Tony azbestu muszą zniknąć z Krosna

Jeszcze nawet 300 ton azbestu może znajdować się na terenie Krosna. Urząd Miasta od kilku lat pokrywa wszelkie koszty związane z jego usuwaniem. Teraz grupa ankieterów przeczesuje miasto w poszukiwaniu tej niebezpiecznej substancji.
Do 2032 roku w Polsce powinny zniknąć tego typu pokrycia dachowe i inne elementy zawierające azbest

Azbest (eternit) jest niebezpieczną substancją powodującą choroby nowotworowe. Włókna azbestowe (niewidoczne dla oka, czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa) przenikają do dolnych dróg oddechowych, wbijają się do płuca i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek, wywołują nowotwory. Im bardziej zniszczony jest eternit, tym więcej włókien się ulatnia.

Do 15 września prowadzona jest w Krośnie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Ankieterzy zaopatrzeni w identyfikatory przeczesują krośnieńskie dzielnice i osiedla. Pomagają właścicielom budynków, w których użyto azbest, wypełnić krótką ankietę dot. m.in. stanu technicznego wyrobów azbestowych oraz okresu ich użytkowania.

Na podstawie zebranych danych będzie można określić ilość, rodzaj znajdującego się na terenie miasta azbestu oraz ocenić jego zagrożenie dla zdrowia.

- Obowiązek inwentaryzacji wynika z "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski", który nakłada na nasz kraj obowiązek usunięcia wyrobów azbestowych do 2032 roku - tłumaczy Krzysztof Smerecki, sekretarz miasta.

W Krośnie od 2003 roku prowadzona jest akcja usuwania azbestu. Urząd Miasta pokrywa wszystkie koszty związane z załadunkiem, transportem i utylizacją materiałów zawierających azbest (m. in. pokryć dachowych z eternitu lub elementów elewacji). - W ostatnich latach udało nam się usunąć prawie trzysta ton tego szkodliwego materiału. Szacujemy, że drugie tyle należy jeszcze usunąć - mówi Krzysztof Smerecki.

Na usuwanie wyrobów zawierających azbest oraz przeprowadzenie inwentaryzacji miasto uzyskało dofinansowanie z ministerstwa gospodarki. Zebrane z ankiet dane posłużą do ubiegania się o kolejne środki zewnętrzne.

Miasto przypomina również, że zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 2003 roku, każdy mieszkaniec ma obowiązek zgłosić do Urzędu Miasta fakt posiadania wyrobów zawierających azbest (np. dach z eternitu, rury kominowo azbestowe, koce azbestowe itp.) oraz ich stan techniczny.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)