Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie poinformował (17.02), że w próbkach wody z wodociągu Krosno - ujęcie Iskrzynia stwierdzono obecność bakterii z rodzaju Clostridium redukujące siarczyny. Są to bakterie potencjalnie chorobotwórcze.
Woda w wodociągach jest stale monitorowana przez Sanepid. W ramach takiego standardowego monitoringu 14 lutego br. (wtorek) pobrano próbki z tzw. końcówek punktów czerpalnych przy ul. Korczyńskiej, ul. Rzeszowskiej, ul. Wojska Polskiego i ul. Naftowej. Sanepid stwierdził w badanych próbkach wody obecność bakterii rodzaju Clostridium redukujące siarczyny. Woda ta pochodziła głównie z ujęcia w Iskrzyni.
Co to za bakteria? Clostridium jest bakterią beztlenową o niskiej toksyczności. Po spożyciu nieprzegotowanej wody z jej obecnością można odczuć lekkie objawy, takie jak bóle brzucha, czy łagodna biegunka. Zaistniały stan nie powoduje jednak zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, woda przeznaczona do spożycia przez ludzi nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych w liczbie lub stężeniu stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie wydał więc decyzję nakazującą Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Krośnie, doprowadzenie do poprawy jakości wody pod względem mikrobiologicznym w wodociągu Krosno - ujęcie Iskrzynia, nadając rygor natychmiastowej wykonalności.
Wodę z kranu należy spożywać wyłącznie po co najmniej 10 minutowym gotowaniu. To samo dotyczy wody używanej do kąpieli noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym - należy ją gotować przez co najmniej 10 minut. Zalecenia te obowiązują (do odwołania) mieszkańców nie tylko Krosna, ale także miejscowości: Krościenko Wyżne, Pustyny, Zalesie, Korczyna, Iskrzynia.
MPGK ograniczyło już produkcję wody w ujęciu Iskrzynia do niezbędnego minimum. Zwiększono ilość wody z pozostałych ujęć wody, w których nie wykryto tej bakterii - chodzi o ujęcia w Sieniawie i Szczepańcowej. W piątek (17.02) na ujęciu wody w Iskrzyni, strażacy z KM PSP Krosno wykonali szereg otworów w pokrywie lodowej ujęcia zbiornika, powodujące natlenienie wody.
W nocy z piątku na sobotę (17/18.02) wyłączono całkowicie ujęcie wody w Iskrzyni i przeprowadzono dezynfekcję całej linii technologicznej. Chwilowe niedobory wody mogą wystąpić jeszcze w sobotę (18.02) do godziny 20.00 dla mieszkańców Krosna po prawej stronie rzeki Wisłok (zgodnie z biegiem rzeki) oraz w gminie Korczyna i Krościenko Wyżne.
- Podjęte do tej pory działania spowodowały znaczną poprawę sytuacji w zakresie ograniczenia występowania bakterii w wodociągu miejskim - uspokaja mł. bryg. Zbigniew Sieniawski, szef Miejskiego i Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Krośnie. - Całkowite wyeliminowanie zjawiska przewiduje się na koniec przyszłego tygodnia - zaznacza. Zostaną wykonane wówczas ponowne badania wody na obecność bakterii.
W ciągu kilku kolejnych dni należy oczekiwać nowego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie.