"Turystyka Karpat to przyszłość". Nowa specjalność na krośnieńskiej uczelni

Epidemia spowodowała kryzys w turystyce. Jednak władze krośnieńskiej uczelni dostrzegają duży potencjał tej branży w naszym regionie. Przewidują, że ofert pracy nie zabraknie i dlatego proponują kandydatom na studiach turystycznych nową specjalność: Turystykę krajów karpackich. Będzie to jedyny taki profil w Polsce.
Dr hab. Piotr Łopatkiewicz, kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji jest przekonany, że po kryzysie wywołanym pandemią, nastąpi wyraźne ożywienie turystyki
Damian Krzanowski

Turystyka i rekreacja na Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie to trzyletnie studia licencjackie, których zadaniem jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry do pracy w sektorze usług turystycznych.

Mają one profil praktyczny. Oznacza to, że w czasie studiów studenci uczestniczą w znacznie większej liczbie zajęć praktycznych niż teoretycznych. Należą do nich ćwiczenia, obozy i warsztaty terenowe m.in. w Polsce, na Ukrainie, Słowacji czy Rumunii.

W ofercie od najbliższego roku akademickiego będą dostępne trzy specjalności: Manager w turystyce i rekreacji, Turystyka uzdrowiskowa, Wellness i SPA oraz Turystyka krajów karpackich. Wyboru jednej z nich studenci będą musieli dokonać w piątym semestrze. Oprócz tytułu licencjata absolwenci uzyskują dwie kwalifikacje: Pilota wycieczek zagranicznych i Animatora czasu wolnego, potwierdzone odrębnymi certyfikatami i wpisem do suplementu dyplomu.

W tym roku Zakład Turystyki i Rekreacji obchodzi swój 20-letni jubileusz. Jest to więc dobry czas na zmiany. Jedną z nich jest uruchomienie nowej specjalności: Turystyka krajów karpackich. Na zdjęciu studenci w rumuńskich Karpatach
ARCHIWUM ZAKŁADU

W trakcie studiów nabywają wiedzę i odpowiednie umiejętności. Poznają geografię turystyczną i dziedzictwo artystyczne Polski, Europy oraz świata. Uczą się m.in.: zarządzania obiektami hotelarskimi, zakładania własnego gospodarstwa agroturystycznego, pilotowania wycieczek, funkcjonowania uzdrowisk i ich zagospodarowania. Po ukończeniu kształcenia mają możliwość samozatrudnienia lub znalezienia pracy w obiektach, placówkach  i instytucjach turystycznych.

Studia są skierowane nie tylko do tegorocznych maturzystów, ale również do tzw. grupy plus 26. – Czyli osób, które zazwyczaj pracują już w zawodzie i chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Często są one najlepsze na roku, bo wiedzą po co studiują i dokładają wszelkich starań, aby ukończyć ten kierunek. Są również autorytetami dla młodszych studentów, którzy przyszli na studia tuż po maturze - mówi dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. KPU, kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji na krośnieńskiej uczelni.

Studia mają profil praktyczny, a to oznacza, że studenci uczestniczą w wielu wycieczkach. Na zdjęciu w Budapeszcie
ARCHIWUM ZAKŁADU

Uczelnia takim pracującym osobom umożliwia studiowanie w systemie dziennym. – Zajęć nie ma zbyt dużo, są skumulowane w kilka dni. Pracodawcy nie robią problemów, bo zależy im, aby pracownik podnosił swoje kompetencje, zdobywał dodatkową wiedzę i umiejętności. Dla osób pracujących dostępne są też zajęcia realizowane w ramach indywidualnego programu studiów.

Natomiast zajęcia praktyczne odbywają się poza harmonogramem tygodniowym, organizowane są w porozumieniu z grupą, bardzo często w weekendy. Najczęściej odbywają się w okresie wiosennym, letnim i jesiennym.

Rekrutacja na kierunek już się rozpoczęła. O przyjęciu decyduje ocena z pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Szczegóły tutaj.

Absolwenci kierunku mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach uzupełniających.

Turystyka Karpat to przyszłość?

Nowa specjalność oferowana przez KPU koncentruje się na Karpatach, bo to one według kierownictwa i kadry Zakładu w bliskiej przyszłości będą się cieszyć wzmożonym zainteresowaniem turystów.

Zajęcia praktyczne odbywają się poza harmonogramem tygodniowym, organizowane są w porozumieniu z grupą, bardzo często w weekendy. Na zdjęciu w Tatrach, pod wodospadem Siklawa
ARCHIWUM ZAKŁADU

Jest to obszar wciąż turystycznie nieprzeludniony, wciąż w miarę dziki, gdzie infrastruktura turystyczna nie jest nadmiernie rozbudowana. To stwarza dużo możliwości. Gdy powstanie Via Carpathia – jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w tej części Europy, który połączy kraje karpackie: Polskę, Słowację, Węgry i Rumunię - Karpaty staną się dostępniejsze dla polskich i zagranicznych turystów – mówi dr hab. Piotr Łopatkiewicz. - Kształcenie kadr, które w przyszłości będą ich obsługiwały, jest więc dla nas celowe, uzasadnione i priorytetowe.

Kryzys odchodzi w zapomnienie?

Według "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej": turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza i uzdrowiskowa w najbliższym czasie będą jednym z podstawowych źródeł dochodu mieszkańców regionu oraz przychodów województwa podkarpackiego uzyskiwanych z ruchu turystycznego.

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Krakowie (Galeria Malarstwa Polskiego XIX wieku w Sukiennicach)
ARCHIWUM ZAKŁADU

Osób studiujących Turystykę i rekreację na krośnieńskiej uczelni nie ma dużo. Miejsc jest 60 na każdym roku, ale studia jednorazowo kończy 10-12 absolwentów. Zawirowania związane z epidemią i kryzysem branży turystycznej tylko pogłębiły ten problem. - Skumulowane potrzeby turystyczne w końcu będą musiały zostać zaspokojone. Po półtorarocznym zastoju nastąpi wyraźne ożywienie turystyki, w pierwszej kolejności głównie tej krajowej, więc pracy w tym sektorze z pewnością długo nie zabraknie – tłumaczy dr hab. Piotr Łopatkiewicz.

Kierownik zakładu dodaje, że mimo kryzysu w branży ofert na rynku pracy związanych z turystyką jest o wiele więcej niż studentów na tym kierunku. - Pracy przybywa, bo w bogacących się społeczeństwach branża turystyczna, którą zwykło się lokalizować w sferze związanej z jakością życia, wciąż się rozwija – mówi kierownik zakładu.

Ćwiczenia z Historii architektury w Krakowie (w krużgankach klasztoru Dominikanów)
ARCHIWUM ZAKŁADU

Działalność zakładu została doceniona po raz szósty w corocznym Rankingu Szkół Wyższych organizowanym przez pismo branżowe „Wiadomości turystyczne”. KPU znalazła się wśród 12 najlepszych uczelni kształcących na kierunkach turystycznych w kraju i zajęła 2. miejsce wśród uczelni publicznych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)