W weekend: sobota z królem Janem Kazimierzem, niedziela z Łukasiewiczem

Pokazy rycerskie, dawny jarmark, koncerty i jadło, teatr uliczny, aż wreszcie uroczysty wjazd króla Jana Kazimierza do Krosna – to atrakcje na sobotę (29.07). Dzień później miasto wspominać będzie postać wielkiego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza.
Król Jan Kazimierz już się szykuje do wjazdu do Krosna

Sobota, 29 lipca - wjazd króla Jana Kazimierza do Krosna

Zeszłoroczny wjazd Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza do miasta wzbudził ogromne zainteresowanie krośnian, którzy królewski orszak witali tłumnie na trasie przemarszu, a następnie na rynku. Dzięki nowej miejskiej imprezie, wspominającej rzeczywistą, tygodniową wizytę monarchy w mieście (1656 r.), mieszkańcy na jeden dzień przenieśli się do XVII-wiecznego Krosna.

Rzeczywistość barokowego miasta najwyraźniej przypadła im do gustu, bo magistrat zdecydował się powtórzyć imprezę, dlatego w najbliższą sobotę (29.07) król Jan Kazimierz ponownie zawita do Krosna.

W sobotę po południu pod halą rozbije się obóz rycerski

- Frekwencja i zainteresowanie zeszłoroczną rekonstrukcją wjazdu króla do Krosna przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – wspomina Dorota Cząstka, dyrektor RCKP, która zapewnia, że przygotowania do sobotniej imprezy idą pełną parą.

Przy organizacji imprezy pracuje około 30 osób, które wcielą się w historyczne postaci. Dodatkowo w przemarszu ulicami Krosna królowi towarzyszyć będzie kilkudziesięciu rycerzy. Wojsko już o godz. 15 rozbije obóz przy hali sportowej na ul. Bursaki. - Warto się tam pojawić, aby zobaczyć m.in. pokazy konne czy musztry – zachęca dyrektor RCKP.

RCKP zachęca, aby mieszkańcy przyłączyli się do królewskiego orszaku

Najważniejszy punkt programu – wjazd króla Jana Kazimierza – rozpocznie się o godz. 18.30 pod halą sportową. Tam uformowany zostanie orszak królewski, który następnie, w obstawie świty dworskiej, przejedzie ul. Niepodległości, Wojska Polskiego, Staszica na plac Konstytucji 3 Maja. Tu zaplanowany jest krótki postój, podczas którego monarchę przywita Wojciech Portius – słynny krośnianin, faktor królewski dostarczający wino na dwór Jana Kazimierza. Z placu orszak podąży na rynek.

- Jest pewna zmiana w porównaniu do zeszłego roku. Ubiegłym razem król wszedł do Krosna, teraz wjedzie do miasta zabytkowym powozem – zapowiadają organizatorzy.

Kolejna nowość to zdecydowanie większy udział mieszkańców w imprezie. - Kilkanaście rodzin wypożyczyło od nas stroje historyczne, aby w dniu wjazdu króla powitać go i przyłączyć się do jego orszaku. Bardzo nas to cieszy – mówi Dorota Cząstka. - Oczywiście zachęcamy kolejne osoby do przebrania się i współtworzenia widowiska.

Zeszłoroczna edycja imprezy przyciągnęła na rynek tłumy krośnian

Od godz. 17 na rynku pojawią się także stragany i przekupki, a na gigantycznej patelni o średnicy ponad 1,5 m gotować się będzie staropolska strawa, której mieszkańcy będą mogli spróbować.

To nie koniec atrakcji. W sobotni wieczór króla Jana Kazimierza rozbawiać będą aktorzy ze Studia Dono, reprezentującego nurt komedii dell'arte, a o godz. 21 w kościele franciszkanów wystąpi Orkiestra Czasów Zarazy, rekonstruująca muzykę dworską z początków XVIII wieku. Po dźwiękach świeckich w kościele zabrzmi chorał gregoriański w interpretacji grupy Schola Gregoriana Silesiensis.

- Na finał przygotowaliśmy spektakl uliczny w wykonaniu Teatru na Bruku, który przypomni legendę o cudownym ocaleniu miasta przez Matkę Boską Murkową. Inscenizacja pt. "Pani gołębi i jaskółek" odbędzie się o godz. 21.45 przy franciszkańskim murze – zaprasza Dorota Cząstka, która prosi jednocześnie, aby trzymać kciuki za ładną pogodę, bo to ona w dużej mierze decyduje o powodzeniu imprezy.

Pełny program "Jego Królewskiej Mości wjazdu do Krosna" można znaleźć tutaj.

Niedziela, 30 lipca - Świet(l)ne Miasto

Po sobocie z królem Janem Kazimierzem, niedzielę (30.07) krośnianie spędzą z Ignacym Łukasiewiczem – wielce zasłużonym dla miasta i regionu założycielem kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Podczas Świet(l)nego Miasta po raz kolejny uczczą rocznicę zapalenia pierwszej, wynalezionej przez niego lampy naftowej.

Program imprezy obejmuje przede wszystkim wydarzenia związane z nauką (m.in. zwiedzanie obserwatorium astronomicznego, laboratorium perfum czy zabawy z chemią i fizyką), zaprezentowaną w atrakcyjny i przystępny sposób. Odbywać się będą w kilku miejscach w Krośnie oraz w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Rocznica zapalenia pierwszej lampy naftowej to doskonała okazja do promocji nauki

Imprezie towarzyszyć będą także spektakle plenerowe, wystawy sprzętu górniczego oraz wieczorny koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej na rynku.

Obchody zakończy tradycyjne spotkanie mieszkańców pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przy placu Konstytucji 3 Maja. O godz. 21.30 krośnianie rozświetlą wieczór, zapalając lampki, znicze czy światełka.

Szczegółowy program Świet(l)nego Miasta można znaleźć tutaj.

Magistrat uprzedza jednocześnie o utrudnieniach w ruchu, które związane będą z imprezami: - Wyłączona z ruchu będzie ul. Ordynacka, a na ulicach Szczepanika i Spółdzielczej ruch będzie się odbywał w odwrotnym kierunku niż dotychczas. Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00 i zostanie utrzymana do niedzieli do godzin nocnych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)