Ubędzie Słońca o 14 procent

W piątek (01.08) nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce widoczne będzie jednak tylko zaćmienie częściowe. Mieszkańcy Krosna będą mogli obserwować to zjawisko przez blisko 2 godziny. - Spójrzmy w niebo o 11:21 - radzi Jerzy Zagrodnik, krośnianin, miłośnik astronomii.
Pan Jerzy Zagrodnik przez taki właśnie teleskop słoneczny będzie obserwował zaćmienie

Zaćmienie Słońca powstaje kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Całkowite widoczne jest wtedy, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca przysłaniającym tarczę Słońca. W tym wypadku będą to tereny Kanady Północnej, północnej Grenlandii, Rosji, Mongolii i Chin.

Częściowe fazy zaćmienia będą mogli obserwować mieszkańcy Azji (z wyjątkiem Indonezji) i prawie całej Europy (z wyjątkiem Hiszpanii, Włoch i Grecji). Zjawisko będzie również widoczne na północnym Atlantyku.

Mieszkańcy naszego kraju będą więc świadkami częściowego zaćmienia Słońca. W najlepszej sytuacji będą obserwatorzy znajdujący się na Suwalszczyźnie, gdyż tam tarcza Księżyca zakryje tarczę Słońca w około 30 procentach. Mieszkańcy południa Polski zobaczą Słońce zakryte tylko w 14 procentach.

Według ogólnopolskich serwisów astronomicznych, w Krośnie zjawisko to rozpocznie się o godzinie 10:58, zniknie dwie godziny później (maximum zaćmienia ma być widoczne o 11:52). Krośnianin, Jerzy Zagrodnik - członek krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii radzi spojrzeć w niebo o 11:21.

Jak można oglądać to zjawisko? - Większość mieszkańców Krosna ma komputery, więc radziłbym spoglądać np. przez płyty CD, robiąc przerwy co kilkanaście sekund - mówi Jerzy Zagrodnik, który ma w swoim dorobku 4400 obserwacji astronomicznych Słońca. - Można też patrzeć przez lornetki czy lunetki, ale pod jednym warunkiem! Przed lunetą - nie za okularem, przy oczach, tylko przed lunetą - trzeba mieć szybkę spawalniczą i to przynajmniej 2-milimetrową - radzi. Sam będzie obserwował zjawisko przez teleskop.

Kolejne częściowe zaćmienia Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce 15 stycznia 2010 roku. Na inne, nie mniej ciekawe zjawiska nie trzeba będzie aż tak długo czekać, bo tylko niecałe dwa tygodnie. Już 12 i 13 sierpnia gołym okiem będzie można zaobserwować spadające Perseidy (meteory). W tych dniach przypada maksimum aktywności tego roju meteorów. Ale na tym nie koniec - 16 sierpnia będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)