W tym roku szkoły zgłosiły 51 wniosków o uhonorowanie swoich najlepszych uczniów. Kandydatów do stypendiów typował Samorząd Uczniowski. Spośród nich Rada Pedagogiczna mogła zgłosić do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna maksymalnie 5 uczniów. Poszczególne zgłoszenia rozpatrzyła specjalna komisja powołana przez prezydenta, która wybrała do trzech osób z każdej ze szkół.
By otrzymać stypendium należało spełnić wymagające kryteria. Oprócz wysokiej średniej ocen i wzorowego zachowania konieczne były sukcesy w olimpiadach, konkursach, zawodach lub turniejach.
W tym roku stypendia otrzymali uczniowie z wszystkich 6 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych - I LO, II LO, ZSP1, ZSP5, ZSP6. Łącznie przyznano 28 stypendiów z czego 17 przypadło dla gimnazjalistów, z których prawie wszyscy (16) rozpoczęli naukę w liceach ogólnokształcących. 11 stypendiów otrzymali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Spośród wszystkich wyróżnionych ośmioro otrzymało stypendia po raz kolejny.
Magdalena Płocek z I LO otrzymała stypendium już po raz drugi. - W tamtym roku również otrzymałam stypendium artystyczne, głównie za działalność muzyczną. Mam wiele osiągnięć na swoim koncie. Jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie - mówi Magda. - Dzięki temu stypendium w tamtym roku mogłam zakupić sobie instrument do szkoły muzycznej.
- Otrzymałem stypendium za II miejsce w XLIII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym. Dzięki temu stypendium będę mógł budować swoją wiedzę i ulepszać swoje warunki edukacyjne - mówi Tomasz Penar z II LO w Krośnie.
- W tej szarej codziennej pracy ucznia zdobywającego wiedzę, te momenty wyróżnienia są ciepłymi dniami, które mobilizują do pracy, które sprawiają, że chce się uczyć. To dziecko często ginące w tłumie takiej wielkiej szkoły jak moja, liczącej prawie 1300 uczniów, zostaje jednak dostrzeżone i wyróżnione - mówi Hanna Piechota, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 ("Elektryk").
Miasto wspiera w ten sposób najzdolniejszych uczniów od 2003 r. Do 2006 roku prezydent przyznał łącznie 119 stypendiów uczniom krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Stypendyści otrzymują przez 10 miesięcy kwoty w wysokości od 100 złotych do 200 złotych miesięcznie.
- Chcemy uhonorować w ten sposób najlepszych uczniów. Stwarzamy im możliwość podniesienia poziomu wiedzy, a także zdobycia tak prozaicznej sprawy jak podręczniki, przybory do nauki, programy czy sprzęt komputerowy. Każdy grosz w dzisiejszym trudnym czasie liczy się dla rodziny - powiedział podczas wręczania stypendiów Piotr Przytocki, prezydent miasta.