Trzech krośnian w setce najbogatszych Polaków. Wśród nich jest miliarder

W dorocznym rankingu najbogatszych Polaków ponownie znalazło się trzech krośnian. Oprócz stałych bywalców zestawienia - braci Adama i Jerzego Krzanowskich, na bardzo wysokim 19. miejscu znalazł się debiutujący w setce miliarder Jan Papierz, właściciel sieci Merkury Market.
"Jan Papierz to jeden z mniej znanych polskich miliarderów" - czytamy w rankingu, w którym właściciel sieci Merkury Market znalazł się po raz pierwszy

"100 Najbogatszych Polaków" to doroczne zestawienie publikowane przez miesięcznik Forbes. - Przy tworzeniu rankingu bierzemy pod uwagę udziały w przedsiębiorstwach, nieruchomości, gotówkę uzyskaną z niedawnych transakcji oraz dywidendy spółek giełdowych. Nie uwzględniamy natomiast majątku osobistego: jachtów, dzieł sztuki czy biżuterii - tłumaczą autorzy zestawienia.

Listę najbogatszych Polaków 2017 ponownie otwierają Dominika i Sebastian Kulczykowie, dzieci zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka. Ich majątek szacowany jest na 14,2 mld zł. W pierwszej trójce znaleźli się jeszcze biznesmen i kierowca rajdowy Michał Sołowow (11,8 mld zł) oraz znany przede wszystkim jako twórca Telewizji Polsat Zygmunt Solorz-Żak (10,3 mld zł).

Bracia Adam i Jerzy Krzanowscy to stali bywalcy rankingu. W tegorocznym zestawieniu zajęli jednak najwyższe z dotychczasowych miejsc

Drugi rok z rzędu trzyosobową reprezentację ma w rankingu Krosno. Debiutantem w setce jest sklasyfikowany na 19. miejscu Jan Papierz, którego majątek oszacowano na prawie 1,3 mld zł. "To jeden z mniej znanych polskich miliarderów" – rozpoczyna opis jego sylwetki Forbes. "Biznesowym dziełem jego życia jest sieć sklepów z materiałami budowlanymi Merkury Market. Zaczynał w rodzinnym Krośnie w 1991 roku i od początku jego specjalnością była dystrybucja artykułów wyposażenia wnętrz oraz materiałów budowlanych. Do dziś sieć koncentruje się zresztą w południowo-wschodniej Polsce, gdzie ma 17 sklepów – sięga do Kielc, Krakowa oraz Cieszyna. Zamiast iść na północ i północny-zachód kraju, Jan Papierz zdecydował się na dalszą ekspansję na południe, przy czym granica nie stanowi dla niego problemu: w 2015 roku firma Papierza przejęła 18 z 24 czeskich sklepów należących do austriackiej sieci Baumax".

Oprócz Jana Papierza w setce po raz kolejny znaleźli się twórcy i właściciele Grupy Nowy Styl bracia Adam i Jerzy Krzanowscy, którzy z majątkiem wycenianym na 660 mln zł sklasyfikowani zostali na 63. miejscu. W porównaniu z zeszłym rokiem bracia Krzanowscy powiększyli swój majątek o ponad 62 proc., dzięki czemu awansowali w rankingu o kilkanaście pozycji (79. miejsce rok temu).

W 2017 roku w zestawieniu nie zmieścił się założyciel Cellfastu Janusz Słabik, który rok temu podzielił się z braćmi Krzanowskimi 79. miejscem.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward