Ryszard Kryński urodził się w 1950 r. w Krośnie. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w latach 70., a w 1985 r. otrzymał uprawnienia artysty malarza Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Od 1995 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii w Polsce i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Kuwejcie, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
Blisko 180 prac, w tym 74 obrazów olejnych można oglądać na wystawie pt. "Ryszard Kryński malarstwo metafizyczne i rysunek groteskowy", którą Muzeum Podkarpackie zorganizowało z okazji 40-lecia pracy twórczej artysty.
- Mam nadzieję, że prezentacja twórczości Ryszarda Kryńskiego, od jego wczesnych prac aż po najnowsze z 2014 r. da Państwu możliwość wglądu w świat malarski genialnego twórcy obdarowanego ogromną wyobraźnią plastyczną oraz stale rozwijanymi, dzięki systematycznej pracy, umiejętnościami - mówił w czwartek (11.12) na wernisażu wystawy Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wydarzenie to ściągnęło do muzeum prawdziwe tłumy. Wśród około 200 gości byli przedstawiciele władz miasta, instytucji kultury, wielu artystów.
Zgromadzone na wystawie dzieła pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych artysty. - Gdybym chciał zaprezentować wszystkie prace to powiem nieskromnie, że nie zmieściło by się to we wszystkich trzech budynkach kultury w Krośnie. Nawet nie wiem kiedy to namalowałem, chyba na śpiąco też malowałem - stwierdził Ryszard Kryński. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. - To dwa kontrasty, bo malarstwo jest bardzo melancholijne, nie takie rozrywkowe, a rysunek jest odskocznią od takiego dokładnego malowania, jest trochę mniej precyzyjny - tłumaczył.
11 z zaprezentowanych prac pochodzi od kolekcjonerów prywatnych. - Obrazy pana Ryszarda ciężko było nam pozyskać od kolekcjonerów prywatnych, bo tak byli do nich przywiązani, że nie bardzo chcieli nam je udostępnić - mówiła Anna Guz-Iwaniec, kurator wystawy.
Rysunki i obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z różnych okresów jego twórczości. Są to: cykl portretów, scen rodzajowych, martwych natur, motyw kaczki jako metafory ludzkiej egzystencji, obarczonej ludzkimi wadami i zaletami.
Najstarszą pracą jest portret matki Ryszarda Kryńskiego (1976), a najmniejsza praca prezentowana na wystawie jest wykonana długopisem i ma tylko 2 cm wysokości.
W gablotach zaprezentowano katalogi z wystaw, w których artysta brał udział, szkice oraz księgę z wpisem Stanisława Kochanka, artysty, z którym Ryszard Kryński się przyjaźnił.
Kryński swoje prace prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Wystawiał m.in. z takimi znanymi artystami jak: Horst Jansen, Otmar Alt, Bruno Bruni, Paul Wunderlich. Jego prace były prezentowane obok wybitnych twórców: Joana Miró, Pabla Picassa, Marca Chagalla, Zdzisława Beksińskiego czy Franciszka Starowieyskiego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury" (2005) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Krosna (2006).