W weekend rusza nocna linia MKS. Są zmiany

W nocy z piątku na sobotę (29/30 kwietnia) MKS uruchamia nocną linię. W jej trasie wprowadzono zmiany, które umożliwią dojazd do Żarnowca, Zręcina i Świerzowej Polskiej. Podróż nocnym autobusem może być jednak dodatkowo płatna.
Zmiany wprowadzone do rozkładu linii nocnej mają zwiększyć frekwencję w autobusach

MKS uruchomiło pilotażowo nocną linię (N1) w czerwcu ubiegłego roku. Weekendowe kursy sprawdziły się zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zawieszono je w listopadzie, gdy zabrakło chętnych na nocne przejazdy.

W nocy z piątku na sobotę (29/30 kwietnia) MKS wznawia kursy na linii N1. Tak jak w ubiegłym roku będzie to linia weekendowa, kursująca z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. W związku z "Balonami nad Krosnem" przewidziano jednak dodatkowe kursy autobusów nocnych - z niedzieli na poniedziałek (1/2 maja) oraz z poniedziałku na wtorek (2/3 maja).

W tym roku przedsiębiorstwo zdecydowało jednak o wprowadzeniu do rozkładu pewnych zmian. Jak tłumaczy Grzegorz Sas z MKS, wynikają one z sugestii zgłaszanych przez mieszkańców. - Największa zmiana polega na tym, że autobus, który wyjedzie po północy z Suchodołu i przez Krosno pojedzie do Jedlicza, nie wróci tą samą trasą, ale będzie kontynuował trasę i przejedzie przez Żarnowiec, Zręcin i Świerzową Polską - wyjaśnia.

Zapotrzebowanie na obsługę dodatkowych miejscowości potwierdza Wiktor Kazanecki, inicjator uruchomienia w Krośnie nocnej linii: - Bardzo dużo osób pisało na forach czy na Facebooku, że przydałoby się uwzględnienie w trasie tych miejscowości. Gdyby bowiem autobus dojechał do Zręcina, z niego można podejść do Żeglec czy Chorkówki, a gdyby zatrzymywał się w Świerzowej Polskiej, to stamtąd można podejść do Szczepańcowej. W ten sposób zwiększy się grono osób zainteresowanych korzystaniem z nocnej linii. Cieszę się, że udało się te zmiany wdrożyć.

Drugą istotną różnicą jest zmiana miejsca rozpoczęcia pierwszego kursu, który w 2015 roku ruszał o 23.00 z ul. Bohaterów Westerplatte. W nowym rozkładzie autobus wyjedzie spod Starostwa Powiatowego. W tym przypadku uwzględniono sugestię RCKP, które chciało w ten sposób umożliwić skorzystanie z linii osobom wychodzącym z wieczornych seansów w artKinie.

Kurs z Jedlicza, przez Żarnowiec, Zręcin i Świerzową Polską, zakończy się natomiast w Krośnie na osiedlu Traugutta, a nie, jak w poprzednim roku, w Suchodole. Z ubiegłorocznych doświadczeń wynika bowiem, że na odcinku Traugutta-Suchodół autobus często jeździł pusty.

Na odcinku między Suchodołem a osiedlem Traugutta autobusy nocnej linii będą także korzystać z nowego łącznika na ul. Słonecznej, który lada dzień zostanie oddany do użytku.

Reszta rozkładu pozostaje niezmienna: w Krośnie autobus za każdym razem przejeżdżał będzie przez najważniejsze punkty miasta – ulice Powstańców Warszawskich, Staszica, Legionów, Mielczarskiego (dworzec), Krakowską oraz Polankę.

Pełny rozkład jazdy jest następujący:

Być może zmienią się również zasady korzystania z nocnej linii. W czwartek (28.04) Rada Miasta Krosna zdecyduje o ewentualnym rozdziale komunikacji dziennej i nocnej. Jeśli uchwała zostanie podjęta, pasażerowie podróżujący linią N1 będą musieli za każdym razem kupić bilet, bo kursy nocne zostaną wyłączone z biletów miesięcznych i dziennych. Stawki i ulgi zostaną jednak takie same, jak w ciągu dnia. Osoba, której przysługuje 50-procentowa zniżka, podróżująca w granicach Krosna, zapłaci więc za kurs 1,20 zł. - To na pewno nie jest wygórowana kwota - przekonuje MKS.

Autobusy nocnej linii kursować mają do początku roku akademickiego (ostatni kurs zaplanowano na 1/2 października).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward