Oficjalne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w krośnieńskiej farze (godz. 10.30), koncelebrowanej przez księży z miejskich parafii. Po niej, jak co roku przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce i kwiaty. Tradycyjnie w obchodach weźmie udział kampania honorowa Strzelców Podhalańskich, harcerze i Miejska Górnicza Orkiestra Dęta.
Wśród imprez towarzyszących obchodom jest VII Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Zawody w tenisie stołowym odbędą się w hali sportowej przy ul. Legionów 6 o godz. 9.00.
O godz. 11.00 z krośnieńskiego rynku wyruszy XX Bieg Niepodległości. Zawody na trasie o długości 7 kilometrów mają jedną z najdłuższych tradycji na Podkarpaciu. - Starszy jest tylko bieg w Stalowej Woli, my byliśmy drudzy, ale przez długi czas to nasz bieg był najważniejszym i największym biegiem z okazji 11 listopada w województwie. Dopiero niedawno Rzeszów zdecydował się na zorganizowanie swojego, ściągając sporo ludzi z okolic – mówi Antoni Dębiec, dyrektor krośnieńskiego MOSiRu.
W pierwszym biegu udział wzięło 47 zawodników, w tym tylko 4 kobiety. W rekordowej pod względem frekwencji edycji z 2013 roku na trasę wyruszyło 621 zawodników, wśród których było blisko dwie setki kobiet. - Historia naszego biegu pokazuje, jak z biegiem lat rosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Początek był bardzo skromny, ale potem zawody bardzo się rozrosły: miejsce startu przenieśliśmy spod pomnika Powstańców Warszawskich na rynek, wprowadziliśmy pamiątkowe medale. Łącznie w krośnieńskim Biegu Niepodległości wzięło udział już ponad 6 tys. osób, w tym spora ilość gości z zagranicy, m.in. Słowaków i Ukraińców – podsumowuje 20-letnią historię biegu Antoni Dębiec, według którego na popularność zawodów wpływa przede wszystkim fakt, że trasę bez trudu pokonać mogą osoby, które nie są profesjonalistami, ale stawiają w bieganiu pierwsze kroki lub po prostu biegają hobbistycznie.
Biegowi Niepodległości towarzyszyć będą 3. Krośnieńskie Zawody Nordic Walkingu. Meta i jednych, i drugich zawodów znajdować się będzie przy hali sportowej na ul. Bursaki.
Zgłoszenia do biegu odbywały się przez internet, ale przyjmowane będą jeszcze w dniu zawodów, w biurze w hali przy ul. Bursaki, w godz. 8.00-10.30.
Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Krośnie zakończy wieczór pieśni i melodii patriotycznych "Tu jest moja Ojczyzna", który odbędzie się o godz. 18.00 w RCKP. Publiczność usłyszy utwory w wykonaniu Chóru Mieszanego "Echo" i Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej. Bezpłatne wejściówki odbierać można w RCKP (ul. Kolejowa 1).
Wagę święta 11 listopada warto podkreślić przypinając i nosząc przez cały dzień specjalną biało-czerwoną kokardę narodową, zachęcają uczniowie 2 klasy LO im. Kopernika w Krośnie. Aby zachęta wybrzmiała jeszcze mocniej, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie przygotowali krótki spot, podkreślający zarówno rangę Święta Niepodległości, jak i znaczenie gestu przypięcia kokardy.
- Z wielką radością stwierdzamy, że jesteśmy Polakami, a patriotyzm oznacza dla nas miłość do swojego kraju i jego tradycji. Dzisiaj patriotyzm objawia się m.in. szacunkiem do języka polskiego, historii, hymnu czy godła. Dawniej patriotą był człowiek gotowy oddać życie za ojczyznę. Nie zapominajmy o tych wielkich Polakach, o naszej dumie narodowej i honorze. Bądźmy dumni z bycia Polakami i dbajmy o nasze wspólne dobro. Bycie patriotą to piękna rzecz! - przekonuje młodzież z "Kopernika".