naszej determinacji, a państwa pomocy Marysia objęta jest fachową, prywatną rehabilitacją, ma nowe ortezy na nóżki. Rozwija się świetnie, choć nie ukrywam, że przeciwności nam nie brakuje. Ostatnio mamy spore kłopoty urologiczne i nefrologiczne, które jednak w niczym Marysi nie przeszkadzają, by na tyle na ile pozwalamy, samodzielnie siedzieć i obdarzać nas ciągle słodkim uśmiechem.

- Zwracamy się z wielką prośbą o gromadzenie zakrętek w dalszym ciągu razem z nami. Akcję planujemy na stałe, by pomóc Marysieńce - dodaje Agnieszka Zawisza.

W sobotę (1.09) na krośnieńskim Rynku stanie specjalny namiot z "dobrą" wagą, na której będą ważone zbierane elementy. Na tych, którzy przyniosą w ten dzień największą ilość, czekają szklane upominki. Więcej informacji na temat choroby Marysi i możliwości pomocy na www.Marysienka.tio.pl.

Krośnianie znów będą mogli próbować wypieków i wybrać te najlepsze

Uwaga! Utrudnienia w ruchu

Od piątku (31.08), od godz. 6.00 do niedzieli (2.09) do godz. 5.00, w obrębie Zespołu Staromiejskiego zmieniona będzie organizacja ruchu.

- zakaz ruchu na ul. Sienkiewicza,
- zakaz ruchu na ul. Zjazdowej,
- zakaz ruchu na ul. Piłsudskiego od Ronda Solidarności w stronę Rynku,
- wyłączenie z ruchu ul. Ordynackiej i Sienkiewicza na odcinku od ul. Spółdzielczej do płyty Rynku,
- wyłączenie z ruchu ul. Piłsudskiego od płyty Rynku do skrzyżowania z ul. Słowackiego.

Ograniczenia nie będą dotyczyć posiadaczy zezwoleń, mieszkańców Starówki, dostawców oraz organizatorów imprezy i artystów. Jedyny możliwy wjazd do Rynku planowany jest ul. Piłsudskiego.

Poruszających się po Starówce obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu:
- z ul. Kazimierza Wielkiego - nakaz jazdy na wprost ul. Szczepanika,
- na ul. Szczepanika zostanie zmieniony kierunek jazdy,
- parking przy ul. Franciszkańskiej przeznaczony został dla mieszkańców Zespołu Staromiejskiego oraz osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)