Uczyli się samorządności

21 radnych, ale Młodzieżowej Rady Miasta Krosna, też rozpoczęło (21.11) nową kadencję. Na pierwszej sesji młodzi radni brali udział w lekcji samorządności. - Poznacie samorząd w praktyce. Tego nie wyczytacie w podręcznikach - mówił do nich Prezydent.
Młodzi radni tuż przed rozpoczęciem sesji i lekcji samorządności

Rada Młodzieży jest reprezentacją uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Krosna. W październiku br., równolegle do prawdziwej, samorządowej kampanii wyborczej, w szkołach odbywała się kampania i wybory do Rady Młodzieży. W każdej szkole wybierano po dwóch radnych. To już III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Krosna.

Celem działania Rady jest m.in. reprezentowanie interesów młodzieży wobec samorządu, promocja kultury młodzieżowej, integracja młodzieży. Rada nie ma charakteru uchwałodawczego, może jedynie inicjować pewne działania, opiniować niektóre projekty uchwał "prawdziwej" Rady Miasta, organizować szkolenia, czy imprezy kulturalne.

Radni Młodzieżowej Rady Miasta Krosna III kadencji (2006-2008):
  • Piotr Tomkiewicz - ZSKU
  • Łukasz Pernal - ZSKU
  • Aleksandra Perec - PLSP
  • Iwona Surska - Szydłowska - PLSP
  • Bartłomiej Bieszczad - ZSP nr 5 ("Elektryk")
  • Agata Baran - ZSP nr 5 ("Elektryk")
  • Małgorzata Górak - ZSP nr 4 ("Naftówka")
  • Daniel Kielar - ZSP nr 4 ("Naftówka")
  • Alicja Motyka - ZSP nr 1 ("Szczepanik")
  • Jagoda Dymnicka - ZSP nr 1 ("Szczepanik")
  • Sebastian Jurenko - I LO ("Kopernik")
  • Paweł Kuffner - I LO ("Kopernik")
  • Anna Kocur - KLO
  • Paulina Wethacz - KLO
  • Justyna Głowa - ZSP nr 2 ("Bursa")
  • Mateusz Krychta - ZSP nr 2 ("Bursa")
  • Karol Pawłowski - ZSP nr 3 ("Mechanik")
  • Angelina Cisek - ZSM
  • Sabina Prugar - ZSM
  • Wojciech Biduś - II LO
  • Mateusz Jaracz - II LO

- Zmieniamy trochę formułę funkcjonowania Rady Młodzieży. Będzie ona bardziej oficjalna - mówi Sebastian Wójcik z Urzędu Miasta, który "opiekuje się" Radą. W ramach sesji Rady Młodzieży odbywać się będą m.in. Lekcje Samorządności, które prowadzone będą przez uczniów każdej szkoły ponadgimnazjalnej.

- Czym tak właściwie jest samorząd lokalny? - pytała jedna z uczennic "Kopernika". - To wspólnota mieszkańców danego terenu - odpowiedział jeden z radnych. Tak rozpoczęła się pierwsza Lekcja Samorządności pt. "Struktura i zadania samorządu terytorialnego".

- Nasza lekcja polegała na wyjaśnieniu uczniom, czym jest samorząd terytorialny, jakie są jego zadania i jaki wpływ na jego funkcjonowanie ma każdy z nas - wyjaśniały autorki lekcji: Agata Łasowska, Aleksandra Rak, Katarzyna Stanik, Joanna Firlej i Katarzyna Szarek z I Liceum Ogólnokształcącego.

Grupa uczennic z "Kopernika", które przygotowały pierwszą lekcję samorządową. Na ostatnim planie opiekun - Marcin Pudło, nauczyciel WOS

- Działalności samorządowej można się nauczyć, ale dobrze jest znać mechanizmy działania samorządu. Stąd pomysł zorganizowania Lekcji Samorządowych - mówi Piotr Przytocki, Prezydent Krosna. - Działalność samorządowa przyniosła Polsce wiele korzyści, dlatego tak ważne jest, aby całe społeczeństwo było aktywne i uczestniczyło w działalności samorządowej różnego szczebla - począwszy od samorządu uczniowskiego i studenckiego, aż do samorządu gminnego - mówi Prezydent.

Do końca roku szkolnego odbędzie się 8 takich lekcji. Wszystkie one są oceniane. W czerwcu program zostanie podsumowany, a uczniowie otrzymają nagrody. - Nie chcę zdradzać jaka to nagroda. Mogę tylko powiedzieć, że będzie ona połączona ze zwiedzaniem obiektu przy ul. Wiejskiej w Warszawie - żartował Bronisław Baran, zastępca Prezydenta.

Koncepcję całego programu przygotowali nauczyciele przedmiotu wiedza o społeczeństwie (Krzysztof Ziajka, Marcin Pudło), uczniowie (Katarzyna Gierucka, Grzegorz Górak, Krzysztof Wyderka) i przedstawiciele Urzędu Miasta (Grażyna Gregorczyk, Sebastian Wójcik).

Młodzi radni zamiast aktówek z dokumentami noszą plecaki z książkami

- Jednym z efektów działalności Młodzieżowej Rady Miasta Krosna jest zapoznanie młodych ludzi z formułą debat oksfordzkich. Takich debat odbyło się już kilka. Młodzież uczestniczyła również w projektach międzynarodowych m.in. wyjechała do naszego partnerskiego miasta Sátoraljaújhely na Węgrzech. Z kolei Grzegorz Górak uczestniczył w ubiegłym roku w projekcie Youth Ambassador Programme, który realizowany był w Wielkiej Brytanii. Trzeci, być może najważniejszy efekt to ogólne zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem samorządu - Sebastian Wójcik wylicza ostatnie efekty działań Rady Młodzieży.

Dwóch radnych poprzednich kadencji Rady Młodzieży startowało w niedawnych wyborach samorządowych. Sebastian Michalski kandydował z listy "Samorządne Krosno 2006", a Radosław Birnbaum z listy Samoobrony. Póki co, nie udało im się zasiąść do prawdziwej Rady Miasta.

Radny Sebastian Jurenko z I LO:

- W swojej kampanii wyborczej mówiłem m.in. o potrzebie wybudowania ścieżek rowerowych w Krośnie i jego okolicach. Sam dużo jeżdżę na rowerze i wiem, jakim problemem jest poruszanie się nim po mieście. Drugim najważniejszym punktem mojej kampanii było zorganizowanie międzyszkolnej ligi sportowej. W ramach tego programu każda szkoła stworzyłaby drużynę. W tygodniu odbywałyby się treningi, a w weekendy mecze. To mogą być mecze np. piłki nożnej, siatkowej. To chyba dobry pomysł, bo uczniowie lepiej utożsamialiby się ze szkołą i integrowali w duchu sportowym.

Radny Paweł Kuffner z I LO:

- W kampanii obiecywałem, że będę dbał o interesy młodzieży z terenu Krosna i okolic. Jako młodzież wiemy lepiej, czego nam brakuje w Krośnie. Dorośli nie wiedzą wszystkiego, co dla nas zrobić, żeby żyło nam się tu lepiej. Młodzieżowa Rada Miasta służy m.in. temu, żeby głosić takie potrzeby. Dla mnie taką najważniejszą potrzebą jest rozwój sportu. Mamy wspaniałe obiekty sportowe, ale trzeba je zmodernizować. Np. trybuny na stadionie są stare. Chodzi też o to, żeby imprezy sportowe były też łatwiej dostępne dla młodzieży, żeby wejściówki na różne mecze i imprezy były tańsze.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)