W soboty parkujemy za darmo

Od 1 lipca w soboty kierowcy będą mogli za darmo zostawiać swoje samochody w strefie płatnego parkowania. Taką decyzję podjął prezydent Krosna na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że skoro sobota jest dniem wolnym od pracy, opłaty za parkowanie pobierać nie można.
W Krośnie parkowanie w soboty będzie darmowe

Od piątku (1.07) w Krośnie obowiązywać będą nowe zasady pobierania opłat za parkowanie. Zmiana dotyczy parkowania w soboty. W te dni kierowcy będą mogli za darmo zostawiać swoje samochody w strefie płatnego parkowania – poinformował krośnieński magistrat. Stosowna informacja ma się pojawić na parkometrach oraz tablicach informacyjnych.

Skąd taka zmiana? Jak tłumaczą w urzędzie, kwestię tę rozstrzygnął wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2016 r. Sąd uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy, nie ma podstaw do ustalania opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.

Dyskusja na temat płatnego parkowania w soboty ciągnęła się w Krośnie od ponad roku. Jeszcze w 2015 roku Stowarzyszenie Idea Carpathia domagając się likwidacji opłaty parkingowej w soboty, złożyła obywatelski projekt poparty 500 podpisami mieszkańców. Inicjatywa została przez radnych odrzucona. Prezydent powoływał się wtedy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Białegostoku, w którym stwierdzono, że opłatę parkingową w soboty można pobierać. Miesiąc temu Naczelny Sąd Administracyjny ten wyrok uchylił. Na tej podstawie Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło do prezydenta pismo - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa polegającego na bezzasadnym poborze opłat parkingowych w soboty.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward