Turystyka i rekreacja na Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie to trzyletnie studia licencjackie, których zadaniem jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry do pracy w sektorze usług turystycznych.
Mają one profil praktyczny. Oznacza to, że w czasie studiów studenci uczestniczą w znacznie większej liczbie zajęć praktycznych niż teoretycznych. Należą do nich ćwiczenia, obozy i warsztaty terenowe m.in. w Polsce, na Ukrainie, Słowacji czy Rumunii.
W ofercie od najbliższego roku akademickiego będą dostępne trzy specjalności: Manager w turystyce i rekreacji, Turystyka uzdrowiskowa, Wellness i SPA oraz Turystyka krajów karpackich. Wyboru jednej z nich studenci będą musieli dokonać w piątym semestrze. Oprócz tytułu licencjata absolwenci uzyskują dwie kwalifikacje: Pilota wycieczek zagranicznych i Animatora czasu wolnego, potwierdzone odrębnymi certyfikatami i wpisem do suplementu dyplomu.
W trakcie studiów nabywają wiedzę i odpowiednie umiejętności. Poznają geografię turystyczną i dziedzictwo artystyczne Polski, Europy oraz świata. Uczą się m.in.: zarządzania obiektami hotelarskimi, zakładania własnego gospodarstwa agroturystycznego, pilotowania wycieczek, funkcjonowania uzdrowisk i ich zagospodarowania. Po ukończeniu kształcenia mają możliwość samozatrudnienia lub znalezienia pracy w obiektach, placówkach i instytucjach turystycznych.
Studia są skierowane nie tylko do tegorocznych maturzystów, ale również do tzw. grupy plus 26. – Czyli osób, które zazwyczaj pracują już w zawodzie i chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Często są one najlepsze na roku, bo wiedzą po co studiują i dokładają wszelkich starań, aby ukończyć ten kierunek. Są również autorytetami dla młodszych studentów, którzy przyszli na studia tuż po maturze - mówi dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. KPU, kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji na krośnieńskiej uczelni.
Uczelnia takim pracującym osobom umożliwia studiowanie w systemie dziennym. – Zajęć nie ma zbyt dużo, są skumulowane w kilka dni. Pracodawcy nie robią problemów, bo zależy im, aby pracownik podnosił swoje kompetencje, zdobywał dodatkową wiedzę i umiejętności. Dla osób pracujących dostępne są też zajęcia realizowane w ramach indywidualnego programu studiów.
Natomiast zajęcia praktyczne odbywają się poza harmonogramem tygodniowym, organizowane są w porozumieniu z grupą, bardzo często w weekendy. Najczęściej odbywają się w okresie wiosennym, letnim i jesiennym.
Rekrutacja na kierunek już się rozpoczęła. O przyjęciu decyduje ocena z pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Szczegóły tutaj.
Absolwenci kierunku mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach uzupełniających.
Nowa specjalność oferowana przez KPU koncentruje się na Karpatach, bo to one według kierownictwa i kadry Zakładu w bliskiej przyszłości będą się cieszyć wzmożonym zainteresowaniem turystów.
– Jest to obszar wciąż turystycznie nieprzeludniony, wciąż w miarę dziki, gdzie infrastruktura turystyczna nie jest nadmiernie rozbudowana. To stwarza dużo możliwości. Gdy powstanie Via Carpathia – jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w tej części Europy, który połączy kraje karpackie: Polskę, Słowację, Węgry i Rumunię - Karpaty staną się dostępniejsze dla polskich i zagranicznych turystów – mówi dr hab. Piotr Łopatkiewicz. - Kształcenie kadr, które w przyszłości będą ich obsługiwały, jest więc dla nas celowe, uzasadnione i priorytetowe.
Według "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej": turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza i uzdrowiskowa w najbliższym czasie będą jednym z podstawowych źródeł dochodu mieszkańców regionu oraz przychodów województwa podkarpackiego uzyskiwanych z ruchu turystycznego.
Osób studiujących Turystykę i rekreację na krośnieńskiej uczelni nie ma dużo. Miejsc jest 60 na każdym roku, ale studia jednorazowo kończy 10-12 absolwentów. Zawirowania związane z epidemią i kryzysem branży turystycznej tylko pogłębiły ten problem. - Skumulowane potrzeby turystyczne w końcu będą musiały zostać zaspokojone. Po półtorarocznym zastoju nastąpi wyraźne ożywienie turystyki, w pierwszej kolejności głównie tej krajowej, więc pracy w tym sektorze z pewnością długo nie zabraknie – tłumaczy dr hab. Piotr Łopatkiewicz.
Kierownik zakładu dodaje, że mimo kryzysu w branży ofert na rynku pracy związanych z turystyką jest o wiele więcej niż studentów na tym kierunku. - Pracy przybywa, bo w bogacących się społeczeństwach branża turystyczna, którą zwykło się lokalizować w sferze związanej z jakością życia, wciąż się rozwija – mówi kierownik zakładu.
Działalność zakładu została doceniona po raz szósty w corocznym Rankingu Szkół Wyższych organizowanym przez pismo branżowe „Wiadomości turystyczne”. KPU znalazła się wśród 12 najlepszych uczelni kształcących na kierunkach turystycznych w kraju i zajęła 2. miejsce wśród uczelni publicznych.