Winny weekend w Krośnie. Poczujemy karpackie klimaty

Od lat, pod koniec wakacji, Serce Miasta przez cały weekend bije szybciej. Koncerty, wystawy, wino w każdym rodzaju. To wszystko czeka na uczestników Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich.
Festiwal Win Węgierskich to doskonała okazja, aby skonsumować różne rodzaje najszlachetniejszych trunków
Facabook/ Karpackie Klimaty

Festiwal organizowany przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (RCKP) odbędzie się już w ten weekend (17-19.08). Przygotowaliśmy dla was informacje o najciekawszych punktach programu.

Festiwal Win Węgierskich

Wydarzenie organizowane przez krośnieńskie Stowarzyszenie Portius polega na zabawie i konsumpcji wina na Rynku (można je kupować na kieliszki lub butelki) oraz udziale w uroczystych, płatnych degustacjach w towarzystwie winiarzy i zespołu muzycznego. Dokładny program imprezy znajdziecie tutaj.

- XVI Festiwal Win Węgierskich urządzamy w 100-lecie niepodległości, dlatego też po raz pierwszy będą prezentowane utwory z czasów międzywojnia, kiedy odzyskaliśmy niepodległość - mówi Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius. Stąd też hasło tegorocznej edycji imprezy „Więc pijmy wino Szwoleżerowie” - tytuł pieśni ułanów polskich, która również będzie prezentowana na krośnieńskim Rynku na sobotnim koncercie Aleksandry Nowak. Śpiewane przez utalentowaną krośniankę utwory będą mogli wykonywać wszyscy konsumujący wino przy długich stołach.

Podczas festiwalu będą dominować także narodowe barwy. - Postaramy się, żeby na każdym nowo zakupionym kieliszku do degustacji wina była biało-czerwona nakładka - zapewniają organizatorzy.

Transmisja na żywo:

Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna"

Biennale, czyli impreza artystyczna odbywająca się co dwa lata, ma zazwyczaj charakter międzynarodowy. O prestiżu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej (MBATL) "Z krosna do Krosna" świadczy właśnie to, że biorą w nim udział profesjonalni artyści z całego świata: Finlandii, Francji, Irlandii, Japonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier i Polski.

Udział w X edycji biennale zgłosiło łącznie 92 artystów wykonujących różnorodne prace. Organizatorzy postawili tylko dwa wymogi - dzieło musi zawierać min. 75% lnu oraz zmieścić się w wymiarach: 25 – 60 cm.

Podczas wystawy MBATL można zobaczyć bardzo różnorodne dzieła
Muzeum Rzemiosła w Krośnie

- Chodzi nam o podkreślenie krośnieńskich tradycji lniarskich - tłumaczy Magdalena Czelna, pracownica Muzeum Rzemiosła w Krośnie. - Nasze miasto jest najlepszym miejscem dla lnu, więc to nie przypadek, że impreza o tak wysokiej randze odbywa się właśnie w Krośnie - dodaje.

Uroczyste otwarcie wystawy premierowej X MBATL odbędzie się w sobotę (18.08) o godz. 11.30 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. Poza tym od czwartku (16.08) można zobaczyć dwie wystawy czasowe - na Wieży Farnej i w Piwnicy PodCieniami. Więcej informacji o biennale znajdziecie tutaj.

Koncerty

Na scenie Karpackich Klimatów zawsze coś się dzieje. W tym roku nie zabraknie dobrej muzyki folkowej. Na koncertach usłyszymy między innymi:

  • Karolina Skrzyńska - piątek (17.08), 21.30. Polska piosenkarka tworząca na pograniczu muzyki world, folku, popu i muzyki filmowej wprowadzi nas swoim głębokim, niemal czterooktawowym głosem w dawny, słowiański świat.

  • Chłopcy kontra Basia - piątek (17.08), po koncercie Karoliny Skrzyńskiej. Specjalnością trzyosobowego zespołu są folkowo-jazzowe ballady. Wykonawcy zaskakują na każdym kroku, zarówno tekstami swoich utworów, jak i nagłymi zwrotami muzycznymi.

  • Ratatam & Folk Dream Team - sobota (18.08), 21.00.  Grają Rock'nRolla z domieszką muzyki folkowej i reggae. Łączą muzykę ludową z współczesną żywiołowością. Utwory muzyków z Podkarpacia idealnie nadają się do tańca.

Szczegółowy program Karpackich Klimatów znajdziecie tutaj.  

Utrudnienia

Przygotowania do Karpackich Klimatów zaczęły się już w czwartek (16.08). W zwiazku z tym ograniczono ruch drogowy. Do niedzieli (19.08) obowiązuje:

  • zakaz ruchu na ul. Sienkiewicza,
  • zakaz ruchu na ul. Zjazdowej,
  • zakaz ruchu na ul. Piłsudskiego od Ronda Solidarności w stronę Rynku,
  • wyłączenie z ruchu ul. Ordynackiej, częściowo ul. Sienkiewicza i Franciszkańskiej,
  • wyłączenie z ruchu ul. Piłsudskiego (od płyty Rynku do skrzyżowania z ul. Słowackiego),
  • wyłączenie z ruchu ul. Pawła z Krosna (ślepa droga).

Ograniczenia wjazdu do Rynku nie będą dotyczyć posiadaczy specjalnych zezwoleń oraz służb miejskich.

Są też ułatwienia. Od piątku (17.08) został udostępniony parking przy ul. Fortecznej. Otwarte zostały także schody łączące ul. Forteczną z ul. Franciszkańską, stanowiące dogodne dojście z parkingu na teren Festiwalu.

Parking przy ul. Fortecznej
urząd miasta
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)