Terenowy maluch z Krosna

Grupka uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie w ramach pracy dyplomowej skonstruowała "łazika" terenowego. Pojazd zbudowany na podzespołach Fiata 126p może jeździć po piasku, błocie, w lasach i doskonale nadaje się do jazdy po nawierzchniach ubitych i asfaltowych.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Rozmowa z jednym z wykonawców „łazika” – Krzysztofem Staniszem.

Skąd pomysł akurat na łazika?
- W ramach pracy dyplomowej chcieliśmy zrobić coś oryginalnego, z czym mogliśmy się „przebić” do centralnego etapu konkursu Młodych Mistrzów Techniki. Wprawdzie ostatecznie nie udało nam się wziąć udziału w konkursie, bo odbywał się w czasie matur, jednak plan został zrealizowany – powstał „łazik”, którego nazwaliśmy „Józikiem”.

Jakie może być zastosowanie „Józika”?
- Ciężar „łazika” w porównaniu z Fiatem 126p jest znacznie, znacznie mniejszy. Dzięki temu udało się uzyskać lepsze osiągi techniczne – jest to mocny i szybki pojazd terenowy. „Józik” jest przystosowany do jazdy w terenie: doskonale radzi sobie w błocie, na piasku, jego konstrukcja jest przystosowana do jazdy po lasach, wzniesieniach czy pochyłych nawierzchniach.

Czy jest to pojazd bezpieczny?
- „Józik” jest tak skonstruowany, że nawet w przypadkach przewrócenia się, kierowca jest chroniony przez ramę górną, pasy bezpieczeństwa i sportowe siedzenie kubełkowe. Po wstępnej ocenie rzeczoznawcy wiemy, że pojazd spełnia wymogi niezbędne do tego, by mógł się poruszać po drogach publicznych. Istnieje tylko potrzeba zainstalowania świateł i prawdopodobnie można go będzie zarejestrować jako składak.

Z czego zbudowany jest Wasz łazik?
- Wszystkie podzespoły pochodzą z Fiata 126p - silnik, zawieszenie, układ hamulcowy i kierowniczy. Rama została skonstruowana przez nas samych. Cała rama jest spawana - rama dolna jest zrobiona z profilu zamkniętego o wymiarach 60x40x3, rama górna jest z rur stalowych o średnicy 1 cala. Wszystkie rury ramy są gięte na zimno, co zwiększa ich wytrzymałość. Całkowity ciężar pojazdu wynosi ok. 300 kg, dlatego "Józika" w przypadku przewrócenia się, można bez problemu postawić na koła.

Co będzie dalej z Waszą konstrukcją?
- Pojazd jest w szkolnym muzeum, ale zainteresowani mogą go obejrzeć i wypróbować. Jesteśmy zainteresowani sprzedażą kolejnych egzemplarzy lub skopiowaniem "Józika" przez kogoś innego.

"Józik" został skonstruowany przez uczniów klasy Vb TM/8: Wojtka Świszcza, Maćka Kosztyłę, Mieczysława Pojnara i Krzysztofa Stanisza. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio u Krzysztofa Stanisza pod nr tel. 43 500 49 ew. kom. 0-607 776 309.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)