W wigilię spójrzmy w niebo

W poniedziałek rano (24.12) tarcza Księżyca zakryje Marsa. To efektowne zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Zachęcamy do fotografowania. Wieczorem natomiast Czerwona Planeta da sygnał do rozpoczęcia kolacji wigilijnej.
Pierwsza gwiazdka w dzień wigilii pojawi się nad krośnieńską szopką ok. godz. 16.00-16.30

W poniedziałek przed świtem (24.12) będzie miało miejsce ciekawe zjawisko astronomiczne - Księżyc, nasz naturalny satelita w swojej drodze po niebie, zasłoni Marsa. Czerwona Planeta zniknie za księżycem dla obserwatorów w Krośnie o godz. 4:45:22, a pojawi się ponownie o godz. 5:18:10.

- Zjawisko będzie wyglądało efektownie. Oba ciała niebieskie będą świeciły wysoko nad zachodnim horyzontem. Warto spróbować sfotografować zjawisko aparatem lub uwiecznić je kamerą - zachęca Grzegorz Kiełtyka, prezes krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. - Mars przed zakryciem przez Księżyc będzie świecił mocnym blaskiem z lewej strony Księżyca, który tego dnia będzie w pełni. Zjawisko można będzie obserwować gołym okiem lub przy pomocy lornetki - dodaje.

Średnia odległość Księżyca od Ziemi to 384 tysiące kilometrów. Natomiast Mars w wigilijny poranek będzie odległy od naszej planety o 88,6 milionów kilometrów. Zjawisko będzie można obserwować w Europie, na Atlantyku i częściowo w Ameryce Północnej. Ostatnie zakrycie Marsa tak dobrze widoczne dla obserwatorów w Krośnie wystąpiło 16 lat temu.

- Gdy Mars zniknie za Srebrnym Globem, zostanie czasowo utracona łączności z sondami kosmicznymi krążącymi na orbicie Czerwonej Planety i z lądownikami pracującymi na jej powierzchni - mówi Grzegorz Kiełtyka.

(Sondy kosmiczne to bezzałogowe statki kosmiczne wykorzystywane do badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej. Zbierają dane i przesyłają je na naszą planetę drogą radiową. Służą również celom komercyjnym: komunikacji, transmisji programów telewizyjnych, pomagają w przewidywaniu pogody, tworzą system nawigacyjny GPS. Lądownik natomiast to część statku kosmicznego lub sondy, która służy do lądowania na planecie.)

Wieczorem sygnałem do rozpoczęcia kolacji wigilijnej będzie tradycyjne pojawienie się "pierwszej gwiazdki". Tego dnia po zachodzie Słońca (w Krośnie nastąpi on o godz. 15.36) jej rolę spełni prawdopodobnie właśnie Mars (chociaż jest planetą, nie gwiazdą). Będzie świecił nad wschodnim horyzontem na prawo od Księżyca.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)