Uroczyście i na sportowo. Tak uczcimy 11 listopada

Z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Krośnie odbędzie się kilka wydarzeń upamiętniających wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Oprócz uczestnictwa w oficjalnych uroczystościach, można na przykład wziąć udział w 7-kilometrowym biegu. Uczniowie przypominają z kolei, że w tym dniu warto przypiąć specjalną kokardę.
Sposobów na upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości jest sporo. Warto, aby każdy wybrał jakiś dla siebie

Oficjalne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w krośnieńskiej farze (godz. 10.30), koncelebrowanej przez księży z miejskich parafii. Po niej, jak co roku przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce i kwiaty. Tradycyjnie w obchodach weźmie udział kampania honorowa Strzelców Podhalańskich, harcerze i Miejska Górnicza Orkiestra Dęta.

Wśród imprez towarzyszących obchodom jest VII Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Zawody w tenisie stołowym odbędą się w hali sportowej przy ul. Legionów 6 o godz. 9.00.

Oficjalna część obchodów rozpocznie się od mszy świętej w farze, a następnie przeniesie się pod pomnik Józefa Piłsudskiego

O godz. 11.00 z krośnieńskiego rynku wyruszy XX Bieg Niepodległości. Zawody na trasie o długości 7 kilometrów mają jedną z najdłuższych tradycji na Podkarpaciu. - Starszy jest tylko bieg w Stalowej Woli, my byliśmy drudzy, ale przez długi czas to nasz bieg był najważniejszym i największym biegiem z okazji 11 listopada w województwie. Dopiero niedawno Rzeszów zdecydował się na zorganizowanie swojego, ściągając sporo ludzi z okolic – mówi Antoni Dębiec, dyrektor krośnieńskiego MOSiRu.

W pierwszym biegu udział wzięło 47 zawodników, w tym tylko 4 kobiety. W rekordowej pod względem frekwencji edycji z 2013 roku na trasę wyruszyło 621 zawodników, wśród których było blisko dwie setki kobiet. - Historia naszego biegu pokazuje, jak z biegiem lat rosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Początek był bardzo skromny, ale potem zawody bardzo się rozrosły: miejsce startu przenieśliśmy spod pomnika Powstańców Warszawskich na rynek, wprowadziliśmy pamiątkowe medale. Łącznie w krośnieńskim Biegu Niepodległości wzięło udział już ponad 6 tys. osób, w tym spora ilość gości z zagranicy, m.in. Słowaków i Ukraińców – podsumowuje 20-letnią historię biegu Antoni Dębiec, według którego na popularność zawodów wpływa przede wszystkim fakt, że trasę bez trudu pokonać mogą osoby, które nie są profesjonalistami, ale stawiają w bieganiu pierwsze kroki lub po prostu biegają hobbistycznie.

Biegowi Niepodległości towarzyszyć będą 3. Krośnieńskie Zawody Nordic Walkingu. Meta i jednych, i drugich zawodów znajdować się będzie przy hali sportowej na ul. Bursaki.

Zgłoszenia do biegu odbywały się przez internet, ale przyjmowane będą jeszcze w dniu zawodów, w biurze w hali przy ul. Bursaki, w godz. 8.00-10.30.

Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Krośnie zakończy wieczór pieśni i melodii patriotycznych "Tu jest moja Ojczyzna", który odbędzie się o godz. 18.00 w RCKP. Publiczność usłyszy utwory w wykonaniu Chóru Mieszanego "Echo" i Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej. Bezpłatne wejściówki odbierać można w RCKP (ul. Kolejowa 1).

Wagę święta 11 listopada warto podkreślić przypinając i nosząc przez cały dzień specjalną biało-czerwoną kokardę narodową, zachęcają uczniowie 2 klasy LO im. Kopernika w Krośnie. Aby zachęta wybrzmiała jeszcze mocniej, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie przygotowali krótki spot, podkreślający zarówno rangę Święta Niepodległości, jak i znaczenie gestu przypięcia kokardy.

- Z wielką radością stwierdzamy, że jesteśmy Polakami, a patriotyzm oznacza dla nas miłość do swojego kraju i jego tradycji. Dzisiaj patriotyzm objawia się m.in. szacunkiem do języka polskiego, historii, hymnu czy godła. Dawniej patriotą był człowiek gotowy oddać życie za ojczyznę. Nie zapominajmy o tych wielkich Polakach, o naszej dumie narodowej i honorze. Bądźmy dumni z bycia Polakami i dbajmy o nasze wspólne dobro. Bycie patriotą to piękna rzecz! - przekonuje młodzież z "Kopernika".

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)