- Tervetuloa! – mówią po przyjeździe uczniowie krośnieńskiego „Elektryka”. – To znaczy „witam” – tłumaczą od razu. Choć trudno w to uwierzyć, ale 17 uczniów ZSP nr 5 w Krośnie posługuje się w stopniu podstawowym jakże trudnym językiem fińskim. To tylko jeden z efektów ich pobytu w Finlandii.
Uczniowie ZSP nr 5 już po raz drugi byli w kraju Nokii. Pierwsza wymiana odbyła się rok temu. Pojechało tam wówczas sześciu uczniów technikum elektronicznego, którzy na miejscu uczyli się montażu różnorodnych instalacji. Tym razem na wyprawę udała się 15-osobowa grupa uczniów z „Elektryka” z dwójką opiekunów.
Głównym kryterium selekcji stosowanym podczas wyboru uczniów była ich przydatność dla realizowanego projektu. Wyboru dokonywali polscy koordynatorzy programu. Najważniejsza była znajomość angielskiego, który był podstawowym językiem komunikacji z Finami. Ważne były także szkolne oceny, gdyż 3-tygodniowy pobyt w Finlandii wiązał się z dużymi zaległościami w nauce. Spośród ok. 50 osób zostało wybranych 15, posiadających odpowiednie umiejętności, takie jak: doskonała znajomość angielskiego, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, dobra umiejętność posługiwania się komputerami.
- Z Polski wyjechaliśmy 25 września, a wróciliśmy 13 października. Podróż do kraju Św. Mikołaja trwała 3 dni. W trakcie podróży zwiedziliśmy Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Szwecję – wspomina Sylwia Mazur, jedna z uczestniczek wymiany.
- Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup. Każda grupa otrzymała jakiś temat związany z Finlandią, np. spędzanie wolnego czasu przez Finów. Uczniowie mieli za zadanie opracować te tematy na podstawie obserwacji i informacji zbieranych przez cały okres pobytu – wyjaśniają: Marian Wilusz i Marek Kubit, opiekunowie polskich uczniów, nauczyciele w ZSP nr 5.
W ciągu pierwszych czterech dni Polacy mieli okazję zwiedzić Kokkolę, poznać historię, kulturę oraz obyczaje Finów. Odwiedzili szkołę, w której zapoznali się z systemem edukacji oraz zupełnie odmiennym sposobem nauczania, skierowanym bardziej na zajęcia praktycznie niż teorię. Poznali także swoich fińskich rówieśników, z którymi z czasem zaprzyjaźnili się i zintegrowali. Wspólnie z nimi wybrali się na pobliską wyspę Tankar, aby zapoznać się z kulturą rybacką oraz zwiedzić ich zabudowania, a także latarnię morską.
- Choć brzmi to jak bajka, pewnego dnia pojechaliśmy do Św. Mikołaja, do jego wioski tuż za kołem podbiegunowym w okolicach Rovaniemi. Św. Mikołaj twierdzi, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem ilości przysyłanych listów od dzieci – opowiadają uczestnicy wymiany.
- Zwiedziliśmy też muzeum arktyczne Arktikum oraz bardzo ciekawy ogród zoologiczny na świeżym powietrzu – Ranua ZOO. Zostaliśmy także zaproszeni do lokalnego radia oraz tamtejszego wydawnictwa. Po południu i wieczorami mieliśmy dużo wolnego czasu, który spędzaliśmy na wspólnych rozmowach, w kręgielni, w saunie, na basenie czy też na sali gimnastycznej. Ostatnim punktem rozrywkowym naszego pobytu była nauka fińskich tańców. To się oczywiście wszystkim bardzo podobało – wspominają uczniowie ZSP nr 5.
Wynikiem projektu będzie przygotowywana przez uczniów strona internetowa oraz płyta CD zawierająca praktyczne informacje o Finlandii oraz miejscach pobytu uczniów. Będzie to rodzaj przewodnika turystycznego.
W trakcie 3 tygodni, uczniowie ZSP nr 5 w Krośnie przemierzyli ponad 5,5 tys km, 200 mil morskich, przejeżdżając i zwiedzając 6 krajów (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja). Wymiana uczniów ze szkołą Kokkola Vocational Institute sfinansowana została w ramach unijnego programu Sokrates-Commenius I.
współpraca: Paweł Sabatowski