W Krośnie dobrze się żyje

Krosno zostało sklasyfikowane na 6 miejscu w rankingu miast Polski, w których żyje się najlepiej. W rankingu tygodnika "Polityka", który objął 66 miast, jesteśmy wyżej od Rzeszowa, Wrocławia czy Krakowa. Wyprzedzają nas jedynie Sopot, Warszawa, Opole, Poznań i Olsztyn.
Artykuł z archiwum 2002-2017
Pozycja Miasto Punkty
1 Sopot 1174
2 Warszawa 1158
3 Opole 1152
4 Poznań 1109
5 Olsztyn 1097
6 Krosno 1086
7 Rzeszów 1047
8 Bielsko-Biała 1043
9 Wrocław 1028
10 Kraków 1018

Ranking miast, w których żyje się najlepiej. Ranking opublikowano w tygodniku "Polityka" (nr 26, 26.06.2004)

Autorzy rankingu objęli badaniem 66 miast, które w 2002 r. działały jako powiaty grodzkie. Na podstawie wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego "Powiaty w Polsce 2003" wybrano kilkadziesiąt czynników decydujących o jakości życia.

Wśród czynników wzięto pod uwagę przede wszystkim czynniki ekonomiczne (bezrobocie, wynagrodzenie, dochody budżetu miasta, liczba firm). Sprawdzono także bilans migracji, czyli różnice między liczbą osób, które w 2002 r. przeprowadziły się do miasta i wyprowadziły się z niego. - Siła przyciągania nowych mieszkańców świadczy bowiem dobrze o atrakcyjności miasta - uważa Adam Grzeszak, autor analizy rankingu.

Opracowując ranking, jego autorzy przyjrzeli się też sytuacji mieszkaniowej, warunkom życia w mieście (gęstość zaludnienia, obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, sieci handlowe, inwestycje miejskie), dostępność do kultury (kina, biblioteki), służby zdrowia (szpitale przychodnie), edukacji (przedszkola, szkoły, uczelnie). Sprawdzono także częstość zgonów na choroby nowotworowe i układu krążenia.

W każdej kategorii przyznano punkty - od 66 dla najlepszego miasta w wybranej kategorii do 1 dla najgorszego. W dwóch kategoriach, które "Polityka" uznała za najważniejsze, przyznano podwójną liczbę punktów: dotyczyło to poziomu bezrobocia oraz przeciętnego wynagrodzenia. Suma punktów z poszczególnych minirankingów doprowadziła do powstania ostatecznej listy miast polskich oferujących swym mieszkańcom najwyższą jakość życia.

Krosno zostało sklasyfikowane w tym rankingu na miejscu 6. Autorzy rankingu podkreślają wysoką pozycję Krosna: "Na uwagę zasługuje też niezła pozycja Krosna, oferującego swym mieszkańcom atrakcyjne warunki życia. Przede wszystkim pracę, bo pod względem poziomu bezrobocia Krosno korzystnie odróżnia się od innych miast wschodniej Małopolski. Dziewięcioprocentowy wskaźnik kwalifikuje to miasto do czołówki krajowej; nawet w Rzeszowie, stolicy województwa, osób bez pracy jest ponad dwukrotnie więcej. To drugi obok zwycięskiego Sopotu niewielki ośrodek nie będący siedzibą województwa, który znalazł się w czołówce obok wielkich metropolii.".

Pozycja Miasto Wskaźnik bezrobocia
1 Warszawa 6,4
2 Poznań 7,4
3 Katowice 8,2
4 Kraków 8,7
5 Krosno 9,0
6 Sopot 9,3
7 Gdynia 10,5
8 Bielsko-Biała 11,0
9 Opole 11,1
10 Olsztyn 11,8

Gdzie do pracy - wskaźnik bezrobocia w kwietniu 2004 r.

Autorzy rankingu twierdzą również: "Krosnu udało się szczęśliwie przejść transformację gospodarczą. Krośnieńskie Huty Szkła mają się lepiej niż za czasów PRL i dają dziś zatrudnienie 6 tysiącom osób, z czego w samym Krośnie pracuje 4 tys. Z dawnego WSK Krosno powstały dwie firmy: Goodrich wytwarza m.in. elementy do budowy Boeningów, Delphi - części samochodowe [Delphi powstało na bazie fabryki amortyzatorów Polmo, a nie WSK - przyp. red. portalu]. Powstała też wielka firma Nowy Styl produkująca krzesła, dająca pracę 4,5 tys. osób. Krosno ma wyższe uczelnie i niezły szpital. W sumie widać więc wyraźnie, że niekoniecznie wielka metropolia, ale też miasto średniej wielkości może okazać się przyjaznym miejscem do mieszkania."

Cały artykuł o rankingu Polityki znajduje się pod adresem: http://polityka.onet.pl/162,1171497,1,RA,artykul.html

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)